Október

 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

SEN O PRALESE

Inšpiráciou pre inscenáciu Sen o pralese je kniha Felixa Saltena Bambi, lesný príbeh napísaná v roku 1923. Salten bol rakúsko-uhorským spisovateľom židovského pôvodu žijúci vo Viedni.

Motív zabíjania a strachu je v príbehu výrazným prvkom, z čoho môžeme usúdiť, že kniha bola silne inšpirovaná zhoršujúcou sa politickou situáciou, silnejúcim antisemitizmom a vojnovým konfliktom.

V roku 1935 bol Bambi, lesný príbeh na zozname literatúry zakázanej nacistami. Tento fakt z dnešnej perspektívy umocňuje politickú alegóriu zobrazenú prostredníctvom útlaku sveta prírody a bezmocných zvierat.  Zabíjame zvieratá v presvedčení, že nemajú právo na vlastný život a necítia utrpenie, pričom zabúdame, že my sami sme súčasťou živočíšnej ríše.

Lov divokej zveri je dnes koníčkom ľudí, ktorí sa legálne dopúšťajú bezprávia. Súhlasíme s tým, hoci hlboko vo vnútri cítime, že zabíjanie (zvierat) nie je morálne a že zabíjaním prekračujeme základné etické princípy. Ak sa dokážeme pozrieť na svet ako na živý, prepojený a vzájomne závislý, ocitneme sa uprostred sveta, o ktorom snívame.

Stačí sa prebudiť z egocentrického sna a prestať sa stotožňovať s iluzórnym pocitom odlúčenia od zvyšku sveta. Len ľudia môžu vytvoriť skutočne spravodlivý a súcitný svet. Len ľudia môžu zastaviť zabíjanie zvierat pre šport. Len ľudia môžu prestať zabíjať jeden druhého vo vojnách. Je to jediný spôsob.

„(…)Od nepamäti nás vraždí, nás všetkých, naše sestry, naše matky, našich bratov! Odkedy sme na svete, nedopraje nám pokoja, zabíja nás, kde sa ukážeme. A potom sa s ním máme zmieriť? Aká hlúposť! ​Zmierenie nie je hlúposť, zmierenie musí prísť (…)” 
F. Salten

Tvorivý tím:

Réžia, preklad, scenár a dramaturgia: Joanna Maria Gierdal,
scéna, bábky, kostýmy a svetelný dizajn: Laura Černáková,
účinkujú: Ondrej  Gajdoš, Mário Houdek, Ivana Lechmanová, Dávid Selecký, Naďa Balacenková.

Fotografie: Rafał Skwarek.

 

Lístky: 8€/6€ (zľavnený)

Lístky kúpite TU.

Lístky na mieste: 10€/8€ (zľavnený)

Inscenácia vznikla v roku 2022 na pôde Katedry bábkarskej tvorby, VŠMU v Bratislave.

Predstavenie získalo na nesúťažnom Medzinárodnom festivale vysokých bábkarských škôl Lalkanielaka 2022 v Białymstoku mimoriadne ocenenia – Diplom ZASPu – Zväzu poľských dramatických umelcov a Čestný diplom POLUNIMA Poľského centra UNIMA za nezvyčajné, originálne a dojemné predstavenie.

Projekt podporila Nadácia mesta Bratislavy.

filtrovať podľa kategórií

01. október 2023
nedeľa - 19:00
inštalácia + projekcia na budovu

30.SK.DIVADLO.

Biela noc

/objektovo-svetelné inštalácie/

Výstavu Ako sa hľadáme: 30 rokov Slovenskej republiky v divadelných inscenáciách, ktorú Divadelný ústav pripravil pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky, uvedie Štúdio 12 v doplnenej podobe.
Inštalácie slovenských scénických výtvarníčok a výtvarníkov budú v duchu Bielej noci odeté do jedinečného a na mieru vytvoreného svetelného dizajnu. Návštevníčky a návštevníci budú mať jedinečnú možnosť preskúmať vývoj hľadania a uvedomovania si národnej identity cez optiku divadla a divadelných tvorcov.

