Október

 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

Marina Carr – masterclass írskej dramatičky, patrónky festivalu

Patrónkou 21. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama je svetoznáma írska dramatička Marina Carr. Jej tvorba je úzko spätá s antickou mytológiou. Počas svojej masterclass upriami pozornosť najmä na Aischylovu Oresteiu. Bude čítať ukážky zo svojej vlastnej hry Dievča na oltári (2022), ktorá je novým prerozprávaním mýtu o vzťahu Agamemnóna a Klytaimnéstry. Následnú diskusiu s autorkou moderuje divadelná kritička a klasická filologička Alexandra Rychtarčíková.

Súčasťou podujatia je aj uvedenie publikácie s novými prekladmi hier Mariny Carr Láska a lúčenie. Divadelné hry, ktoré vydáva Divadelný ústav.  

Masterclass prebieha v anglickom jazyku s tlmočením do slovenčiny. 

Záujemcom odporúčame oboznámiť sa s Aischylovým dielom ORESTEIA. 

---

Vstup voľný. Prihlasovanie na masterclass cez formulár TU.

Prezentácia je súčasťou divadelného festivalu NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA. 

---

Marina Carr

Marina Carr sa narodila v roku 1964. Vyrástla v írskom grófstve Offaly. Vyššie vzdelanie dosiahla na University College Dublin a divadlu sa dodnes venuje v rámci svojej publikačnej a tvorivej činnosti. Pochádza z tvorivej rodiny, jej otec Hugh Carr sám pôsobil ako populárny dramatik a jej mama Maura Eibhlín Breathnach bola poetka. Marina Carr vyučovala na amerických univerzitách Villanova a Princeton a v súčasnosti pôsobí ako docentka na Dublin City University, kde okrem iného vedie kurzy tvorivého písania. Získala niekoľko ocenení vrátane Ceny Susan Smith Blackburn, Ceny Macaulay Fellowship, Ceny E. M. Forstera, udeľovanej Americkou akadémiou umení a vied, a Ceny Donalda Windhama a Sandyho Campbella. V súčasnosti žije v Dubline spolu s manželom a štyrmi deťmi.

Jej tvorba zahŕňa viac ako dvadsať divadelných hier, z ktorých mnohé zažili úspech nielen na domácich javiskách, ale aj v širokom zahraničí a dočkali sa prekladov do mnohých svetových jazykov. Je tiež členkou spolku Aosdána, združujúceho umelkyne a umelcov, ktorí sa zásadným spôsobom zaslúžili o rozvoj a šírenie írskeho umenia. Vo svojej dramatickej tvorbe sa zameriava hlavne na úlohu pamäti, histórie a rodiny v prežívaní človeka, pričom svoje postavy situuje predovšetkým do prostredia írskeho vidieka. Preslávila sa najmä svojou midlandskou trilógiou, ktorá zahŕňa hry The Mai, Portia Coughlan By the Bog of Cats.

Marina Carr stále aktívne tvorí a jej hry sú uvádzané v írskom národnom divadle Abbey Theatre. V roku 2024 mali premiéru hneď dve, Audrey or Sorrow, ktorú nájdete aj v tejto antológii, The Boy, ktorá je súčasným írskym prerozprávaním trojice Sofoklových tragédií – Kráľ OidipusOidipus na Kolóne a Antigona.

---

Foto: Yousef Khanfar

filtrovať podľa kategórií

06. október 2017
piatok - 10:00
workshop

Body as an Instrument

Intenzívny 6-dňový workshop vedený skúsenými umelcami a pedagógmi Juliannou Bloodgood (USA), Rafałom Habelom (PL) z divadla Pieseň Kozla (Song of the Goat Theatre) a Milanom Kozánkom (SK) z Tanečnej spoločnosti Artyci.  Workshop je určený pre hercov, tanečníkov, performerov a študentov umeleckých škôl.



