September

 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 

najbližšie podujatie:

Umením do sveta

Nový diskusný cyklus, ktorý prepája umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presunieme za umením do celého sveta a zoznámime sa so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí. Prekročme s umením hranice. O umení a cestovaní prakticky aj teoreticky.

Hosť: Tomáš Danielis

filtrovať podľa kategórií

11. september 2022
nedeľa - 19:00
divadlo – repríza

Domov

Michal Baláž

Láskavá komédia o dospelých návratoch do detskej izby.

Hlavný hrdina sa chce po rokoch gastarbeitrovského exilu v Írsku vrátiť  domov. K excentrickým rodičom, milovaným i nenávideným súrodencom, k starému pachu otcovej dielne, maminým obrovským krajíčkom chleba, ale aj večným slovným i fyzickým naťahovačkám jeho brata so sestrou, ktorých bol odjakživa rozhodcom.

Vracia sa aj k starým láskam, ktoré môže byť opäť novými, k výčitkám z mladosti, zaprášeným kobercom, nedokončeným rozhovorom, smiešnym rituálom a domácim pirohom. Staňte sa na jeden večer súčasťou obyčajného domova neobyčajnej rodiny. A popritom sa určite dobre zabavíte.

Námet: Adriana Totiková, Michal Baláž

Réžia a kostýmy: Adriana Totiková

Autor hry a dramaturgia: Michal Baláž

Pohybová spolupráca: Elena Spaskov

Výtvarná spolupráca: HAPACA STUDIO

Hudba: Martin Husovský

Účinkujú:

Syn 1: Michal Režný

Syn 2: Michal Jánoš

Dcéra: Elena Spaskov/ Kristína Sviteková

Mama: Judita Hansman

Otec: Peter Trník

VSTUPNÉ: 12€ / 9€ (zľavnené pre študentov, seniorov a ZŤP)


12. september 2022
pondelok - 10:30
workshop

Romeo a Júlia v grafickom románe

Modelový workshop na tému Shakespearovej tragédie Romeo a Júlia pre uzavretú skupinu poslucháčov Prešovskej univerzity sa zameriava na priblíženie hry zaujímavou interaktívnou formou a cez ňu na sprostredkovanie zákonitostí a výstavby dramatického textu, využívajúc pri tom prostriedky dramatickej výchovy. Vychádza z najnovšieho spracovania hry Romeo a Júlia do podoby grafického románu – komiksu, ktoré vzniklo v rámci medzinárodného projektu Klasika v grafickom románe. Cieľom projektu je kultúrne vzdelávanie stredoškolákov a podnietenie ich vzťahu k dramatickej literatúre a divadlu prostredníctvom grafického románu.

Workshop pre Divadelný ústav pripravilo združenie EDUdrama.

Lektorky: Barbora Jurinová a Veronika Kořínková


 

Medzinárodný projekt Klasika v grafickom románe – Classics in the graphic novel realizuje Divadelný ústav spoločne so Slovinským divadelným inštitútom z Ľubľany a Divadelným inštitútom Zbigniewa Raszewského z Varšavy s podporou Európskej únie v rámci programu Kreatívna Európa – Podpora projektov európskej spolupráce 2019.

Workshop je pre uzavretú skupinu poslucháčov.


16. september 2022
piatok - 19:00
Audiovizuálna inštalácia

17. september 2022
sobota - 19:00
Audiovizuálna inštalácia

Biela noc v Štúdiu 12 / Hmota

David Javorský & Jakub Mudrák

Biela noc je prestížny medzinárodný umelecký projekt, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol.

David Javorský & Jakub Mudrák

HMOTA - Audiovizuálna inštalácia 

Audiovizuálna inštalácia Hmota, vytvorená pre divadelný priestor Štúdia 12, je inšpirovaná dielom francúzskeho filozofa a teológa Pierra Teilharda de Chardin Duchovná moc hmoty.

Autori inštalácie David Javorský a Jakub Mudrák transformujú divadelný priestor Štúdia 12 pomocou hudby, svetla a animácie na objekt, do ktorého je divák pozvaný vstúpiť a ponoriť sa tak do jeho jedinečnej atmosféry.


Časové bloky performancie:

19:00- 19.20 hod;

19:40 - 20:00 hod

20:20 - 20:40 hod;

21:00 – 21:20 hod;

21:40 – 22:00 hod;

22:20 - 22:40 hod;

23:00 – 23:20 hod;

23:40 - 00:00 hod;

Vstup možný s BN PASS !!!
Viac info. k vstupu na https://bielanoc.sk/y2022/ba/umelci
 

- kapacita na podujatie je neobmedzená,
- neobmedzený prístup k inštalácii – (prestávky medzi blokmi sú vyplnené hudbou).

