Máj

 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

najbližšie podujatie:

SEN O PRALESE

Inšpiráciou pre inscenáciu Sen o pralese je kniha Felixa Saltena Bambi, lesný príbeh napísaná v roku 1923. Salten bol rakúsko-uhorským spisovateľom židovského pôvodu žijúci vo Viedni.

Motív zabíjania a strachu je v príbehu výrazným prvkom, z čoho môžeme usúdiť, že kniha bola silne inšpirovaná zhoršujúcou sa politickou situáciou, silnejúcim antisemitizmom a vojnovým konfliktom.

V roku 1935 bol Bambi, lesný príbeh na zozname literatúry zakázanej nacistami. Tento fakt z dnešnej perspektívy umocňuje politickú alegóriu zobrazenú prostredníctvom útlaku sveta prírody a bezmocných zvierat.  Zabíjame zvieratá v presvedčení, že nemajú právo na vlastný život a necítia utrpenie, pričom zabúdame, že my sami sme súčasťou živočíšnej ríše.

Lov divokej zveri je dnes koníčkom ľudí, ktorí sa legálne dopúšťajú bezprávia. Súhlasíme s tým, hoci hlboko vo vnútri cítime, že zabíjanie (zvierat) nie je morálne a že zabíjaním prekračujeme základné etické princípy. Ak sa dokážeme pozrieť na svet ako na živý, prepojený a vzájomne závislý, ocitneme sa uprostred sveta, o ktorom snívame.

Stačí sa prebudiť z egocentrického sna a prestať sa stotožňovať s iluzórnym pocitom odlúčenia od zvyšku sveta. Len ľudia môžu vytvoriť skutočne spravodlivý a súcitný svet. Len ľudia môžu zastaviť zabíjanie zvierat pre šport. Len ľudia môžu prestať zabíjať jeden druhého vo vojnách. Je to jediný spôsob.

„(…)Od nepamäti nás vraždí, nás všetkých, naše sestry, naše matky, našich bratov! Odkedy sme na svete, nedopraje nám pokoja, zabíja nás, kde sa ukážeme. A potom sa s ním máme zmieriť? Aká hlúposť! ​Zmierenie nie je hlúposť, zmierenie musí prísť (…)” 
F. Salten

Tvorivý tím:

Réžia, preklad, scenár a dramaturgia: Joanna Maria Gierdal,
scéna, bábky, kostýmy a svetelný dizajn: Laura Černáková,
účinkujú: Ondrej  Gajdoš, Mário Houdek, Ivana Lechmanová, Dávid Selecký, Naďa Balacenková.

Fotografie: Rafał Skwarek.

Lístky: 8€/5€ (zľavnený)

Lístky kúpite TU.

V predstavení sa zobrazuje nahota. Predstavenie nie je vhodné pre osoby mladšie ako 15 rokov.

Inscenácia vznikla v roku 2022 na pôde Katedry bábkarskej tvorby, VŠMU v Bratislave.

Predstavenie získalo na nesúťažnom Medzinárodnom festivale vysokých bábkarských škôl Lalkanielaka 2022 v Białymstoku mimoriadne ocenenia – Diplom ZASPu – Zväzu poľských dramatických umelcov a Čestný diplom POLUNIMA Poľského centra UNIMA za nezvyčajné, originálne a dojemné predstavenie.

filtrovať podľa kategórií

07. máj 2019
utorok - 09:00
medzinárodná konferencia

08. máj 2019
streda - 10:00
medzinárodná konferencia

Ekologické otázky a environmentálne problémy v divadle a performancii

Festival Nová dráma/New Drama 2019

Medzinárodná konferencia Ekologické otázky a environmentálne problémy v divadle a performancii predstaví podoby možných umeleckých odpovedí – pevné dramatické texty, priame, angažované reakcie aj poetické metaforické akcie v plenéri či špeciálne projekty smerujúce k podpore divadla orientovaného na životné prostredie. Zameria sa na otázky použitia materiálov, technológií a princípov v divadle, ale aj na vzťah človeka k jeho nie-ľudským pozemským príbuzným. Príde aj na obligátnu otázku, ako môžu zástupcovia živého média reflektovať živý a neživý svet, ktorý ich obklopuje. Mali by vplývať na spoločnosť, bez toho, aby upadli do plagátových hesiel a pedagogických poučiek? Alebo je práve prepojenie pedagogiky a divadla tým najdôležitejším riešením? A čo imerzia, participácia, kolaborácia a rôzne divadelné formy, ktoré prekračujú javiská?

Na konferenciu prijali pozvanie poprední teoretici a praktici v odbore. Medzi inými Carl Lavery, profesor na University of Glasgow a autor viacerých kníh o divadle a ekológii; Chantal Bilodeau, autorka dramatických hier s environmentálnou tematikou, umelecká vedúca organizácie The Arctic Cycle a iniciátorka projektu Climate Change Theatre Project; Zoe Svendsen pôsobiaca na londýnskej Cambridge University a zároveň vedúca umeleckej organizácie Metis Arts; Krõõt Juurak a Alex Bailey z rakúskej performatívnej skupiny Performances for Pets. 
   

Vstup voľný.


09. máj 2019
štvrtok - 10:00
diskusia

Aké dramatické je to s novou drámou?

Festival Nová dráma/New Drama 2019

Diskusia s dramaturgickou radou festivalu o súťažných inscenáciách a témach, ktoré rezonovali na slovenskej divadelnej scéne za uplynulý rok.

Vstup voľný.


09. máj 2019
štvrtok - 13:00
theory event

Grécke divadlo v období krízy / Grécka dráma

Festival Nová dráma/New Drama 2019

Grécke divadlo sa nachádza v bode, keď nanovo objavuje a definuje svoju rolu. Pritom kreuje a ukazuje nové dáta, začína novú spoluprácu a vytvára nové siete, aj prostredníctvom najnovších prístupov a ideí. Cieľom je uspokojiť neustále sa meniace potreby gréckeho aj medzinárodného publika. Grécke divadlo stojí pred týmito výzvami s optimizmom. Kráča smerom k aplikácii nových (a starých) praktík dramatikov a performerov tak, aby reflektovali zmeny, ktoré medzičasom priniesla multikultúrna spoločnosť.

Sekciu Focus Grécko pre festival Nová Dráma/New Drama 2019 organizuje grécky Analogio Festival pod kurátorským dohľadom Sissy Papathanasiou. Pozývame slovenskú a medzinárodnú divadelnú komunitu na „stretnutie" s tromi súčasnými gréckymi dramatikmi - Dimitrisom Dimitriadisom, Jannisom Mavritsakisom, Ninou Rapi a s gréckym divadelným súborom ODC.

Sekcia Focus Grécko zahŕňa prvé vydanie knižnej publikácie Súčasná grécka dráma na Slovensku. Súčasťou knihy je obsiahly úvod o dejinách gréckej drámy a tri súčasné grécke hry. Na festivale diváci uvidia aj divadelné predstavenie a prednášku o gréckom divadle. Program sekcie Focus Grécko podporuje náš zámer zvýšiť povedomie o gréckom divadle v strednej Európe a poukázať na jeho jedinečný vývoj a nelineárnu dynamiku.

Vstup voľný.