Produkcia projektu: Zuzana Poliščák Šnircová

Autorský tím pôvodnej výstavy: Zuzana Nemcová Gulíková, Marek Godovič, Lenka Dzadíková

Výtvarné objekty: Jozef Ciller, Alexandra Grusková, Eva Kudláčová Rácová, Marija Havran, Katarína Holková, Michal Lošonský, Juraj Poliak, Ondrej Zachar

Svetelný dizajn: Jakub Branický

 

/projekcia na budovu/

V kontexte 30 rokov Slovenskej republiky pripravili Divadelný ústav a Štúdio 12 projekciu obrazových záznamov zo slovenských inscenácií, ktoré vznikli po roku 1993. Koláž vyzdvihne fenomény slovenskej spoločnosti: od legiend cez historické postavy až po témy, ktorými krajina počas svojej tridsaťročnej existencie žila. Projekcia na budovu Divadelného ústavu poukáže na prívetivú i tú odvrátenú stranu Slovenska ako dynamického priestoru v strednej Európe.

Kurátor projektu: Marek Godovič

Koncept: Matej Trnovec

Strih: Vladimír Horník

Partnerom projektu je spoločnosť Optoma, dodávateľ vizuálnej techniky.

Vstup na podujatie len s BN pasom.

Viac informácií: www.biela noc.sk

Inštalácie trvajú každý deň od 19:00 do polnoci. 

Mnohé diela sú inštalované vo verejnom priestore mesta a prístupné zdarma. Biela noc však ponúka aj hodnotný platený program v interiéroch. Festivalová permanentka BN PASS stojí 15 eur v predpredaji a 20 eur na mieste a dovoľuje vstup ku každému z diel, s výnimkou špecifických inštalácií, performancií a koncertov (označené na mape aj s informáciou o výške vstupného).

Deti do 12 rokov, seniori od 62 rokov a návštevníci s preukazom ZŤP majú vstup zdarma. Držitelia preukazu ZŤP-S majú vstup zdarma pre seba aj pre svievodcu. Vstup je povolený len v sprievode uvedenej osoby, samostatný vstup pre sprievodcov nie je možný.

Festivalové permanentky BN PASS sú dostupné online na www.bielanoc.sk alebo v čase trvania festivalu na vybraných predajných miestach:
→ podbránie Primaciálneho paláca, Primaciálne námestie 2 (PIA-SO: 10.00 – 00.00, NE: 10.00 – 23.00)
→ informačný pult v Eurovea, Pribinova 8, vstup zo strany Starého mosta (PIA-NE: 18.00 až 23.00)


03. október 2023
utorok - 18:00
divadlo

Piesne o mŕtvych deťoch / Kindertotenlieder

Piesne o mŕtvych deťoch / Kindertotenlieder sú divadelným projektom analyzujúcim postupnú zmenu dieťaťa vo svojom vývine. Inscenácia skúma, čo znamená stratiť alebo prísť o nevinnosť, čistotu, bezprostrednosť a nezištnosť. Ako v dieťati urýchľujú proces rastu, dozrievania a pocit dokonalosti z neho samého jeho vlastní rodičia. Nie sú ich túžby projektované na dieťa už príliš skoro? 

Dokáže si človek ponechať svoju čistotu? Je takou bytosťou malý chlapec s mentálnym znevýhodnením? Ostane už stále nevinnou detskou dušou? Inscenácia prepája rovnomenné dielo piesňového cyklu Gustava Mahlera Kindertotenlieder (Piesne o mŕtvych deťoch) so skutočným svetom dvoch malých rovesníkov - 8 ročnej Zoje a autistického Felixa. 

Transcendentné Mahlerove piesne nie sú smutnými výjavmi. Sú odchodom detských duší a ich premeny. Neznamenajú smrť. Sú zmenou a stratou toho, čo nás na deťoch fascinuje najviac – ich čistoty.

