August

 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

Umelá inteligencia v performatívnom umení (medzinárodná konferencia)

Umelá inteligencia (AI) má stále väčší vplyv na všetky zložky nášho života vrátane umenia. Hľadáme cestu, ako ju využiť aj pomenovať. Môže byť partnerom pri tvorbe – dokáže analyzovať obrovské množstvo dát a z nich vytvoriť nové diela, či hudobné, tanečné, alebo výtvarné. AI môže byť interaktívna, živo reagovať na pohyby a hlasy divákov v reálnom čase, môže existovať v podobe virtuálnej postavy či avatara a koexistovať so živými umelcami na scéne. Podľa reakcií publika vie personalizovať svoje výstupy a vytvoriť tak unikátny zážitok pre každého jedného diváka. Stále však nemáme odpovede na mnohé otázky týkajúce sa AI. Komu patria autorské práva na dielo vytvorené umelou inteligenciou? Vytlačí umelá inteligencia živého umelca do úzadia? Aké sú legislatívne, ale aj tvorivé možnosti jej súčasného používania?

Odborná konferencia spojí osobnosti z oblastí práva, informačných technológií aj divadla, aby diskutovali o téme AI. Tanečné zoskupenie AΦE predstaví na záver svoju lecture performance LILITH.AI o vzniku XR tanečnej odysey, v ktorej sa spájajú špičkové technológie a surové emócie prostredníctvom choreografie vytvorenej AI.

PROGRAM

9.30 Otvorenie konferencie, Vladislava Fekete (SK) a Octavian Saiu (RO)

1. BLOK KEY NOTES, moderuje Octavian Saiu (RO)

10.00 Juraj Čorba (SK)

10.30 Jo Mangan (GB)

11.00 Rudolf Rosa a Daniel Hrbek (ČR)

2. BLOK DISKUSNÝ PANEL (SK)

12.00 – 13.00, moderuje Omar Mirza

Diskutujúci: Matúš Mesarčík (KInIT), Marián Kabát (UNIBA), Eduard Kudláč (Mestské divadlo Žilina)

---

14.00 LILITH.AI Lecture Performance (AE CREATIVE HUB CIC, UK) – sprievodné podujatie medzinárodnej konferencie

Lecture performance LILITH.AI skúma témy života, smrti a nesmrteľnosti prostredníctvom choreografie vygenerovanej umelou inteligenciou. Tanečná skupina AΦE z Veľkej Británie sa pri tvorbe LILITH.AI inšpirovala najmladšou osobou, ktorá bola kedy zamrazená kryogénnym procesom. Vo svojej performancii sa snaží redefinovať imerzívne rozprávačstvo. Využíva pritom technológie ako motion capturemachine learning a unreal engine.

---

Vstup voľný. Vstup cez prihlasovací formulár TU.

Diskusia prebieha v anglickom jazyku. Simultánne tlmočené do slovenčiny.

Konferencia je súčasťou divadelného festivalu NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA. 

filtrovať podľa kategórií

16. august 2020
nedeľa - 18:30
tanec – premiéra

Suvenír II: Not Titled Yet (Hortus Pomodorum)

Nástupište 1-12

"Aj nás trápia problémy tejto Zeme, aj nami lomcujú ekologické katastrofy od Tatier cez pralesy až po Mariánsku priekopu. Znova sme sa stretli, aby sme sa vyjadrili: slovami, tancom, hudbou, vizuálom, architektúrou, poéziou. Tentokrát hľadáme východiská na miestach, o ktorých ľudstvo snilo od nepamäti. Hortus conclusus: "Keby sa celý svet premenil na vôňu, keby sa celý svet premenil, ak by si tu u mňa mohol žiť, mohol by si, z tej vône, žiť, rozumej, všetko, už nemôže byť vábivejšia, ľúbeznejšia, žiť z nej navždy, keby som ti dovolil, žiť v nej."

Vstupné: 8 € / 6 € (zľavnené)

Tvorcovia: Mária Čorejová (vizuálne umenie), Tomáš Danielis (choreografia, tanec), Zuzana Novotová-Godálová (konceptuálne umenie), Zuzana Husárová (iteratúra), Ľubomír Panák (hudba), Miriam Sebianová (architektúra), Jakub Pišek (multimédiá), Michaela Ľuptáková (návrhárka kostýmov), Peter Korček (fotograf)

Účinkujú: Mária Čorejová, Tomáš Danielis, Zuzana Godálová Novotová, Zuzana Husárová, Ľubomír Panák, Jakub Pišek

Projekt Nástupište 1-12 celoročne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia ako hlavný partner.

FOTO: Peter Korček