December

 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

Theory event – Focus Gruzínsko

Predstavenie súčasnej gruzínskej drámy a divadla, spojené s prezentáciou zborníka Gruzínska dráma, inscenovaným čítaním a diskusiou s gruzínskymi hosťami.

Prvú časť programu tvorí diskusia s dramatikmi Lašom Bugadzem a Datom Tavadzem o ich divadelnej tvorbe, doplnena ukážkami hier z nového zborníka Gruzínska dráma v preklade Andrey Adamovičovej, vydaného špeciálne pre festival Nová dráma/New Drama 2025.

Programom sprevádza Adriana Totiková. 
V divadelných hrách účinkujú Zuzana Kyzeková a Matúš Krátky.

Theory Event

Prezentácia novej knihy Divadelného ústavu Gruzínska dráma (Laša Bugadze Búrka, Levan Culadze 1921 – 1924, Data Tavadze Hlad)

Programová sekcia Focus, ako platforma pre prezentáciu súčasnej drámy vybranej krajiny, využíva rôznorodé formy umeleckej a odbornej prezentácie. V roku 2025 sa zameriava na gruzínsku drámu a divadlo, pričom ich historický kontext a súčasnú rozmanitosť predstaví v rámci podujatia Theory Event prednášajúca profesorka Lela Očiauri, vedúca Katedry filmovej kritiky a teórie na Gruzínskej štátnej univerzite divadla a filmu Šotu Rustaveliho v Tbilisi.
 

Podujatie Focus Gruzínsko sa neobmedzuje len na umelecké témy, ale otvára priestor aj pre skúmanie súvislostí v oblasti histórie krajiny, kultúrnych dejín, sociálnych aspektov divadla a umeleckého prekladu. Poskytuje rozsiahlejšiu perspektívu, ktorá sa popri umení a divadelnej tvorbe dotýka problematiky vnímania kultúrnych tradícií, poznania národnej identity, premeny postsocialistických spoločností, spracovania dejinných tráum, ochrany občianskych práv. Tieto témy slúžia ako podnetné inšpirácie pre študentstvo odborov réžie, dramaturgie, herectva a divadelných štúdií na umeleckých školách, ako aj literárnej vedy, histórie, politológie, sociológie, kulturológie, etnológie a antropológie na vysokých školách a univerzitách.

---

Podujatie je v anglickom jazyku. Tlmočené do slovenčiny.

Vstup voľný. Prihlasovanie cez formulár TU.

---

Hostia:

Laša Bugadze (1977) – gruzínsky prozaik, dramatik, publicista, karikaturista, televízny a rozhlasový moderátor. Absolvoval štúdium na Fakulte dramatických umení Štátnej univerzity divadla a filmu Šotu Rustaveliho a na Fakulte umení Tbiliskej štátnej univerzity Ivana Džavachišviliho. Veľký úspech zaznamenal už jedným zo svojich prvých dramatických textov – divadelná hra Šokovaná Tatiana bola preložená do mnohých jazykov a uvedená v Gruzínsku, Nemecku, Francúzsku, Rusku a iných krajinách. S hrou Navigátor zvíťazil v medzinárodnej súťaži BBC v roku 2011. V rovnakom roku napísal v rámci rezidencie v londýnskom Royal Court Theatre hru Prezident vás prišiel navštíviť, ktorá bola v tomto divadle inscenovaná v roku 2013. Spomedzi jeho ďalších divadelných a rozhlasových hier treba spomenúť diela Otari, Nuzgar a Mefistofeles či Naftalín. Bugadze píše kriticky a ironicky, zameriava sa na medzigeneračné vzťahy a opisuje situácie, v ktorých sa ľudia stávajú obeťami svojich predsudkov, rigidných predstáv či stereotypov.

Data Tavadze (1989) – režisér, dramatik a producent, predstaviteľ mladej gruzínskej generácie divadelníkov. Vyštudoval herectvo a od roku 2009 pôsobí ako režisér v tbiliskom Divadle Kráľovskej štvrte, kde vytvára repertoár zaoberajúci sa naliehavými politickými a sociálnymi otázkami a podporuje novú generáciu gruzínskych dramatikov a režisérov. Pod jeho vedením získalo divadlo medzinárodné uznanie a hosťovalo na prestížnych festivaloch v Nemecku, Francúzsku, Švédsku, Belgicku, Rumunsku či Poľsku. Vo svojich inscenáciách originálne prepája klasické drámy a mýty so súčasnosťou, inovatívne rozprávanie príbehov a medzinárodnú spoluprácu. Za svoju divadelnú tvorbu získal mnohé ocenenia, napríklad Cenu Sandra Achmeteliho. Režíroval v mnohých zahraničných divadlách (napríklad v berlínskom divadle Maxim Gorki Theater, v drážďanskom Staatsschauspiel, v divadle Teatr Polski Bydgoszcz či v lotyšskom Dailes Teatris v Rige).

