Marec

 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

Theory event – Focus Gruzínsko

Predstavenie súčasnej gruzínskej drámy a divadla, spojené s prezentáciou zborníka Gruzínska dráma, inscenovaným čítaním a diskusiou s gruzínskymi hosťami.

Prvú časť programu tvorí diskusia s dramatikmi Lašom Bugadzem a Datom Tavadzem o ich divadelnej tvorbe, doplnena ukážkami hier z nového zborníka Gruzínska dráma v preklade Andrey Adamovičovej, vydaného špeciálne pre festival Nová dráma/New Drama 2025.

Programom sprevádza Adriana Totiková. 
V divadelných hrách účinkujú Zuzana Kyzeková a Matúš Krátky.

Theory Event

Prezentácia novej knihy Divadelného ústavu Gruzínska dráma (Laša Bugadze Búrka, Levan Culadze 1921 – 1924, Data Tavadze Hlad)

Programová sekcia Focus, ako platforma pre prezentáciu súčasnej drámy vybranej krajiny, využíva rôznorodé formy umeleckej a odbornej prezentácie. V roku 2025 sa zameriava na gruzínsku drámu a divadlo, pričom ich historický kontext a súčasnú rozmanitosť predstaví v rámci podujatia Theory Event prednášajúca profesorka Lela Očiauri, vedúca Katedry filmovej kritiky a teórie na Gruzínskej štátnej univerzite divadla a filmu Šotu Rustaveliho v Tbilisi.
 

Podujatie Focus Gruzínsko sa neobmedzuje len na umelecké témy, ale otvára priestor aj pre skúmanie súvislostí v oblasti histórie krajiny, kultúrnych dejín, sociálnych aspektov divadla a umeleckého prekladu. Poskytuje rozsiahlejšiu perspektívu, ktorá sa popri umení a divadelnej tvorbe dotýka problematiky vnímania kultúrnych tradícií, poznania národnej identity, premeny postsocialistických spoločností, spracovania dejinných tráum, ochrany občianskych práv. Tieto témy slúžia ako podnetné inšpirácie pre študentstvo odborov réžie, dramaturgie, herectva a divadelných štúdií na umeleckých školách, ako aj literárnej vedy, histórie, politológie, sociológie, kulturológie, etnológie a antropológie na vysokých školách a univerzitách.

---

Podujatie je v anglickom jazyku. Tlmočené do slovenčiny.

Vstup voľný. Prihlasovanie cez formulár TU.

---

Hostia:

Laša Bugadze (1977) – gruzínsky prozaik, dramatik, publicista, karikaturista, televízny a rozhlasový moderátor. Absolvoval štúdium na Fakulte dramatických umení Štátnej univerzity divadla a filmu Šotu Rustaveliho a na Fakulte umení Tbiliskej štátnej univerzity Ivana Džavachišviliho. Veľký úspech zaznamenal už jedným zo svojich prvých dramatických textov – divadelná hra Šokovaná Tatiana bola preložená do mnohých jazykov a uvedená v Gruzínsku, Nemecku, Francúzsku, Rusku a iných krajinách. S hrou Navigátor zvíťazil v medzinárodnej súťaži BBC v roku 2011. V rovnakom roku napísal v rámci rezidencie v londýnskom Royal Court Theatre hru Prezident vás prišiel navštíviť, ktorá bola v tomto divadle inscenovaná v roku 2013. Spomedzi jeho ďalších divadelných a rozhlasových hier treba spomenúť diela Otari, Nuzgar a Mefistofeles či Naftalín. Bugadze píše kriticky a ironicky, zameriava sa na medzigeneračné vzťahy a opisuje situácie, v ktorých sa ľudia stávajú obeťami svojich predsudkov, rigidných predstáv či stereotypov.

Data Tavadze (1989) – režisér, dramatik a producent, predstaviteľ mladej gruzínskej generácie divadelníkov. Vyštudoval herectvo a od roku 2009 pôsobí ako režisér v tbiliskom Divadle Kráľovskej štvrte, kde vytvára repertoár zaoberajúci sa naliehavými politickými a sociálnymi otázkami a podporuje novú generáciu gruzínskych dramatikov a režisérov. Pod jeho vedením získalo divadlo medzinárodné uznanie a hosťovalo na prestížnych festivaloch v Nemecku, Francúzsku, Švédsku, Belgicku, Rumunsku či Poľsku. Vo svojich inscenáciách originálne prepája klasické drámy a mýty so súčasnosťou, inovatívne rozprávanie príbehov a medzinárodnú spoluprácu. Za svoju divadelnú tvorbu získal mnohé ocenenia, napríklad Cenu Sandra Achmeteliho. Režíroval v mnohých zahraničných divadlách (napríklad v berlínskom divadle Maxim Gorki Theater, v drážďanskom Staatsschauspiel, v divadle Teatr Polski Bydgoszcz či v lotyšskom Dailes Teatris v Rige).

---

Prezentácia je súčasťou divadelného festivalu NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA. 

filtrovať podľa kategórií

27. marec 2025
štvrtok - 17:30
komentovaná prehliadka + prezentácia publikácie

Svetový deň divadla v Štúdiu 12

Pozývame Vás na oslavu Svetového dňa divadla do priestorov Štúdia 12. Čaká vás komentovaná prehliadka "skrytých" zákutí bývalého Československého rozhlasu, po ktorom bude nasledovať prezentácia publikácie írskej dramatičky Mariny Carr.

---

VSTUP NA PODUJATIA JE VOĽNÝ

Vstup je cez registráciu na: https://forms.gle/XuWRDBCieGCLfrAx5

---

PROGRAM:

17.30 hod.

UŽ NAPLNENÁ KAPACITA:
Komentovaná prehliadka s Mgr. Ing. arch. Soňou Ščepánovou

Vedeli ste napríklad, že v budove pôvodne sídlil Československý rozhlas a volala sa Palác Radiojournal? A že to bola jedna z prvých budov na svete postavených výlučne pre rozhlasové účely? Alebo to, že sa priestory využívali ako prvé filmové ateliéry na Slovensku? Prejdime sa spoločne priestorom, ktorý je nepopierateľným nositeľom genia loci.

Počas Svetového dňa divadla sa spolu s kunsthistoričkou a odborníčkou na architektúru 20. storočia Soňou Ščepánovou prejdeme priestormi Štúdia 12 a Divadelného ústavu, pričom odhalíme skryté zákutia a dozvieme sa tak viac o histórii priestorov, architektoch, ktorí budovu projektovali, ako aj o tom, na aké účely sa priestory využívali v minulosti.
----
18.00 hod.
Marina Carr: Láska a lúčenie. Divadelné hry
– prezentácia publikácie

Dielo Mariny Carr sa uvádza na divadelných scénach na celom svete. Inscenátorov a divákov si získala svojimi originálnymi hrami na pomedzí absurdnej a realistickej drámy. Venuje sa v nich najmä témam ženstva, materstva, dedičného vplyvu rodiny a s ním súvisiaceho osudového predurčenia či otázkam individuálnej slobody. *

Prezentácia pripravovanej publikácie Divadelného ústavu Láska a lúčenie. Divadelné hry, zbierky vybraných hier jednej z najznámejších dramatičiek súčasného írskeho divadla Mariny Carr. Vo forme inscenovaného čítania sa v réžii Mariany Luteránovej uvedú úryvky z hier Portia Coughlanová, Mapa ArgentínyAudrey či žiaľ.

Réžia: Mariana Luteránová
Účinkujú: Silvia Soldanová, Henrieta Mičkovicová, Michaela Trokanová, Daniel Žulčák