December

 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

najbližšie podujatie:

Franz Schubert – Peter Mazalán: Schwanengesang D957/Labutia pieseň

V projekte Schwanengesang D957/Labutia pieseň režisér a operný spevák Peter Mazalán pokračuje vo svojom tvorivom prístupe – prostredníctvom autorskej interpretácie vybraného piesňového cyklu reflektuje chorobu, ktorá je ešte stále tabu – rakovinu. Neostáva však len pri osvete, ale prináša aj nádej. Citlivé poetické obrazy presahujú ťaživosť témy a sú až akýmsi svetlom podpory a vnútornej ľudskej sily nevzdať sa, prítomným už v Schubertovom diele. Mazalán našiel pre takmer dvestoročnú hudobnú kompozíciu analógiu v súčasnom svete, pričom libreto doplnil textami Jany Bodnárovej. Dielo je koncipované do dvoch častí – sólového koncertu Petra Mazalána a performatívnej časti o žene s onkologickou diagnózou. Práve táto časť je poetickým opisom jej vnútorného prežívania, ktoré interpretujú herečky Táňa Pauhofová a Jana Oľhová, ako aj autentické i štylizované videozábery.

 

Inscenačný tím: 

koncept, réžia, scéna, spev Peter Mazalán

dramaturgia Robert Bayer

hudba Franz Schubert

texty Ludwig Rellstab, Heinrich Heine, Jana Bodnárová

klavír Peter Pažický

svetlo Ján Ptačin

projekcia Jozef Čabo

sound art Dalibor Kocian – Stroon

video Peter Fröhlich, Jakub Gulyás

vizuál Matej Lacko

účinkujú Peter Mazalán, Peter Pažický, Jana Oľhová, Táňa Pauhofová

---

VSTUPENKY: 15€ / 7€ (zľavnené)

Vstupenky preklikom TU.

---

Dĺžka predstavenia je 50 minút. 

---

Franz Schubert (1797 – 1828)

Narodil sa do chudobnej učiteľskej rodiny ako trináste zo šestnástich detí. Pre svoj hlas sa stal študentom cisárskeho konviktu a členom chlapčenského zboru, vďaka čomu sa mu podarilo získať a prehlbovať svoje hudobné vzdelanie aj lekciami u Antonia Salieriho. Celý život prežil ubytovaný u rôznych priateľov, vďaka ktorých pohostinnosti sa nemusel starať o obživu a mohol sa venovať skladateľskej činnosti. Počas jeho života sa mu nedostalo príliš veľkého uznania a takisto sa mu podarilo vydať len veľmi malú časť svojho diela. Zložil asi šesťsto piesní – napríklad Erlkönig (Kráľ duchov) či piesňové cykly Die schöne Müllerin (Krásna mlynárka), Schwanengesang (Labutia pieseň) a Winterreise (Zimná cesta).

Peter Mazalán (1984)

Vyštudoval operný spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Okrem hudobného vzdelania absolvoval tiež divadelnú scénografiu na DF VŠMU a doktorát získal na Fakulte architektúry STU. Jeho spevácko-interpretačná umelecká prax zahŕňa účinkovanie v mnohých operných divadlách (Stadttheater Klagenfurt, Opernhaus Kiel, Slovenské národné divadlo, Národní divadlo moravskoslezské, Národní divadlo Brno), no medzi najvýznamnejšie patrí jeho pôsobenie v Bayerische Staatsoper v Mníchove. Mazalána je možné počuť aj ako koncertného umelca. Je laureátom viacerých medzinárodných speváckych súťaží. V súčasnosti sa venuje aj autorským intermediálnym projektom, ktoré prepájajú klasickú piesňovú a koncertnú literatúru s aktuálnymi divadelnými, performatívnymi a výtvarnými technikami.

Foto: Michal Líner

---

Predstavenie je súčasťou divadelného festivalu NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA. 

filtrovať podľa kategórií

12. december 2022
pondelok - 19:00
diskusia - ONLINE

Umením do sveta


Diskusný cyklus, ktorý prepája umenie a cestovanie.

V najnovšej časti diskusného cyklu Umením do sveta sa netradične zameriame na umelkyne, ktoré sa narodili v zahraničí, no napriek tomu sa Slovensko stalo nielen ich domovom a inšpiráciou, ale hlavne miestom pre ich umeleckú realizáciu.
Vypočujte si inšpiratívne príbehy dvoch zahraničných umelkýň, režisérky a herečky, ktoré sa odhodlali a vďaka svojmu umeniu prekročili hranice.

O umení a cestovaní prakticky aj teoreticky.