Päť piesní sa v projekte stáva piatimi obrazmi interakcie rodičov s ich vlastnými deťmi. Tanečnica Renata Ptačin so svojou dcérou Zojou vytvárajú sugestívny model v ktorom skúmajú limity, ktoré prekonáva túžba malej tanečnice, hudobníčky a herečky. Felix, autistický chlapec prichádza aby pokračoval v analýze toho, čo znamená detské šťastie a jeho postupné premeny...

"...napriek ťaživému rozmeru Mahlerovho opusu inscenácia nie je ťaživá. Asociácie, ktoré ponúka, ani emócie, ktoré vzbudzuje, nemajú depresívny charakter. Naopak, presvecuje ju nádej a katarzný rozmer rodinnej súdržnosti..." (Michalea Mojžišová, Hudobný život, 7-8/2023)

Hudba: Gustav Mahler 

Text: Friedrich Rückert

Koncept, réžia: Peter Mazalán

Klavír: Peter Pažický

Hudba: Fero Király

Vizuály: Peter Fröhlich

Choreografia: Renata Ptačin

Svetlo: Jozef Čabo

Kostým: Linda Lukáčová

Účinkujú: Zoja Ptačin, Veronika Kita Mazalánová, Felix Kita, Doriana Holeček

Grafický dizajn: Matej Lacko

Ilustrácia: Michal Bačák

Hudba teaser: Doriana Holeček

Video teaser: Peter Fröhlich

Vstupné: 9 € / 7 € (zľavnené)

Lístky kúpite TU.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Predstavenie vzniklo aj s finančnou podporou Nadácie mesta Bratislavy a Ministerstva kultúry SR.


05. október 2023
štvrtok - 19:00
divadlo – II. repríza

mal[DOT]org

Premohol aj vás pocit úzkosti, osamelosti a vyhorenia? Je ruch súčasnosti príliš intenzívny a dezorientujúci? Našťastie je tu OtherSide

OtherSide je online platforma, kde si užívatelia môžu vytvoriť svoj svet nanovo. Tichší, pokojnejší, jednoduchší. S pomocou najnovších technológií vám prinášame statickú minulosť, kde je všetko známe a nemenné, kde medziľudská interakcia netrpí na nepredvídateľnosť a prí lišnú komplexnosť, kde sú všetky výzvy len symbolické. Kde sa môžete stať kameňom!

Traja priatelia sa zdanlivo vyparili z povrchu zemského. Štvrtý člen skupiny ich nasleduje do virtuálneho sveta, kde dostane ponuku, ktorá sa neodmieta: odpoveď na všetky otázky, ktoré ho už roky potichu dráždia a riešenie týchto problémov. Jednoducho povedané, nový spôsob bytia. Avšak skôr, než nadobudne svoju vylepšenú podobu, musí nastať transformácia, radikálna zmena, ktorú nie sú všetci ochotní podstúpiť.

Čoho sa bojíme, keď prichádzame o našu identitu? Máme strach, že prídeme o svoje telo?

Že budeme musieť poprieť dušu? Že všetky kategórie, ktoré dávajú zmysel a kontúry našej realite, sa nadobro rozpadnú? Kto bude formovať naše nové ja? Staneme sa tvorcami nášho bytia, alebo nám bude budúcnosť predaná ako produkt, či ako ďalší trend , nanútená zvonka silami, ktoré síce tušíme, no nedokážeme konfrontovať?

Tvorivý tím : Andrej Purkart, Martina Havierová, Magdaléna Lišková

Hrajú: Richard Maľa, Andrej Purkart

Lístky: 7€ / 5€ zľavnený

Lístky kúpite TU.

Projekt vznikol v rámci platformy Mliečne zuby.


07. október 2023
sobota - 19:00
tanec – work in progress

PULPS

"Naše cesty sa pretínajú. Niekedy len na okamih, inokedy sa spletú a už nerozpletú. Emočné vrstvy nášho vnútra, ktoré do seba vsakujú šťavy vyvierajúce zo vzťahov medzi nami. Radosti, smútky, lásky, zlomené srdcia, oddanosť, nevera, pobláznenie, opustenie ... kolobeh. Naše vnútro sa plní, zhusťuje sa, ako dužiny šťavnatého plodu. 