---

Prezentácia je súčasťou divadelného festivalu NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA. 

filtrovať podľa kategórií

19. december 2024
štvrtok - 17:00
komentovaný prievod výstavou

Strhnime oponu násilia

Bara Podola

Divadelný ústav a fotografka Bara Podola vás pozývajú na komentovaný sprievod výstavou Strhnime oponu násilia v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave.

Výstava, ktorá otvára diskusiu o násilí páchanom nielen na ženách, ale aj na mužoch, potrvá do 20. decembra 2024. Pre verejnosť bude prístupná vždy hodinu pred každým podujatím v Štúdiu 12.

Vstup na podujatie je voľný.
---

Autorka Bara Podola o výstave:
„Táto výstava vznikla z hlbokej osobnej skúsenosti ženy, ktorá pred dvadsiatimi rokmi zažila násilie vo vzťahu. Jej odvaha podeliť sa o svoj príbeh sa stáva inšpiráciou pre nás všetkých. Výstava pozostáva zo série fotografií, ktoré zobrazujú spektrum emócií zoči-voči násiliu zo strany blízkych, a to prostredníctvom umeleckého stvárnenia profesionálnymi herečkami a hercami z umeleckého súboru Slovenského národného divadla. Herečky a herci, ktorí sa podieľajú na projekte, nestvárnili svoju osobnú skúsenosť. Ich úlohou bolo prostredníctvom svojho talentu a empatie vizuálne stvárniť emócie ľudí, ktorí si týmto utrpením prešli. Herecké stvárnenie umožňuje divákovi nahliadnuť do vnútorného sveta ľudí, ktorí zažívali násilie – sveta, ktorý je zároveň plný odvahy, nádeje a túžby po zmene. Cieľom výstavy nie je zobraziť násilie explicitne. Práve naopak, prostredníctvom hereckého prejavu som sa snažila zachytiť emocionálnu silu, ktorú si vyžaduje každodenný boj obetí za svoju slobodu a vnútorný pokoj.
Vizuálne spracovanie kampane k výstave stavia na kontraste červenej farby a skrývania – opona symbolizuje tabuizované otázky a skryté témy, o ktorých je potrebné hovoriť otvorene. Výstavu symbolicky otváram pár dní pred Medzinárodným dňom za odstránenie násilia na ženách (25. november). Verím, že tento projekt podporí spoločenský diskurz a pomôže prekonať bariéry ticha, ktoré túto tému obklopujú. Dovoľme si ponoriť sa do príbehov odvahy, ktoré sa v tejto výstave odkrývajú, a staňme sa súčasťou zmeny, ktorú ako spoločnosť potrebujeme.“
---
Na projekte Strhnime oponu násilia spolupracovali Jana Kovalčíková, Ivana Kuxová, Tatiana Pauhofová, Anežka Petrová, Rebeka Poláková a niekoľko ďalších členov umeleckého súboru Činohry SND.
---

Cieľom výstavy je podnietiť diskusiu o probléme násilia, prevencii, podpore obetí a vyzvať k solidarite s tými, ktorí potrebujú pomoc.
---
Bezplatná non-stop Linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212.
---
Viac o autorke: Bara Podola vyštudovala Školu úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v odbore fotografia a v roku 2024 úspešne ukončila magisterské štúdium na Katedre fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Divadelnej fotografii sa venuje už 6 rokov. V roku 2022 získala Študentskú cenu v celoslovenskej súťaži Bienále divadelnej fotografie za sériu fotografií z inscenácie Rosemary (Divadlo LAB, Bratislava). V jej portfóliu sa nachádzajú fotografie z predstavení viacerých divadiel (Divadlo Jána Palárika v Trnave, Divadlo P. O. Hviezdoslava, Radošinské naivné divadlo, Divadlo Petra Mankoveckého, Divadlo LAB,...). Výstava Strhnime oponu násilia je jej prvou autorskou výstavou.