Diskusiu vedie: Marek Godovič, Anna Šoltýsová
Hostky: Tajna Peršić, Klaudyna Rozhin

TAJNA PERŠIĆ
Najskôr vyštudovala chorvátsky jazyk a literatúru a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity v Záhrebe, potom herectvo na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v
Bratislave, a jeden rok počas štúdia na VŠMU herectvo študovala na Akademii Teatralnej im.
Aleksandra Zelwerowicza vo Varšave. Divadlu sa začala venovať na základnej škole, v
dramatickom štúdiu Záhrebského divadla mladých, a pred vysokoškolským štúdiom herectva najviac hrala v predstaveniach pre deti a dabovala - napríklad, jej hlasom hovorila Peppa v
chorvátskej verzii kreslenej rozprávky "Prasiatko Peppa". Na strednej škole sa stala jednou zo
spevačiek chorvátskej ženskej punkovej kapely The Schizoid Wikler's a v nej bola päť rokov. Od
roku 2017 je členkou hereckého súboru Mestského divadla Žilina, kde pôsobí dodnes. Má záľubu aj vo filmovom herectve. Absolvovala herecké štúdio na Talents Sarajevo v rámci Sarajevo Film Festivalu, a doteraz stvárnila postavy v niekoľých, prevážne krátkych, filmoch,
ako sú chorvátske filmy "Lovebox" a "Valčík na 1. mája" či "Jedna vražda so sebou", a mala aj malú rolu v slovenskom filme "Piargy".

KLAUDYNA ROZHIN
Režisérka, prekladateľka, spoluzakladateľka a umelecká riaditeľka Divadla Kontra
Vyštudovala na Maria Curie-Skłodowska University v Lubline (PL), The Aleksander Zelwerowicz National Academy of Dramatic Art in Warsaw (PL) a University of Hull (Spojené kráľovstvo), kde získala magisterský titul z divadelnej produkcie.
Klaudyna žijúca vo Veľkej Británii úzko spolupracovala s mnohými divadlami vrátane Plymouth Theatre Royal, Bristol Old Vic a Bath Theatre Royal.
Vyučovala a viedla workshopy na mnohých univerzitách vrátane Exeter University, Bath Spa University, Dartington College of Arts, University of West of England a Bretton Hall College, ako aj GITIS Scandinavia v Dánsku a Gardzienice Center for Theatre Practices v Poľsku.
Jej režisérska práca zahŕňa: Skull in Connemara od Martina McDonagha, Baby Reindeer od Richarda Gadda, True West od Sama Sheparda, Fly Me to the Moon od Marie Jones, Lifecoach od Nicka Reeda, Moonlight and Magnolias od Rona Hutchinsona, Macbeth a Hamlet od Marie Jones William Shakespeare, čínsky maharadža podľa knihy Voytek Kurtyka, Poručík z Inishmore od Martina McDonagha, Žena v čiernom od Susan Hillovej a Stephena Mallatratta, Kus monológu, Drsný pre divadlo I a II a Akt bez slov II od Samuela Becketta, Bedbound od Endu Walsha, Stones in His Pockets od Marie Jones, Rum a vodka od Conora McPhersona, Howie the Rookie od Marka O'Rowea, Ivona, Princezná Burgundska od Witolda Gombrowicza a Hamlet alebo V norách nočnej mory podľa Shakespearovho Hamleta a poézia T.S. Eliot.
Medzi jej najvýznamnejšie ocenenia patria:
Dosky 2019 a Dosky 2018 (SK): Cena Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny (Divadlo Kontra)
DOSKY 2007 (SK): Objav sezóny (Howie a Rookie)
Nová dráma/New Drama 2007 (SK): Cena Prekvapenie Novej drámy (Howie a Rookie)Kopřiva 2014 (CZ): Cena divákov (Žena v čiernom)
17. a 21. ročník Gdansk Shakespeare Festival (PL): Golden Skull Critics’ Awards (3x) a Honorary Mention (Hamlet)
Kopřiva 2012 (CZ): Cena za výnimočný počin (Hamlet)
WROSTJA 2015 (PL): Wroclaw City Award (Macbeth)
Medzi jej preklady do poľštiny patria hry od Martina McDonagha, Conora McPhersona, Marka O'Rowea, Franka McGuinnessa, Tracy Letts, Davida Mameta, Sarah Kane, Martina Crimpa, Suzie Miller, Enda Walsh, Lucy Prebble, Polly Stenham, Liz Lochhead, Shelagh Stephenson , Lucy Kirkwood, Lucinda Coxon, Laura Wade, Marie Jones, Richard Bean, Nick Reed, Ron Hutchinson a Willy Russell.
---------------------------------
Diskusia prebehne on-line cez YouTube kanál Štúdia 12,  kde bude priestor aj na vaše otázky.

---------------------------------

Do diskusie sa dostanete preklikom TU.

VSTUP VOĽNÝ