Telo je východiskom a vstupnou bránou k umeleckých zručnostiam a tvorivým zdrojom každého umelca, rovnako herca, tanečníka ako aj hudobníka alebo výtvarníka. Telo teda bude prvotným predmetom skúmania pre oblasť pohybu, hlasu a dychu. Cez objavovanie základného oporného systému ľudského tela, čiže kostrovej štruktúry, a intenzívnym skúmaním pôvodu zvukov a fenoménu hlasu, budeme počas workshopu rozvíjať fyzické a hlasové improvizácie. Dôsledným prepojením tela s hlasom a cez fyzické prežívanie zvuku môžeme vnímať novú fyzikalitu. Cez plynutie pohybu a dychu príde k rozozvučeniu kostí a tkanív, čím vytvoríme podmienky pre vnútorné pochopenie a prepojenie pohybu a zvuku. Táto práca nám tak ukáže nové možností piesne, textu a pohybových a hlasových vyjadrení.


Prihlášky a bližšie informácie na milan@c-lap.art


Pod umeleckou supervíziou režiséra a hudobného skladateľa Andreja Kalinku (SK) z umeleckého zoskupenia Med a prach.


07. október 2017
sobota - 10:00
workshop

Body as an Instrument

Intenzívny 6-dňový workshop vedený skúsenými umelcami a pedagógmi Juliannou Bloodgood (USA), Rafałom Habelom (PL) z divadla Pieseň Kozla (Song of the Goat Theatre) a Milanom Kozánkom (SK) z Tanečnej spoločnosti Artyci. Workshop je určený pre hercov, tanečníkov, performerov a študentov umeleckých škôl.




08. október 2017
nedeľa - 10:00
workshop

09. október 2017
pondelok - 10:00
workshop

10. október 2017
utorok - 10:00
workshop

11. október 2017
streda - 10:00
workshop

Body as an Instrument

Intenzívny 6-dňový workshop vedený skúsenými umelcami a pedagógmi Juliannou Bloodgood (USA), Rafałom Habelom (PL) z divadla Pieseň Kozla (Song of the Goat Theatre) a Milanom Kozánkom (SK) z Tanečnej spoločnosti Artyci. Workshop je určený pre hercov, tanečníkov, performerov a študentov umeleckých škôl.


12. október 2017
štvrtok - 17:00
prezentácia publikácie

HRY

Lucius Annaeus Seneca

Prezentácia  zbierky hier stoického filozofa L. A. Senecu, ktoré vychádzajú prvýkrát v slovenčine
v Divadelnom ústave.




Hostia: Martina Borodovčáková a Ľubomír Feldek Moderuje: Lucia Hurajová


13. október 2017
piatok - 19:00
Divadelné skratky

SUVENÍR

kol. autorov

Živá intermediálna inštalácia prepájajúca zvukové, vizuálne a performatívne formy umenia s poéziou a architektúrou. Projekt vznikol v priestore Nástupište 1-12 v Topoľčanoch. Po skončení predstavenia prebehne diskusia. 

vstup: 2 EUR
Projekt Suvenír vznikol s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.





Účinkujú:
za architektúru Eva Andrášová
za kresbu Mária Čorejová
za tanec a choreografiu Tomáš Danielis
za umelecký aranžment Zuzana Novotová-Godálová
za literatúru Zuzana Husárová
za hudbu Ľubomír Panák
za multimédiá Jakub Pišek


14. október 2017
sobota - 19:00
Periférne videnie

Večný Tulák

Divadlo Tiché iskry

Inscenácia oslavuje život a kariéru Charlieho Chaplina. Hlavná postava Charlieho predstavuje pozitívnu silu života v chaotickom svete, v ktorom ostáva stále rovnaký a neskazený. Rovnakým životom žije aj jeho predstaviteľ Charlie Chaplin. Z chudobného, večne hladného chlapca sa stáva jeden z najslávnejších filmových tvorcov svojej doby. Jeho filmy plné humoru pôsobili ako liek pre všetkých, ktorí strácali nádej.

