Marec

 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

Umelá inteligencia v performatívnom umení (medzinárodná konferencia)

Umelá inteligencia (AI) má stále väčší vplyv na všetky zložky nášho života vrátane umenia. Hľadáme cestu, ako ju využiť aj pomenovať. Môže byť partnerom pri tvorbe – dokáže analyzovať obrovské množstvo dát a z nich vytvoriť nové diela, či hudobné, tanečné, alebo výtvarné. AI môže byť interaktívna, živo reagovať na pohyby a hlasy divákov v reálnom čase, môže existovať v podobe virtuálnej postavy či avatara a koexistovať so živými umelcami na scéne. Podľa reakcií publika vie personalizovať svoje výstupy a vytvoriť tak unikátny zážitok pre každého jedného diváka. Stále však nemáme odpovede na mnohé otázky týkajúce sa AI. Komu patria autorské práva na dielo vytvorené umelou inteligenciou? Vytlačí umelá inteligencia živého umelca do úzadia? Aké sú legislatívne, ale aj tvorivé možnosti jej súčasného používania?

Odborná konferencia spojí osobnosti z oblastí práva, informačných technológií aj divadla, aby diskutovali o téme AI. Tanečné zoskupenie AΦE predstaví na záver svoju lecture performance LILITH.AI o vzniku XR tanečnej odysey, v ktorej sa spájajú špičkové technológie a surové emócie prostredníctvom choreografie vytvorenej AI.

PROGRAM

9.30 Otvorenie konferencie, Vladislava Fekete (SK) a Octavian Saiu (RO)

1. BLOK KEY NOTES, moderuje Octavian Saiu (RO)

10.00 Juraj Čorba (SK)

10.30 Jo Mangan (GB)

11.00 Rudolf Rosa a Daniel Hrbek (ČR)

2. BLOK DISKUSNÝ PANEL (SK)

12.00 – 13.00, moderuje Omar Mirza

Diskutujúci: Matúš Mesarčík (KInIT), Marián Kabát (UNIBA), Eduard Kudláč (Mestské divadlo Žilina)

---

14.00 LILITH.AI Lecture Performance (AE CREATIVE HUB CIC, UK) – sprievodné podujatie medzinárodnej konferencie

Lecture performance LILITH.AI skúma témy života, smrti a nesmrteľnosti prostredníctvom choreografie vygenerovanej umelou inteligenciou. Tanečná skupina AΦE z Veľkej Británie sa pri tvorbe LILITH.AI inšpirovala najmladšou osobou, ktorá bola kedy zamrazená kryogénnym procesom. Vo svojej performancii sa snaží redefinovať imerzívne rozprávačstvo. Využíva pritom technológie ako motion capturemachine learning a unreal engine.

---

Vstup voľný. Vstup cez prihlasovací formulár TU.

Diskusia prebieha v anglickom jazyku. Simultánne tlmočené do slovenčiny.

Konferencia je súčasťou divadelného festivalu NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA. 

filtrovať podľa kategórií

19. marec 2020
štvrtok - 17:00
prezentácia knihy

Viva la Bohéme - Príbeh jednej opery

Podtitul publikácie slovenského operného kritika a publicistu Vladimíra Blaha (1943) presne vystihuje jej obsah. Autor v diele venovanom stálici svetového operného repertoáru podrobne sleduje príbeh populárneho Pucciniho diela. Približuje dobový kontext a literárny námet, podľa ktorého vzniklo libreto Bohémy, pozornosť venuje hudobnej stránke diela a jeho miestu v rámci tohto žánru, cez zrkadlo kritiky aj vlastné divácke zážitky systematizuje inscenácie Bohémy na slovenských operných javiskách i v zahraničí z pohľadu ich umeleckého významu. Pre lepšiu orientáciu autor prikladá aj súpis najvýznamnejších svetových nahrávok Bohémy. Monografické dielo Vladimíra Blaha, milovníka talianskej veristickej opery, je zaujímavým a praktickým „sprievodcom jednou operou" pre každého nadšenca, sprievdcom, ktorý zároveň otvára dvere do sveta opery.

Vstup voľný.