September

 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

Umelá inteligencia v performatívnom umení (medzinárodná konferencia)

Umelá inteligencia (AI) má stále väčší vplyv na všetky zložky nášho života vrátane umenia. Hľadáme cestu, ako ju využiť aj pomenovať. Môže byť partnerom pri tvorbe – dokáže analyzovať obrovské množstvo dát a z nich vytvoriť nové diela, či hudobné, tanečné, alebo výtvarné. AI môže byť interaktívna, živo reagovať na pohyby a hlasy divákov v reálnom čase, môže existovať v podobe virtuálnej postavy či avatara a koexistovať so živými umelcami na scéne. Podľa reakcií publika vie personalizovať svoje výstupy a vytvoriť tak unikátny zážitok pre každého jedného diváka. Stále však nemáme odpovede na mnohé otázky týkajúce sa AI. Komu patria autorské práva na dielo vytvorené umelou inteligenciou? Vytlačí umelá inteligencia živého umelca do úzadia? Aké sú legislatívne, ale aj tvorivé možnosti jej súčasného používania?

Odborná konferencia spojí osobnosti z oblastí práva, informačných technológií aj divadla, aby diskutovali o téme AI. Tanečné zoskupenie AΦE predstaví na záver svoju lecture performance LILITH.AI o vzniku XR tanečnej odysey, v ktorej sa spájajú špičkové technológie a surové emócie prostredníctvom choreografie vytvorenej AI.

PROGRAM

9.30 Otvorenie konferencie, Vladislava Fekete (SK) a Octavian Saiu (RO)

1. BLOK KEY NOTES, moderuje Octavian Saiu (RO)

10.00 Juraj Čorba (SK)

10.30 Jo Mangan (GB)

11.00 Rudolf Rosa a Daniel Hrbek (ČR)

2. BLOK DISKUSNÝ PANEL (SK)

12.00 – 13.00, moderuje Omar Mirza

Diskutujúci: Matúš Mesarčík (KInIT), Marián Kabát (UNIBA), Eduard Kudláč (Mestské divadlo Žilina)

---

14.00 LILITH.AI Lecture Performance (AE CREATIVE HUB CIC, UK) – sprievodné podujatie medzinárodnej konferencie

Lecture performance LILITH.AI skúma témy života, smrti a nesmrteľnosti prostredníctvom choreografie vygenerovanej umelou inteligenciou. Tanečná skupina AΦE z Veľkej Británie sa pri tvorbe LILITH.AI inšpirovala najmladšou osobou, ktorá bola kedy zamrazená kryogénnym procesom. Vo svojej performancii sa snaží redefinovať imerzívne rozprávačstvo. Využíva pritom technológie ako motion capturemachine learning a unreal engine.

---

Vstup voľný. Vstup cez prihlasovací formulár TU.

Diskusia prebieha v anglickom jazyku. Simultánne tlmočené do slovenčiny.

Konferencia je súčasťou divadelného festivalu NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA. 

filtrovať podľa kategórií

19. september 2020
sobota - 19:00
tanec – repríza

↑&X / A P E N D I X

Martin Hodoň

Tanečný duet Apendix je anticipáciou konca. Na pôdoryse Borgesových textov skúma presah vedomia a nevedomia do formovania skutočnosti. Čas, ako katalyzátor šedej kôry a ďalšia premárnená šanca pamätať si svoj život. Zomriem, a ani si to nebudem pamätať.

Martin Hodoň je absolvent divadelnej vedy na VŠMU, neskôr pokračoval na JAMU v odbore réžia/dramaturgia pod vedením prof. Josefa Kovalčuka. V tvorbe sa venuje prevažne autorskému a fyzickému divadlu s presahom do súčasného tanca. Aktuálne je interným doktorandom na Slovenskej akadémií vied v Bratislave a jeho výskumnou oblasťou je vzťah performance art a performing arts. Počas štúdia na JAMU uviedol autorskú variáciu Hra B. M. Koltésa - V samote a magisterské štúdium ukončil autorskou inscenáciou ISBN (international Serial Body Number) a dramaturgiou inscenácie Faidrina láska (réžia Alexandra Bolfová). Popri štúdiu absolvoval umelecké stáž v divadle Husa na provázku (V. Morávek - Směšná interpretace) a dramaturgicky sa podieľal na projekte OBRYS pre Národné divadlo v Brne (réžia Jiří Bartovanec), réžia tanečného sóla Tomáša Janypku - Nové sady. Spolupráca s ochotníckym súborom DS Daxner v Tisovci - Túžby, sny a výčitky a Správa o stave bodu G. V Bratislave v roku 2015 založil spolu s Dášou Čiripovou a Zuzanou Neméthovou nezávislú performatívnu platformu GAFFA, pod ktorou vznikli projekty EVA, Pomaly plynúce dni, negatív_eGOtrip, mimochodom. Aktívne spolupracuje s divadlom NoMantinels a je dramaturgom festivalu Drama QUEER.

Réžia: Martin Hodoň
Dramaturgia: Dáša Čiripová
Scéna/kostým/svetelný dizajn: Michal Hōr Horáček
Hudba: Ink Midget
Interpreti: Nikoleta Rafaelisová, Daniel Raček
Produkcia: GAFFA oz / ŠTUDIO 12
Fotografie: Ľuboš Kotlár
Projekt vznikol s finančnou podporou FPU

Vstupné: 8 € / 6 € (zľavnené)