Beztvará masa - dužina - ktorá cestuje priestorom, blúdi prítomnosťou ako spomienka z minulosti či rozhodnutie z budúcnosti, usilovne pohlcuje nás i seba, ako vzťahy z každodenného života. Ovláda nás, limituje, stáva sa našou súčasťou. My sme dužinami."

---

Námet a choreografia: Simona Machovičová

Tancujú: Jindřich Panský a Simona Machovičová 

Kostýmy: Mars Industries by Martina Machovičová 

Hudba: koláž 

Živá hudba: kompozícia a interpretácia - Marek Žilinec

Fotografie vytvorila Katarína Bell

---

Vstupné dobrovoľné

Lístky na predstavenie TU.

--- 

"Vznik tanečného duetu PULPS z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Studio Maiselovka Praha." 


12. október 2023
štvrtok - 19:00
Bratislava v pohybe 2023 - sprievodný program

Abnormal Repetitive Behaviour

Jana Tereková/bees-R

Tanečné predstavenie
Trvanie: 55 minút

Keď sú zvieratá vytrhnuté z ich prirodzeného prostredia, zavreté v nevhodných priestoroch, v ZOO, cirkuse, či laboratáriu, majú tendenciu vyvinúť abnormálne opakujúce sa správanie. Zbieranie ničoho, vznášajúce sa končatiny, búchanie hlavou, vlnenie hlavou, chodenie hore-dole, či tancovanie sú názvy, ktoré vedci dali stereotypným pohybom zvierat v zajatí. Jana Tereková vo svojom novom diele vytvára podivné, posadnuté, odcudzené telá. Telá, ktoré sú schopné sa v okamihu zmeniť na pokojné, rozťahujú čas, nerobia nič alebo príliš málo, vykonávajú rituály bez zjavného zmyslu, neefektívne a nepotrebné. Vťahujú diváka do zvláštneho univerza, ktorý fascinuje, hypnotizuje, kde sa čas zastavil. Bytosti na scéne sú vzdialené, ale zároveň dôverne známe. Sú zvieratami, imaginárnymi bytosťami, objektami, ľuďmi. Dielo môže byť prijaté ako horký a ironický akt voči všeobecnej nečinnosti, ignorancii a arogancii. A ako oslava dlhého času a nudy, tvoriac protiváhu v spoločnosti posadnutej užitočnosťou a efektivitou, ktorá zredukovala prírodu a zvieratá na objekty konzumu.

Choreografia: Jana Tereková
Tanec: Edita Antalová, Daniel Raček, Jana Tereková
Hudba: Joseph Champagnon
Kostýmy: Gabriela Čechová
Svetelný dizajn: Jozef Miklos

Partneri

Tvorbu a reprízy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. | Projekt realizovaný s finančnou podporou Nadácie Bratislava | Rezidenčné centrum Telocvičňa | Platfroma pre súčasný tanec | CND Centre national de la danse | Micadanses | The Nature of Us | Bazaar festival | Slovenský inštitút v Paríži | Slovenská výtvarná únia

Jana Tereková je choreografka a tanečnica pôsobiaca medzi Slovenskom a Francúzskom. Je autorkou celého radu tanečných diel a site specific predstavení, ktoré boli okrem divadiel uvedené na miestach ako galérie, kultúrne inštitúty a vo verejnom priestore a distribuované vo viacerých krajinách Európy. Jej choreografická tvorba je výrazne zameraná na pohyb a fyzikalitu, v svojich dielach skúma možnosti metamorfózy tela, posúva jeho hranice, vytvára univerz prekračujúci každodennosť. Fascinuje ju všetko nezvyčajné a zvláštne, vo svojich dielach vytvára telá, ktoré stierajú hranice medzi ľudským a neľudským: zvieraťom, strojom, fantómom. Záujem francúzskej odbornej verejnosti vzbudila jej participáciou na parížskej platforme Danse Dense, súčasťou jej tanečného vzdelania je dlhodobá stáž v Centre national de la danse v Paríži. Jej kreatívny a performatívny talent bol ocenený cenou publika na festivale Sólo Duo v Budapešti v roku 2011. Ako tanečnica spoupracovala s choreografmi ako Jean Gaudin, Deplhine Demont, Petra Fornayová, okrem iných. Pravidelne vedie workshopy súčasného tanca pre rôzne publiká. 

