November

 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

Franz Schubert – Peter Mazalán: Schwanengesang D957/Labutia pieseň

V projekte Schwanengesang D957/Labutia pieseň režisér a operný spevák Peter Mazalán pokračuje vo svojom tvorivom prístupe – prostredníctvom autorskej interpretácie vybraného piesňového cyklu reflektuje chorobu, ktorá je ešte stále tabu – rakovinu. Neostáva však len pri osvete, ale prináša aj nádej. Citlivé poetické obrazy presahujú ťaživosť témy a sú až akýmsi svetlom podpory a vnútornej ľudskej sily nevzdať sa, prítomným už v Schubertovom diele. Mazalán našiel pre takmer dvestoročnú hudobnú kompozíciu analógiu v súčasnom svete, pričom libreto doplnil textami Jany Bodnárovej. Dielo je koncipované do dvoch častí – sólového koncertu Petra Mazalána a performatívnej časti o žene s onkologickou diagnózou. Práve táto časť je poetickým opisom jej vnútorného prežívania, ktoré interpretujú herečky Táňa Pauhofová a Jana Oľhová, ako aj autentické i štylizované videozábery.

 

Inscenačný tím: 

koncept, réžia, scéna, spev Peter Mazalán

dramaturgia Robert Bayer

hudba Franz Schubert

texty Ludwig Rellstab, Heinrich Heine, Jana Bodnárová

klavír Peter Pažický

svetlo Ján Ptačin

projekcia Jozef Čabo

sound art Dalibor Kocian – Stroon

video Peter Fröhlich, Jakub Gulyás

vizuál Matej Lacko

účinkujú Peter Mazalán, Peter Pažický, Jana Oľhová, Táňa Pauhofová

---

VSTUPENKY: 15€ / 7€ (zľavnené)

Vstupenky preklikom TU.

---

Dĺžka predstavenia je 50 minút. 

---

Franz Schubert (1797 – 1828)

Narodil sa do chudobnej učiteľskej rodiny ako trináste zo šestnástich detí. Pre svoj hlas sa stal študentom cisárskeho konviktu a členom chlapčenského zboru, vďaka čomu sa mu podarilo získať a prehlbovať svoje hudobné vzdelanie aj lekciami u Antonia Salieriho. Celý život prežil ubytovaný u rôznych priateľov, vďaka ktorých pohostinnosti sa nemusel starať o obživu a mohol sa venovať skladateľskej činnosti. Počas jeho života sa mu nedostalo príliš veľkého uznania a takisto sa mu podarilo vydať len veľmi malú časť svojho diela. Zložil asi šesťsto piesní – napríklad Erlkönig (Kráľ duchov) či piesňové cykly Die schöne Müllerin (Krásna mlynárka), Schwanengesang (Labutia pieseň) a Winterreise (Zimná cesta).

Peter Mazalán (1984)

Vyštudoval operný spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Okrem hudobného vzdelania absolvoval tiež divadelnú scénografiu na DF VŠMU a doktorát získal na Fakulte architektúry STU. Jeho spevácko-interpretačná umelecká prax zahŕňa účinkovanie v mnohých operných divadlách (Stadttheater Klagenfurt, Opernhaus Kiel, Slovenské národné divadlo, Národní divadlo moravskoslezské, Národní divadlo Brno), no medzi najvýznamnejšie patrí jeho pôsobenie v Bayerische Staatsoper v Mníchove. Mazalána je možné počuť aj ako koncertného umelca. Je laureátom viacerých medzinárodných speváckych súťaží. V súčasnosti sa venuje aj autorským intermediálnym projektom, ktoré prepájajú klasickú piesňovú a koncertnú literatúru s aktuálnymi divadelnými, performatívnymi a výtvarnými technikami.

Foto: Michal Líner

---

Predstavenie je súčasťou divadelného festivalu NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA. 

filtrovať podľa kategórií

19. november 2022
sobota - 17:00
festival

Noc divadiel v Štúdiu 12

Štúdio 12 sa zapája do celoslovenského projektu Noc divadiel 2022, ktorý tento rok nesie tému Vojna nemá ľudskú tvár.

17.00 hod.

Umením do sveta (špeciál)
/diskusia/

Špeciálna časť diskusného cyklu Umením do sveta je venovaná slovenským osobnostiam, ktorí sa dlhodobo angažujú v rámci humanitárnej pomoci či dokumentácie v krajinách sužovaných politickým konfliktom, s aktuálnym zameraním na Ukrajinu.

Pozvanie do diskusie prijali Viera Dubačová a Jozef Jakubčo.

Viera Dubačová je slovenská režisérka, manažérka kultúry, aktivistka, regionálna politička.

Jozef Jakubčo je reportérom a fotografom, držiteľom ceny Grand Prix súťaže Slovak Press Photo. Aktuálne pracuje pre denník SME, kde reflektuje sociálne a politické dianie na Slovensku a vo svete.

Diskusiu vedú teatrológ Marek Godovič a dramaturgička Anna Šoltýsová.

Diskusia je určená pre všetkých so záujmom o sociálne dianie na Slovensku a v zahraničí.

Po diskusii bude priestor aj na otázky z publika.

VSTUP VOĽNÝ


19.00 hod.

Mačka ako suvenír pre Bratislavu
/divadlo - work in progress/

„Originálna site-specific performancia sa venuje téme môjho úteku s mačkou z Kyjeva 24. februára 2022, neopodstatnenej a krutej vojne na Ukrajine a môjmu obdivu mestu Bratislava.“
(Lena Lysenko, performerka)

Réžia: Oleg Liptsin (UA)
Performance: Lena Lysenko (UA) a Ivana Lechmanová (SVK)

Metadivadlo
/masterclass/

Lektor: Oleg Liptsin

Oleg Liptsin je ukrajinský režisér a herec, ktorý sa venuje výskumu a vzdelávacej činnosti po celom svete.

Metadivadlo/Метатеатральність, predstavuje metódu alternatívneho profesionálneho vzdelania v divadelnom umení. Účastníci a účastníčky sú svedkami metódy prostredníctvom performancie.

VSTUP VOĽNÝ
REZERVÁCIA MIESTA studio12@theatre.sk

Performancia a Masterclass sú vhodné pre študentov a študentky z umeleckých škôl, pedagógov a pedagogičky umeleckých oborov, ale zaujme aj všetkých so záujmom o živé divadlo a performanciu.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Účinkujú: Lena Lysenko, Ivana Lechmanová, Viera Dubačová, Oleg Liptsin, Jozef Jakubčo, Marek Godovič

VSTUP VOĽNÝ na všetky podujatia.