Október

 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

najbližšie podujatie:

Marina Carr – masterclass írskej dramatičky, patrónky festivalu

Patrónkou 21. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama je svetoznáma írska dramatička Marina Carr. Jej tvorba je úzko spätá s antickou mytológiou. Počas svojej masterclass upriami pozornosť najmä na Aischylovu Oresteiu. Bude čítať ukážky zo svojej vlastnej hry Dievča na oltári (2022), ktorá je novým prerozprávaním mýtu o vzťahu Agamemnóna a Klytaimnéstry. Následnú diskusiu s autorkou moderuje divadelná kritička a klasická filologička Alexandra Rychtarčíková.

Súčasťou podujatia je aj uvedenie publikácie s novými prekladmi hier Mariny Carr Láska a lúčenie. Divadelné hry, ktoré vydáva Divadelný ústav.  

Masterclass prebieha v anglickom jazyku s tlmočením do slovenčiny. 

Záujemcom odporúčame oboznámiť sa s Aischylovým dielom ORESTEIA. 

---

Vstup voľný. Prihlasovanie na masterclass cez formulár TU.

Prezentácia je súčasťou divadelného festivalu NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA. 

---

Marina Carr

Marina Carr sa narodila v roku 1964. Vyrástla v írskom grófstve Offaly. Vyššie vzdelanie dosiahla na University College Dublin a divadlu sa dodnes venuje v rámci svojej publikačnej a tvorivej činnosti. Pochádza z tvorivej rodiny, jej otec Hugh Carr sám pôsobil ako populárny dramatik a jej mama Maura Eibhlín Breathnach bola poetka. Marina Carr vyučovala na amerických univerzitách Villanova a Princeton a v súčasnosti pôsobí ako docentka na Dublin City University, kde okrem iného vedie kurzy tvorivého písania. Získala niekoľko ocenení vrátane Ceny Susan Smith Blackburn, Ceny Macaulay Fellowship, Ceny E. M. Forstera, udeľovanej Americkou akadémiou umení a vied, a Ceny Donalda Windhama a Sandyho Campbella. V súčasnosti žije v Dubline spolu s manželom a štyrmi deťmi.

Jej tvorba zahŕňa viac ako dvadsať divadelných hier, z ktorých mnohé zažili úspech nielen na domácich javiskách, ale aj v širokom zahraničí a dočkali sa prekladov do mnohých svetových jazykov. Je tiež členkou spolku Aosdána, združujúceho umelkyne a umelcov, ktorí sa zásadným spôsobom zaslúžili o rozvoj a šírenie írskeho umenia. Vo svojej dramatickej tvorbe sa zameriava hlavne na úlohu pamäti, histórie a rodiny v prežívaní človeka, pričom svoje postavy situuje predovšetkým do prostredia írskeho vidieka. Preslávila sa najmä svojou midlandskou trilógiou, ktorá zahŕňa hry The Mai, Portia Coughlan By the Bog of Cats.

Marina Carr stále aktívne tvorí a jej hry sú uvádzané v írskom národnom divadle Abbey Theatre. V roku 2024 mali premiéru hneď dve, Audrey or Sorrow, ktorú nájdete aj v tejto antológii, The Boy, ktorá je súčasným írskym prerozprávaním trojice Sofoklových tragédií – Kráľ OidipusOidipus na Kolóne a Antigona.

---

Foto: Yousef Khanfar

filtrovať podľa kategórií

06. október 2014
pondelok - 19:00
ON-LINE – premiéra

06. október 2014
pondelok - 19:00
ON-LINE – premiéra

Návšteva expertov

Egon Bondy

V rámci on-line programu Štúdia 12, ktorý prebieha počas februárovej a marcovej rekonštrukcie divadla, vám ponúkame záznamy predstavení, diskusií alebo inscenovaných čítaní z archívu Štúdia 12.
------

Pozrite si záznam predstavenia Návšteva expertov., preklikom na odkaz TU. 

------
Záznamy sú dostupné bezplatne v deň konania akcie (21. marca od 19 hod.) po dobu 24 hodín.

-----

Návšteva expertov

Filozof, básnik a dramatik - nerešpektuje hranice ľudského poznania a konania. Naopak! Svojou fantáziou, imagináciou, iróniou a humorom nás vťahuje do povestnej trinástej komnaty krutosti, ktorej dvere nám majú ostať navždy zatvorené.

Réžia I. Timková
Dramaturgia D. Púll
Scénografia E. Teren
Produkcia M. Agricolová
Účinkujú R. Roth, D. Fischer, L. Pelč, M. Maťová

Premiéra predstavenia: 6. októbra 2014.


16. október 2014
štvrtok - 18:00
literatúra – prezentácia publikácie

VÝKRIK. VOĽBA

(Vojnová a povstalecká téma v slovenskej dráme 20. storočia)

Dvojzväzková zbierka slovenských divadelných hier by mala poskytnúť pravdivý obraz o tom, ako slovenská dráma tematizovala konkrétne historické udalosti – vojnové konflikty 20. storočia v rôznych politických systémoch. Slávnostná prezentácia publikácie za účastí autorov a pozvaných hostí. V rámci DNÍ SLOVENSKEJ LITERATÚRY


26. október 2014
nedeľa - 19:00
Mliečne zuby – premiéra

Chlap(c)i

Silvia Vollmanová

Koná sa v Kultúrnom centre Dunaj, Nedbalova 3, Bratislava Neustále na hranici medzi chlapcami a chlapmi, často krát bezradní, kam sa zaradiť. Príbeh nerozlučných kamarátov inšpirovaný skutočnými udalosťami. Dvojica sa dostáva do krízovej situácie, ktorá je navonok len ďalšou vtipnou historkou v ich živote.

Vstupné
celý lístok 4,- / zľavnený 2,- 

Scenár, réžia S. Vollmanová
Účinkujú B. Mosný a T. Grega


27. október 2014
pondelok - 20:00
literatúra

Roger Krowiak

listování.cz

Agent Roger Krowiak, brat slávneho Jamesa, muž s oceľovými svalmi, nebesky vysokou inteligenciou a neodolateľným šarmom, prichádza do stovežatej Bratislavy, hlavného mesta Poľska. Zaplieta sa do zložitej hry a stihne pritom spoznať štyri najkrásnejšie ženy sveta. "Najlepší z najlepších žije! Revolúcie v komunistickej Európe nevznikli náhodou!"

Účinkujú: L. Hejlík, P. Oubram, V. Hollá

www.listovani.cz


29. október 2014
streda - 19:00
diskusia

MLOKI

(mladí o kultúre inak)

MLOKi tentokrát z očí do očí vyspovedajú režisérku Júliu Rázusovú a dramatičku a dramaturgičku Michaelu Zakuťanskú. Zakladateliek Prešovského národného divadla sa budú pýtať, či sa oplatí robiť divadlo na ďalekom východe a čo sa skrýva vnútri ich nového Kindervajca. Príďte, počúvajte, pýtajte sa!


 

www.mloki.sk