Február

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

SEN O PRALESE

Inšpiráciou pre inscenáciu Sen o pralese je kniha Felixa Saltena Bambi, lesný príbeh napísaná v roku 1923. Salten bol rakúsko-uhorským spisovateľom židovského pôvodu žijúci vo Viedni.

Motív zabíjania a strachu je v príbehu výrazným prvkom, z čoho môžeme usúdiť, že kniha bola silne inšpirovaná zhoršujúcou sa politickou situáciou, silnejúcim antisemitizmom a vojnovým konfliktom.

V roku 1935 bol Bambi, lesný príbeh na zozname literatúry zakázanej nacistami. Tento fakt z dnešnej perspektívy umocňuje politickú alegóriu zobrazenú prostredníctvom útlaku sveta prírody a bezmocných zvierat.  Zabíjame zvieratá v presvedčení, že nemajú právo na vlastný život a necítia utrpenie, pričom zabúdame, že my sami sme súčasťou živočíšnej ríše.

Lov divokej zveri je dnes koníčkom ľudí, ktorí sa legálne dopúšťajú bezprávia. Súhlasíme s tým, hoci hlboko vo vnútri cítime, že zabíjanie (zvierat) nie je morálne a že zabíjaním prekračujeme základné etické princípy. Ak sa dokážeme pozrieť na svet ako na živý, prepojený a vzájomne závislý, ocitneme sa uprostred sveta, o ktorom snívame.

Stačí sa prebudiť z egocentrického sna a prestať sa stotožňovať s iluzórnym pocitom odlúčenia od zvyšku sveta. Len ľudia môžu vytvoriť skutočne spravodlivý a súcitný svet. Len ľudia môžu zastaviť zabíjanie zvierat pre šport. Len ľudia môžu prestať zabíjať jeden druhého vo vojnách. Je to jediný spôsob.

„(…)Od nepamäti nás vraždí, nás všetkých, naše sestry, naše matky, našich bratov! Odkedy sme na svete, nedopraje nám pokoja, zabíja nás, kde sa ukážeme. A potom sa s ním máme zmieriť? Aká hlúposť! ​Zmierenie nie je hlúposť, zmierenie musí prísť (…)” 
F. Salten

Tvorivý tím:

Réžia, preklad, scenár a dramaturgia: Joanna Maria Gierdal,
scéna, bábky, kostýmy a svetelný dizajn: Laura Černáková,
účinkujú: Ondrej  Gajdoš, Mário Houdek, Ivana Lechmanová, Dávid Selecký, Naďa Balacenková.

Fotografie: Rafał Skwarek.

Lístky: 8€/5€ (zľavnený)

Lístky kúpite TU.

V predstavení sa zobrazuje nahota. Predstavenie nie je vhodné pre osoby mladšie ako 15 rokov.

Inscenácia vznikla v roku 2022 na pôde Katedry bábkarskej tvorby, VŠMU v Bratislave.

Predstavenie získalo na nesúťažnom Medzinárodnom festivale vysokých bábkarských škôl Lalkanielaka 2022 v Białymstoku mimoriadne ocenenia – Diplom ZASPu – Zväzu poľských dramatických umelcov a Čestný diplom POLUNIMA Poľského centra UNIMA za nezvyčajné, originálne a dojemné predstavenie.

filtrovať podľa kategórií

27. február 2016
sobota - 10:00
workshop

28. február 2016
nedeľa - 10:00
workshop

Medzi pohybom a slovom (nebo-m)

Roberta Štěpánková

Dvojdenný ateliér vedený Robertou Štepánkovou princípmi tanečno-pohybovej terapie27. a 28.2. od 10.00 hod. - 16.00 hod s obedovou prestávkou.
Práca s telom v pohybe v konkrétnom čase a priestore je spôsobom ako obohatiť vnímanie, prežívanie a prejavenie sa v každodennom živote či v tvorivom procese. Práca bude zameraná na prepojenie pohybu a telesného prežívania s aktuálnou emóciou, myšlienkou či predstavou. Pohyb v sebe nesie význam, tak ako slovo, ktoré vypovedáme.  

Pre koho je workshop určený: 
Ateliér je pre tých, ktorí cítia potrebu, či túžbu vytvoriť čas a priestor pre vlastné významy plynúce z pohybu tela a slova.  
Práca bude prebiehať v skupine, no zameranie bude na individuálny proces, vlastný pohyb účastníka. SKÚSENOSŤ S POHYBOM NIE JE POTREBNÁ. 
Pracovné zameranie ateliéru môže obohatiť účastníka na úrovni aktuálnych tém života a rovnako jeho tvorivý pracovný proces (umelec, pomáhajúci, profesionál, architekt, ...).  

Cena: 50,- eur
Prihlásenie a bližšie info:
robi.stepankova@gmail.com, +421908769096
www.robertastepankova.com
Počet účastníkov je obmedzený. Potrebné svoju účasť nahlásiť vopred. 


Lektorka vyštudovala psychológiu v Brne a tanečno-pohybovú terapiu v Holandsku, kde stále žije. Počas štúdia v Španielsku začala študovať tanec. Zážitok z tanca ju priviedol k potrebe venovať sa telu v pohybe ako podstatnému zdroju spontaneity a informácie o prežívaní v každodennosti, v práci s človekom či v tvorivom procese. Aktuálne sa venuje tanečno-pohybovej terapii v kontexte sebapoznania, osobnostného rastu a v práci s človekom, ktorý prežil traumu. Zároveň rozvíja vlastnú tvorbu, špecializuje sa na improvizáciu a instantnú kompozíciu.
 

Vedie Roberta Štěpánková
www.robertastepankova.com

www.robertastepankova.com