vstupné: 7.- eur,  ZŤP, dôchodci, študenti: 5.- eur

Text a réžia Jozef Rigo, Peter Vrťo
Dramaturgia kolektív Divadla Tiché iskry
Scéna kolektív Divadla Tiché iskry
Výroba kulís a kostýmov Ľuboš Zalibera a kolektív Divadla Tiché iskry
Grafika Denisa Pajkovičová, Miňo Bielik
Hudba Peter Vanouček
Zvuk, svetlo Michal Hefty, Peter Černek


16. október 2017
pondelok - 19:00
divadlo

22. október 2017
nedeľa - 19:00
divadlo

Misky strieborné, nádoby výborné

ON-LINE

V rámci on-line programu Štúdia 12, ktorý prebieha počas februárovej a marcovej rekonštrukcie divadla, vám ponúkame záznamy predstavení, diskusií alebo inscenovaných čítaní z archívu Štúdia 12.
------

Pozrite si záznam z predstavenia Misky strieborné, nádoby výborné preklikom na odkaz TU. 

Záznamy sú dostupné bezplatne v deň konania akcie (7. marca od 19 hod.) po dobu 24 hodín.

------

Misky strieborné, nádoby výborné

Dokumentárne presvedčivá realita sa strieda s konfrontáciami ilúzií a zaužívaných obrazov o národnom hnutí a jeho predstaviteľoch. V inscenácii ožívajú postavy štyroch známych žien – Adely Ostrolúckej, Aničky Jurkovičovej, Maríny Pišlovej a Antónie Sekovičovej, ktorým sekunduje jediný muž Ján Kalinčiak. Počas života sa nikdy nestretli, ale na javisku dostávajú príležitosť hovoriť o svojich túžbach, pocitoch a životných cieľoch.
Réžia Aleny Lelkovej bola nominovaná na ocenenie Dosky 2015 v kategórii Objav roka. 

Réžia Alena Lelková
Dramaturgia Adriana Totiková
Hrajú Rebeka Poláková, Zuzana Konečná, Danica Matušová, Zuzana Porubjaková/Kristína Tothová a Ľubo Bukový
Scéna Juraj Poliak
Kostýmy Dorota Cigánková
Hudba Sisa Michalidesová
Video Martina Sľúková

Reakcie divákov
Bola som, videla som, zvíťazili! Každý kto máte radi dobré inšpiratívne, ostrovtipné divadlo, pozrite si to.

Videl som, vydarené.

Ďakujeme za všetko, čo ste nám v tomto roku sprostredkovali ...výstavu,  besedu, predstavenie...
Želám celému kolektívu veľa tvorivých síl do ďalšej práce. Som rada, že 60 žiakov meralo cestu z Humenného do Bratislavy a nikto neoľutoval.


18. október 2017
streda - 19:00
divadlo

M.H.L.

Sláva Daubnerová

Dokumentárna monodráma inšpirovaná životom a dielom režisérky Magdy Husákovej Lokvencovej.

Ocenenia:  
Sláva Daubnerová
- víťaz v kategórií Objav sezóny, anketa Dosky 2010
  Nominácia v kategórií Inscenácia sezóny, anketa Dosky 2010   Výročná cena Literárneho Fondu v oblasti divadla a dramatickej tvorby za réžijné a herecké naštudovanie postavy M. Husákovej Nominácia a 3. miesto v kategórií Divadlo, Kultúrna udalosť roka 2010 vyhlasovaná denníkom SME

Vstupné: 10 € / 8 € (zľavnené)
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Scenár a réžia S. Daubnerová
Organizuje P.A.T.
Podpora Divadelný ústav, MK SR, Slovenský filmový ústav



19. október 2017
štvrtok - 17:00
prezentácia publikácie

HRY

Peter Pavlac

Prezentácia výberu divadelných hier slovenského dramatika Petra Pavlaca, ktorý vydal Divadelný ústav.