bees-R sa špecializuje na tvorbu tanečných a multižánrových diel s medzinárodným dosahom. Od svojho založenia v roku 2011 umožňuje spoluprácu medzi slovenskými a medzinárodnými umelcami a zastrešuje množstvo projektov, vrátane diel Jany Terekovej ako Skúmanie javov (tanec-hudba-poesia-video, 2012), Cyborg Creation (tanec-poesia, 2014), Zrkadlenie (tanec-poesia-živá hudba, 2017), 70 sukien mala (tanec a marionety, 2018-19), Priviazaní na kôl okamihu (tanec, 2020 a tanečná inštalácia, 2021), Bariolé (tanec, 2022) a Abnormal Repetitive Behaviour (tanec, 2022), okrem iných.

www.bees-R.com

Uvádzame ako sprievodné podujatie Bratislavy v pohybe 2023.

ENG

Dance piece
Run time : 55 minutes

When animals are deprived of their natural environment, locked in inappropriate spaces, in a ZOO, circus, or laboratory, they tend to develop abnormal repetitive behaviors. Picking at nothing, floating limbs, head banging, head waving, pacing, or dancing are the names that scientists have given to the stereotypical movements of animals in captivity. In her new creation, Jana Tereková creates weird, possessed, alienated, troubled and troubling bodies which are able to turn into calm bodies instantly, stretching out time, doing nothing or too less, carrying out rituals without apparent sense, inefficient and unnecessary. They draw the spectator into a strange universe that fascinates, hypnotizes, where time seems suspended. The beings on the stage are distant yet intimately familiar. They are animals, imaginary creatures, objects, humans. The work can be received as an ironic and bitter action in the face of general inaction, ignorance and arrogance. And as a praise of long time and boredom, creating a counterweight to the world obsessed with utility and efficiency that has reduced nature and non human animals in consumer goods.

Concept, choreography: Jana Tereková
Dance: Edita Antalová, Daniel Raček, Jana Tereková
Sound: Joseph Champagnon
Costumes: Gabriela Čechová
Lights: Jozef Miklós

Partners

Created using public funding by Slovak Arts Council | With the financial support of the Foundation of the City of Bratislava | Residency center Telocvičňa | Platform for Contemporary Dance | CND Centre national de la danse | Micadanses | The Nature of Us | Bazaar festival | Institut Slovaque de Paris | Slovenská výtvarná únia

 

Jana Tereková is choreographer and dancer active between Slovakia and France. She created and co-authored several dance pieces and site-specific performances, presented in museums, cultural institutes, public spaces, and broadcasted in several European countries. Her choreographic work focuses clearly on movement and physicality and varies in abstraction from one piece to another. Through her creations, she explores the possibilities of bodily metamorphosis, constructing universes that transcend the everyday. She is fascinated by the unusual and the weird, seeking to blur the boundaries between what we consider human and non-human: animal, machine, ghost, object. Her talent has been recognized through various platforms for emerging choreographers, including the Danse Dense Plateforme in Paris. As a dancer, she has collaborated with choreographers such as Jean Gaudin, Delphine Demont, Petra Fornayová, among others. Her creative and performative flair was honored in 2011 when she won the Audience Award at the SzoloDuo Festival in Budapest. Additionally, she regularly conducts workshops and classes for diverse audiences. 

bees-R focuses on creating dance and multi-genre productions with international relevance. Since its foundation in 2011, the company has produced projects that foster precious and unique cooperation between Slovak and international artists. Notable works include Jana Terekova's pieces such as Phenomena Research (dance-music-poetry-video, 2012), Cyborg Creation (dance-poetry, 2014), The Mirroring (dance-poetry-live music, 2017), She Had 70 Skirts (dance and marionettes, 2018-19), Fettered to The Moment (dance piece, 2020 and dance installation, 2021), Bariolé (dance piece, 2022), and Abnormal Repetitive Behaviour (dance piece, 2022), among others.

www.bees-R.com

Uvádzame ako sprievodné podujatie Bratislavy v pohybe 2023.
 