Animácie, svetlo: David Javorský
Hudba: Jakub Mudrák
Technická spolupráca: Igor Iliť

www.bielanoc.sk


19. september 2022
pondelok - 19:00
divadlo – repríza

20. september 2022
utorok - 17:00
divadlo – organizované predstavenie

Bytie 2

Ivan Vyrypajev

Text Bytie číslo 2 poslala ruskému dramatikovi Ivanovi Vyrypajevovi Antonia Velikánová, učiteľka matematiky, v tom čase pacientka psychiatrickej liečebne s akútnou schizofréniou. Dramatik sa rozhodol jej materiál doplniť niekoľkými scénami a uviesť v divadle. Možno aj preto, že v jeho textoch sa často hra na bohoborectvo mení na hľadanie Boha, že jeho, podobne ako Antoniu, hoci z iných dôvodov, zaujíma hľadanie pevného bodu a zmyslu. Antonia potrebuje pevný bod, aby sa vyliečila, aby pri lete do vesmíru, na ceste za slnkom, nezhorela, Ivan potrebuje pevný bod preto, aby napísal dobrý text, aby režisér vedel, kam sa má herec na javisku postaviť a čo má hovoriť. V texte Bytie číslo 2 sa uplatnia oba tieto prístupy, hľadajú sa oba tieto body, ktoré sú možno vlastne iba jedným a tým istým. Vďaka nejasnej hranici medzi pátosom a iróniou vo svojich textoch ľahko dokáže do takéhoto hľadania vtiahnuť publikum – podobne ako mnohí ruskí autori minulosti. Vďaka celkom originálnej práci s textom a komunikácie s publikom cítime v jeho textoch niečo veľmi tradičné a niečo veľmi súčasné zároveň.  

Nebolo to vždy tak, že nič nebolo. Na začiatku bolo všetko, a všetko bolo vo vnútri hlavy, a potom Boh chytil mokrú handru a zotrel úplne všetko, všetky pojmy do jedného, do posledného predmetu. Slovami proroka Jána: Ak veríš v Boha, to ešte neznamená, že Boh verí v teba.

Vstupné: 10 € / 8 € (zľavnené)

Preklad: Eva Maliti Fraňová
Réžia: Petra Fornayová
Hrajú: Heidi Šinková, Vlado Zboroň
Scéna: Matej Gavula
Videoprojekcia: Boris Vitázek
Dramaturgia: Ján Šimko
Hlavný partner: Fond na podporu umenia
Partneri: Divadelný ústav

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


28. september 2022
streda - 19:00
ONLINE

Umením do sveta

Nový diskusný cyklus, ktorý prepája umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presunieme za umením do celého sveta a zoznámime sa so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí. Prekročme s umením hranice. O umení a cestovaní prakticky aj teoreticky.

Hosť: Tomáš Danielis


29. september 2022
štvrtok - 19:00
divadlo – repríza

Láska som ja

na motívy hry Edward II. E. Palmetshofera

Koncept a réžia: Maximilián Alexander Sobek

Dramaturgia: Alexandra Rychtarčíková

Preklad použitých pasáží: Michal Noga, Maximilián Alexander Sobek

Choreografia: Stanka Vlčeková

Scéna: Lucia Gamanová, Oleksandra Bakushina

Kostýmy: Alžbeta Vakulová

Svetlo: Táňa Mravcová

Účinkuje: Michal Noga

 

Človek môže mať peniaze, postavenie, moc, dokonca zdravie, ale ak mu chýba láska, nikdy nebude spokojný. Aj keď sa ju pokúša kúpiť, zisťuje, že nie je na predaj. Opovrhuje všetkými a všetkým. Je sám. Zatrpknutý. Hľadajúci. Nepochopený. Túžiaci. Jediné čo chce, je zdieľať. Seba, svoje pocity, svoj život.  Len nebyť sám. Keď nemám lásku, nemám nič. 

Pohybová monodráma Michala Nogu Láska som ja, je voľným pokračovaním projektu, z ktorého vznikla inscenácia hry Edward II. Tú uviedlo Divadlo iks v júni 2021. 

VSTUPNÉ: 7€ / 5€ (zľavnené pre študentov, seniorov a ZŤP) 


30. september 2022
piatok - 20:00
hudba

Martin Geišberg & Richard Autner Band (VYPREDANÉ)

Hudobná spolupráca Martina Geišberga a Richarda Autnera visela vo vzduchu už dlhšie. Obaja sa po prvýkrát stretli práve na divadelných doskách. Umelci si veľmi rýchlo sadli nielen ľudsky, ale aj hudobne. Rozhodli sa preto pre rok 2022 prepojiť svoje cesty aj v rámci koncertného turné Martin Geišberg & Richard Autner Band.


Richard do špeciálnej kapelovej zostavy prináša bubeníka Mareka Žilinca, ktorí pri ňom stál od začiatku aj pri práci na albume Odpovede.
Martin Geišberg do projektu vstupuje ako gitarista, spevák a autor časti piesní.


Novými členmi zoskupenia sú gitarista a autor hudobného nástroja woodpack Boris Čellár, ktorý sa zhostí aj vokálov, basgitarista a kontrabasista Denis Pagáč a klavirista Valér Miko.


Dramaturgia ich spoločných koncertov je založená na vnímavej hudobnej spolupráci všetkých zúčastnených hudobníkov, ktorá hudobne aj autorsky prepojí dve nosné postavy projektu – umelcov Martina Geišberga a Richarda Autnera. Tešiť sa môžete na silnú medzigeneračnú ľudskú a hudobnú podporu dvoch umelcov, ktorí sa stretnú spolu na jednom pódiu ako autori a hudobníci.

Účinkujú: Martin Geišberg, Richard Autner, Marek Žilinec, Boris Čellár, Denis Pagáč, Valér Miko

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstupné: 15 €