Január

 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

Zasadnutie Výkonného výboru Medzinárodnej asociácie divadelných lídrov (IATL), 2025

Zasadnutie Výkonného výboru Medzinárodnej asociácie divadelných lídrov (IATL) sa tento rok uskutoční v rámci festivalu Nová dráma/New Drama v dňoch 12. až 17. mája 2025 v Bratislave (Slovenská republika).

IATL združuje popredných lídrov v oblasti divadla a scénických umení z celého sveta, ktorých spájajú spoločné hodnoty medzinárodného dialógu a spolupráce. Asociácia IATL, ktorá má členov vo viac ako sedemdesiatich krajinách, podnecuje, podporuje a propaguje kultúrne líderstvo poskytovaním platformy pre stále prepojenie osôb a inštitúcií, čím uľahčuje celosvetový dialóg, ako aj medzikultúrnu výmenu myšlienok a zdrojov. Dôležitým rozmerom poslania IATL je podpora mladých lídrov v oblasti divadla a scénických umení, najmä v rozvojových krajinách, a to prostredníctvom aktívneho networkingu a mentorstva.

Festivalu sa zúčastní aj Prezident asociácie IATL spolu s členmi Výkonného výboru z Arménska, Hong Kongu, Poľska, Slovenska, Thajska a Spojených štátov amerických, aby prediskutovali možnosti ďalšieho strategického rozvoja, kľúčových iniciatív a budúcich projektov zameraných na ďalšie rozvíjanie aktivít IATL v oblasti podpory excelentného líderstva v umení. Okrem toho je usporiadanie zasadnutia Výkonnej rady IATL 2025 v Bratislave oslavou trvalého odhodlania festivalu Nová dráma/New Drama podporovať a kultivovať tvorivosť a kultúrnu výmenu prostredníctvom divadla.

Zasadnutie Výkonného výboru IATL bude iba pre pozvaných hostí a bude sa konať v sídle Divadelného ústavu na 1. poschodí.

Viac informácií o asociácii IATL nájdete na stránke www.theatreleaders.org.

Komunikácia prebieha v anglickom jazyku.

Vstup na podujatie je na pozvánky. Podujatie nie je prístupné pre verejnosť.

filtrovať podľa kategórií

27. január 2022
štvrtok - 18:00
diskusia

Sloboda nie je happy end!

Post Bellum & Štúdio 12

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu uvádza organizácia Post Bellum svoju ďalšiu diskusiu z cyklu Sloboda nie je happy end! na pôde Štúdia 12, čím sa vytvára prvý krok k hlbšej spolupráci medzi organizáciou a našim divadelným priestorom.

Diskusia sa tematicky oprie o divadelné, či literárne spracovanie témy holokaustu, čím odštartuje nový cyklus uvádzania inscenácií s týmto zameraním na pôde Štúdia 12 s názvom Aby sme nezabudli...

Hostkami diskusie, ktorú povedie riaditeľka organizácie Sandra Polovková, budú Madeline Vadkerty a Veronika Homolová Tóthová.

Madeline Vadkerty, Američanka žijúca v Bratislave, aktivistka, tlmočníčka a výskumníčka. V súčasnosti pôsobí ako manažérka v Nadácii Milana Šimečku, v Dokumentačnom stredisku holokaustu a spolupracuje na projekte Zabudnuté Slovensko. Jej cieľom je podporovať pamäť o holokauste, ľudské práva a demokratické inštitúcie.
V minulosti pracovala pre neziskovú organizáciu vo Washingtone, poskytujúcu pomoc ľuďom, ktorí prežili mučenie.
Autorka knihy Slovutný pán prezident (2020), v ktorej prostredníctvom archívnych materiálov v podobe osobných listov ľudí žiadajúcich o záchranu života, adresovaných prezidentovi Tisovi, približuje neznámy obraz holokaustu na Slovensku.

Veronika Homolová Tóthová, televízna a rozhlasová reportérka, ktorá sa už niekoľko rokov intenzívne ako autorka venuje spracovaniu spomienok ľudí, ktorí prežili nacistické peklo, či komunistické väzenie a prenasledovanie. Za svoju prácu získala niekoľko novinárskych ocenení.
Autorka knihy Mama milovala Gabčíka (2018), či Mengeleho dievča (2016), v ktorej spracovala životný príbeh Violy Stern Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy a štyri koncentračné tábory.

#weremember #nezabudame 

Na úvodnú diskusiu cyklu je vstup bezplatný.


29. január 2022
sobota - 09:30
workshop

FolkLab workshop

V spolupráci s umelecko-vzdelávacou platformou FolkLab (folklórne laboratórium) prinášame sériu workshopov, ktorých cieľom je sieťovať umelcov a odborníkov aktívne pôsobiacich v oblasti tradičnej kultúry, interpretačného, choreografického, divadelného, performatívneho i vizuálneho umenia, dizajnu, hudobnej kompozície, či umeleckého marketingu, médií a komunikácie. 

TÉMY

Praktická dramaturgia!

Úloha dramaturga a princípy tvorby scénického diela  v praxi

prednáška s workshopom

lektor: Mgr. art. Jozef Koleják,

10.00 – 12.30

______________________________________

Scénograf – javisko – zákulisie - proces

Scénografia - proces - prax

prednáška a workshop scénického a kostýmového výtvarníka o postupoch pri

príprave umeleckej produkcie

lektor: Mgr. art. Marek Hollý

14.00 – 17.00

 

Účastnícky poplatok: 10,00 EUR  - platba na mieste

Podujatie v režime OP.

Zároveň Vás pri prihlasovaní prosíme o uvedenie vášho umeleckého zamerania a praxe.

Link k prihláseniu tu: https://forms.gle/LSQfuX5AdDrkCRMm9

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.