17. október 2023
utorok - 19:00
divadlo – repríza

AZUL

VŠETKÝM TÝM, ČÍM NIKDY NEBUDEM.“

Autorský experimentálny projekt AZUL skúma vzťah medzi fyzickým a digitálnym svetom a dáva divákovi možnosť ocitnúť sa v priepasti medzi nimi.Na javisko prináša témy identity, digitalizácie, pornografie a manipulácie ženským telom.

Vychádzajúc zo životného príbehu ukrajinskej pornoherečky Mily Azul je projekt vzkriesením Portrétu Doriana Graya v čase, keďsa práve náš obraz stáva tým dokonalejším, tým skutočnejším, tým nesmrteľným.

Bianca, dievča, ktoré prichádza na svoje prvé erotické fotenie, sa v inscenácii stretáva so svojím obrazom. Ten postupne ožíva a stelesňuje sa v podobe jej snov.

V tieni digitálneho sveta sa ten náš, organický, pre svoju nedokonalosť, sentimentálnosť a pochabosť stáva odsúdeným k zániku.

„ČÍM NIE SI TERAZ, TÝM NEBUDEŠ NIKDY.“

Inscenačný tím:

Réžia: Matej Trnovec
Dramaturgia: Veronika Briestenská
Asistent réžie: Juraj Bolf
Text: Matej Trnovec
Scéna, kostýmy, svetelný dizajn: Dominika Katonová
Hudba: Juraj Bolf
Fotografie: Vladimír Horník
Manažment: Simona Megová

Obsadenie:

Bianca: Tímea Duláková
Alica: Veronika Meszárošová
Objektív: Kristián Baran

Vstupné: 8 € / 6 € (zľavnené)

Lístky kúpite TU.

Predstavenie nie je vhodné pre osoby mladšie ako 18 rokov.


20. október 2023
piatok - 19:00
divadlo - premiéra – II. repríza

Polievka

Tamás Varga

Divadlo EFEMÉRA & TRIO OLGA prinášajú na scénu polievku. Doslova aj obrazne. Pokrm, ktorý sa nedá ľahko stráviť a text, ktorý sa nedá ľahko interpretovať. Zároveň ide o prvé javiskové naštudovanie tejto hry vôbec.

Oceňovaný maďarský autor, herec, režisér a súčasný umelecký riaditeľ Dvorného komorného divadla v Budapešti, Tamás Varga, sa vo svojom diele viac pýta, než odpovedá. Hoci na začiatku všetko vyzerá tak banálne...

Otec, mama a dcéra sedia za stolom pri obede. Zápasia s nie práve čerstvou polievkou. Pri tom predvádzajú akúsi paródiu na rodinnú konverzáciu.

Čo však, ak z polievky nikdy neubúda? Čo ak postavy nemôžu z priestoru odísť? A čo ak medzi ne vstúpi nepozvaný hosť, ktorý tvrdí, že im prišiel pomôcť, no jeho metódy sú prinajmenšom zvláštne?

Pôvodnú, zdanlivo jednoduchú situáciu zrazu vidíme z rôznych perspektív a tým všetko, čo bolo aj nebolo za stolom povedané, získava nový zmysel.

Autor: Tamás Varga 
Preklad, úprava a réžia: Karol Rédli
Dramaturgia, úprava: Veronika Martinková
Scéna a svetelný dizajn: Michaela Pavelková
Kostýmy: Viktória Kubicsková
Produkcia: Iveta Konýčková
Hudba: Martin Christov
Choreografia: Péter Cseri

Účinkujú: Erik Peťovský, Monika Haasová, Karin Adzimová, Simon Kopunec


Vstupné: 10 € / 8 € (zľavnené)

Predstavenie nie je vhodné pre osoby mladšie ako 15 rokov.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partnermi projektu sú Inštitút Liszta – Maďarské kultúrne centrum Bratislava a Štúdio 12.


