Október

 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 

najbližšie podujatie:

Marina Carr – masterclass írskej dramatičky, patrónky festivalu

Patrónkou 21. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama je svetoznáma írska dramatička Marina Carr. Jej tvorba je úzko spätá s antickou mytológiou. Počas svojej masterclass upriami pozornosť najmä na Aischylovu Oresteiu. Bude čítať ukážky zo svojej vlastnej hry Dievča na oltári (2022), ktorá je novým prerozprávaním mýtu o vzťahu Agamemnóna a Klytaimnéstry. Následnú diskusiu s autorkou moderuje divadelná kritička a klasická filologička Alexandra Rychtarčíková.

Súčasťou podujatia je aj uvedenie publikácie s novými prekladmi hier Mariny Carr Láska a lúčenie. Divadelné hry, ktoré vydáva Divadelný ústav.  

Masterclass prebieha v anglickom jazyku s tlmočením do slovenčiny. 

Záujemcom odporúčame oboznámiť sa s Aischylovým dielom ORESTEIA. 

---

Vstup voľný. Prihlasovanie na masterclass cez formulár TU.

Prezentácia je súčasťou divadelného festivalu NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA. 

---

Marina Carr

Marina Carr sa narodila v roku 1964. Vyrástla v írskom grófstve Offaly. Vyššie vzdelanie dosiahla na University College Dublin a divadlu sa dodnes venuje v rámci svojej publikačnej a tvorivej činnosti. Pochádza z tvorivej rodiny, jej otec Hugh Carr sám pôsobil ako populárny dramatik a jej mama Maura Eibhlín Breathnach bola poetka. Marina Carr vyučovala na amerických univerzitách Villanova a Princeton a v súčasnosti pôsobí ako docentka na Dublin City University, kde okrem iného vedie kurzy tvorivého písania. Získala niekoľko ocenení vrátane Ceny Susan Smith Blackburn, Ceny Macaulay Fellowship, Ceny E. M. Forstera, udeľovanej Americkou akadémiou umení a vied, a Ceny Donalda Windhama a Sandyho Campbella. V súčasnosti žije v Dubline spolu s manželom a štyrmi deťmi.

Jej tvorba zahŕňa viac ako dvadsať divadelných hier, z ktorých mnohé zažili úspech nielen na domácich javiskách, ale aj v širokom zahraničí a dočkali sa prekladov do mnohých svetových jazykov. Je tiež členkou spolku Aosdána, združujúceho umelkyne a umelcov, ktorí sa zásadným spôsobom zaslúžili o rozvoj a šírenie írskeho umenia. Vo svojej dramatickej tvorbe sa zameriava hlavne na úlohu pamäti, histórie a rodiny v prežívaní človeka, pričom svoje postavy situuje predovšetkým do prostredia írskeho vidieka. Preslávila sa najmä svojou midlandskou trilógiou, ktorá zahŕňa hry The Mai, Portia Coughlan By the Bog of Cats.

Marina Carr stále aktívne tvorí a jej hry sú uvádzané v írskom národnom divadle Abbey Theatre. V roku 2024 mali premiéru hneď dve, Audrey or Sorrow, ktorú nájdete aj v tejto antológii, The Boy, ktorá je súčasným írskym prerozprávaním trojice Sofoklových tragédií – Kráľ OidipusOidipus na Kolóne a Antigona.

---

Foto: Yousef Khanfar

filtrovať podľa kategórií

30. október 2024
streda - 19:00
premietanie filmov a diskusia s Viliamom Dočolomanským

Efeméry & Commander

Farma v jeskyni/Farm in the Cave

Medzinárodný divadelný súbor z Prahy predstaví v Štúdiu 12 svoje dva filmové projekty Efeméry a Commander.

Po premietaní bude nasledovať diskusia so zakladateľom a umeleckým riaditeľom súboru Farma v jeskyni, režisérom a choreografom Viliamom Dočolomanským. Diskusiu povedie teatrológ Marek Godovič.


Efeméry

Nastúpte si. Nezastavujeme. Ideme v tom spolu, ale oddelene. Chvíle, keď sme mohli pochopiť, ale minuli sme.

Z kabíny výťahu paternoster vidíme prchavé okamihy zachytené v podobe silných citových pnutí. Protagonisti - spoločne a napriek tomu každý zvlášť - sú zaujatí svojimi vlastnými neistými a premenlivými príbehmi a nevidia tých druhých, ktorí sú hneď vedľa. Scény evokujú každodenné situácie v melancholickom prostredí, na hrane medzi realitou a podivnosťou.
Film získal na festivale Idaho Screendance cenu pre najlepších hercov a cenu divákov. 

Réžia: Viliam Dočolomanský, Jiří Matoušek
 

Účinkujú: Eliška Vavříková, Gioele Coccia, Andrej Štepita, Eleftheria Iliopoulou, Julian Hajduk Brown, Lukas Blaha, Barbora Ješutová, Barbora Nechanická, Monika Částková, Simona Dejmková, Matĕj Petrák, Karolína Grygarová, Kamila Růtová, Jakub Kohout, Eliška Řezníčková, Adéla Garabiková, Julie Kubrychtová, Omar Torrico


Commander


Čo keby deti medzi sebou hovorili, ako keď spolu chatujú? A čo keby ich dialógy neboli vymyslené, ale doslovne prevzaté z neonacistických chatov? Film Commander verejne odhaľuje to, čo doteraz zostávalo skryté za digitálnou oponou. Osvetľuje kontúry sveta, v ktorom niektoré súčasné deti žijú svoje druhé životy.

Filmová koláž rozohráva dialógy zostavené výhradne z fragmentov skutočných chatov neonacistické skupiny FKD, ktorú pod profilom Commander viedol trinásťročný chlapec. Zasadzuje ich do fiktívnych situácií v reálnom svete a vkladá ich do úst hercom – deťom. Mrazivá atmosféra rozhovorov, v ktorých deti verejne hovoria o sexe, smrti a nenávisti, balansuje na hranici absurdity, humoru, strachu a zdesenia. Malí dospelí tu – minimálne slovne – preberajú zodpovednosť za svet a naše životy. Keď sa potom slovný nátlak a manipulácia, ktorým sú deti vystavované virtuálne, prenesú do verejného priestoru a fyzickej podoby, vzniká obraz, ktorý vyvoláva viac než jednu znepokojivú otázku…

Film Commander je tiež súčasťou rovnomennej divadelnej inscenácie.

Réžia: Viliam Dočolomanský

Účinkujú: Julian Hajduk Brown, Heřman Tajovský, František Souček, Tomáš Richard Brenton, Michal Vrubel, Kryštof Brož, Kryštof Koníček, Oliver Vyskočil, Mikuláš Rychetský a další.

 

Lístky: 10€/6€ (zľavnený)

Vstupenky preklikom TU.

Podujatie nie je vhodné pre osoby mladšie ako 15 rokov.