21. október 2017
sobota - 15:00
Periférne videnie

Vzťahovačky

Divadlo Zrakáč

Sedem postáv hľadá vášeň. Poslepiačky. Veď aj ona je slepá. Občas zakopnú o človeka, občas ich niekto v tme podrazí. Sú skladačkami, ktoré sa nedajú poskladať, sú potrubím cez ktoré nemá čo pretekať?  
Sublimácia lásky na jedovatý plyn slov, sterilizovaná vášeň, všetko to, čo nepovedali v správnom čase a na správnom mieste, všetci, ktorých sa túžili dotknúť, milovať sa, všetko to, čo neurobili, lebo sa to nepatrí, tvorí mozaiku ich príbehu. Niektorí prídu o vlastnú tvár, niektorí o ilúzie, iní podľahnú zvodom čistiacich prostriedkov. A na koniec sa všetci stretnú na pohovke.

Vstupné 7,- eur 

Text Katarína Jánošová a kolektív Divadla Zrakáč
Réžia Katarína Jánošová a Michal Jánoš
Účinkujú Peter Zbranek, Andrej Svetko, Peter Gombárik, Lucia Medveď Patáková, Silvia Milošovičová, Zuzana Hrebičíková, Maťo Bednár


24. október 2017
utorok - 19:00
tanec

Elegancia kvantového králika

Neskorý zber

Pohybovo - tanečné experimentovanie s kvantovou teóriou a vnímaním lineárnej a nelineárnej podstaty reality. Subatómový svet je svetom rytmu, pohybu a nepretržitej zmeny. Nie je však ľubovoľný a chaotický, ale riadi sa veľmi  pevnými a presnými pravidlami. Projekt bol podporený: Ministerstvo kultúry SR, Nový Priestor, Štúdio 12, Babyfit, o.z.

Vstupné / celý lístok 6,- € / zľavnený lístok (ZŤP, dôchodcovia, študenti) 3,- €


námet a choreografia A. Sedlačková, D. Raček
hudba P. Groll
kostýmy D. Cigánková
svetelný dizajn K. Ďuricová

reakcie divákov
Samotný nápad pohybového vyjadrenia prírodných vied mi príde ako skvelá myšlienka, ktorá divadelným predstaveniam vo všeobecnosti presýtenými humanistickými témami určite chýba.
Ján, postgraduálny študent PF UK BA

Bolo to pre mňa veľmi prekvapivé. Autori sa však náročnej témy vo vzťahu k laickému publiku zhostili veľmi ohľaduplne, pretože tanec doplnili o sprievodne slovo, čím vytvorili vskutku originálnu formu popularizácie kvantovej fyziky. Som však presvedčená o tom, že ani experti na kvantovú fyziku by sa na predstavení nenudili. Táňa, absolventka PF UK BA


30. október 2017
pondelok - 19:00
divadlo – premiera

O NÁS / O NICH

Divadlo Nomantinels

  „Značka: Neviem a ani nechcem ľúbiť dievčatá. Mám 16 rokov, pred dvoma rokmi som sa zoznámil s chlapcom, vtedy 11 ročným. Zaľúbil som sa do neho, jeho tvár ma očarúva, túžim po ňom. Poraďte mi, čo mám robiť, aby som sa toho zbavil, lebo sa zbláznim.  Aké rady dali v tlači gejom a lesbám? Čo napísali novinári o návšteve Allena Ginsberga v Československu? Ako opísali prípad pražského transsexuála? Dokumentárny projekt O NÁS / O NICH hľadá odpoveď prostredníctvom inscenovania novinových článkov zo zbierky aktivistu Ján Majerského, ktorý ich zbieral v rokoch 1959 až 1989.

5€ cely / 3€ študentský / 0€ študenti stredných škôl.



Inscenáciu  z verejných zdrojov finančne podporili Ministerstvo kultúry SR a  Fond na podporu umenia.




Réžia a dramaturgia: D, Krištofovičová a J. Tomandl
Scénografia: D. Krištofovičová
Text: dobová tlač, kolektív a D. Krištofovičová
Hudba: A. Kružliaková
Produkcia: K. Thalerová
Odborné konzultácie: A. Kuruc, J. Jablonická Zezulová
pohybová spolupráca: E. Kolek Spaskov
zvuk: V. Slaninka

Hrajú: M. Halcinová, Z. Haverda, M. Mihálek, J. Štupák