23. október 2023
pondelok - 19:00
divadlo – 3. repríza

Dánske dievča

Mladé Divadlo

V dobe, keď si ženy začali obliekať nohavice, si Einar Wegener túži obliecť sukňu. Nejde len o módnu revolúciu – jedná sa o revolúciu spoločnosti, slobody a kultúry.

Táto inscenácia nie je o ľuďoch, ktorí zmenia svoje pohlavie – je o nás a o tom, do akej miery ich dokážeme prijať. Nie tolerovať, ale byť aktívne účastní ich nového života. Najviac o prijatí vie manželka, ktorá odovzdala svojho manžela inej žene – tej, ktorá žije v jeho tele. Tá manželka je Gerda Wegener – Dánske dievča.

Réžia a adaptácia: Kristián Kozmenko
Pohybová spolupráca: Timea Rošková
Scéna a kostýmy: Kristián Kozmenko
Hudba: Timea Rošková
Produkcia: Mladé Divadlo
Účinkujú: Karin Adzimová, Mário Houdek, Karin Tužinská, Filip Šebesta, Timea Rošková

VSTUPNÉ: 10€ / 8€ (zľavnené pre študentov, seniorov a ZŤP).

Lístky kúpite TU.


26. október 2023
štvrtok - 18:00
festival mladých skladateľov

AsynChrónie 2023

9. ročník festivalu súčasnej hudby AsynChrónie je špeciálne venovaný 100. výročiu narodenia významného skladateľa Györgya Ligetiho. Na dvoch festivalových koncertoch vystúpia ARTE PRO ARTE trio a Ansámbel Asynchrónie. V októbri sa uskutoční druhý festivalový koncert venovaný tvorbe mladých skladateľov pre Pierrot ensemble. Mladí skladatelia, túžiaci tvoriť bez obmedzenia svojej fantázie a pripravení hudbou komunikovať s publikom, predstavia svoje najnovšie kompozície.

Interpretuje: Ansámbel Asynchrónie
Dirigent: Peter Javorka
Akordeón: Michal Ochodnický
Skladatelia: Tomáš Molčan, Barbora Mišíková, Tereza Jaďuďová, Peter Javorka, Jozef Sixta, Mirka Haľamová,  Lenka Novosedlíková, Patrik Kako, Ľuboš Kubizna, Martina Kachlová

Vstupenky: 7€/5€ (zľavnený)

Vstupenky kúpite na odkaze TU.

Festival finančne podporili Sociálny a kultúrny fond SOZA a Hudobný fond.
Hlavným organizátorom festivalu AsynChrónie je občianske združenie ARTE PRO ARTE.


27. október 2023
piatok - 19:00
diskusia

Umením do sveta

ONLINE

Diskusný cyklus Umením do sveta prepája umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presunieme za umením do celého sveta a zoznámime sa so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí.

O umení a cestovaní prakticky aj teoreticky.

Kto bude naša hostka? Viac ako 16 rokov pôsobí vo Francúzsku, kam odišla ako čerstvá absolventka odboru scénografického a kostýmového výtvarníctva DF VŠMU.
Dnes ako kostymérka pracuje prevažne v meste Clermont Ferrand, v srdci Francúzska, vzdialeného len hodinu od svetoznámeho Vichy.
Okrem najvýznamnejších divadelných a kultúrnych scén v Clermont Ferrand striedavo pôsobí na mnohých baletných, činoherných a operných scénach naprieč celým Francúzskom, kde má možnosť spolupracovať so zaujímavými, nielen francúzskymi tvorcami. Hostkou prvej časti diskusného cyklu Umením do sveta v novej sezóny bude kostýmová a scénická výtvarníčka Eva Klinčoková.

Účinkujú: Eva Klinčoková, Marek Godovič, Anna Šoltýsová

Diskusia bude sprístupnená od 19 hod. cez YouTube kanál Štúdia 12 na dokaze TU.