Apríl

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

Jedna nestačí (premiéra)

Hľadanie šťastia jedného muža, ktorý sa svoj pokojný a stereotypný život rozhodol zo dňa na deň vymeniť za neistú kariéru, potoky alkoholu, ľahké … i tažké ženy. Predstava však býva často na hony vzdialená realite a sny o neviazanom, vášnivom živote sa stávajú nočnou morou každého jeho dňa. "Jedna nestačí" v prípade hlavného protagonistu totiž neplatí len o ženách ale aj o fľaškách s chľastom.

Tragikomédia Jedna nestačí vznikla na podnet hereckého obsadenia inscenácie. Námetom boli súčasné témy toxických vzťahov nielen u partnerov navzájom, ale aj k sebe samému, hľadanie dokonalého partnera, archetyp zlého chlapca, hranice morálky, honba za niečím lepším. Pri honbe za "lepším" životom však hlavná postava stráca hranice. Respektíve už ani nevie, kde sú hranice dobrého a spokojného života. Dobrého a spokojného človeka?

Čo je normálne? Každý máme vlastnú predstavu normálnosti!

----
Do dialogickej, textovej podoby námet spracovala a zrežírovala Zuzana Dovičáková. O hudobnú zložku a choreografiu sa postarala Barbora Repková, ktorá v inscenácii i vystupuje.

Réžia, text: Zuzana Dovičáková
Obsadenie: Barbora Repková, Lukáš Takáč
Hudba, choreografia: Barbora Repková

Vhodné pre osoby staršie ako 18 rokov.

---

Vstupné: 8€/6€ (zľavnené)

Vstupné preklikom na odkaz TU

---

Za podporu ďakujeme Tabačke Kulturfabrik v Košiciach a košickému Výmenníku Štítová.

filtrovať podľa kategórií

03. apríl 2024
streda - 19:00
pohybová performancia

Cesta kolem mého pokoje

“Žádám celu a v ní právo na nerušenou práci, neboť je ve mně tolik a tolik, a tudíž se zrychluji ve zpomalování a zpomaluji ve zrychlování.“ (Ivan Diviš, 1967)

Autor tejto inscenácie Juraj Mitro sa pri tvorbe inšpiroval rovnomennou novelou Le Voyage autour de machambre, ktorú počas 42 dňového domáceho väzenia napísal v roku 1794 francúzsky vojak a aristokrat Xavier de Maistre, ktorý sa u toho inšpiroval románom Sentimentálna cesta Francúzskom a Talianskom Laurenca Sterna, ktorý sa inšpiroval Dômyselným rytierom Donom Quijotom de la Mancha Miguela de Cervantesa y Saavedry, ktorý sa inšpirovalBožskou komédiou Danteho Alighieriho, ktorý sa inšpiroval Summou Theologicou Tomáša Akvinského, ktorý sa inšpiroval Písmom Svätým, ktoré sa inšpirovalo židovskou históriou, mytológiou a životom Ježíša Nazaretského. Toto predstavenie teda preukázateľne čerpá zo samotných koreňov ľudskej tvorivosti.

 

Tvorivý tím

Réžia, dramaturgia, účinkuje:  Juraj Mitro

Réžijná spolupráca: Tereza Mitro

Scénografia: Andrea Dudková

Light design: Jan Tranta

Hudba: Tomáš Vtípil

Kouč: Dalibor Buš

Mentor: Jaro Viňarský

VSTUPENKY: 10€/8€ (zľavnený)

Vstupenky k dispozícií preklikom TU.

---

Inscenácia bola reprízovaná na festivale KIOSK v Žiline a Frajv Rimavskej Sobote ako aj na zahraničných festivaloch ako Floating Castle v Slovinsku, Korifej v Čiernej Hore, Malá inventura, Nultý bod a festival Regiony v Českej Republike.

Predstavenie bolo v roku 2020súčasťou projektu Nová síť.

----

Juraj Mitro vyštudoval Fyzické divadlo na JAMU v Brne a Herectvo alternatívneho a bábkového divadla na DAMU v Prahe. V jeho tvorbe sa zameriava práve na prieniky fyzického a objektového divadla, rád pracuje s klaunskými princípmi a s princípmi stredovekej japonskej frašky Kjógen. Aktuálne sa venuje výuke divadelnej improvizácie, nového cirkusu a filmovej a animovanej tvorbe na Záhorí.


08. apríl 2024
pondelok - 19:00
pohybové divadlo

Táto izba sa nedá zjesť

Nicol Hochholczerová

Tereza nie je jeho dcéra, mohla by byť, ale nie je, jeho dcéra má kučeravé vlasy a Tereza rovné, spľasnuté okolo tváre. Jeho dcéra má drobný nos a Tereza orlí, k nemu husté obočie a pery, na ktoré by sa hodil rúž, kým jeho dcéra má namiesto úst úzku čiarku ako na prasiatku, takú úzku, že sa do nej nezmestili žiadne mince jeho otcovstva, púšťala ich na zem a zamykala sa v izbe.

Tereza má pery, ktorými ho teraz bozkáva, jazyk mu medzi padá ako zlatá minca, Ivan počuje tú mincu cinknúť, počuje, ako si ju Tereza doma šúcha o stehná a rodičia sa jej pýtajú kde si bola, a počuje aj, ako Tereza hovorí so Silviou v meste, a celý čas sa jej trasú ruky. Aj teraz sa jej trasú, ako mu v nich drží tvár. Trasú sa, aj keď mu hladí chrbát a hovorí neplač, veď nič zlé sa nestalo, takéto veci mu Terezka hovorí, a tiež aha, všade ti vypadávajú vlasy, pozbiera ich a zahodí do koša, opráši si nad ním ruky.

---

Realizačný tím

Réžia: Patrícia Rotterová

Dramaturgia: Katarína Jungová

Dramatizácia: Patrícia Rotterová

Choreografia: Katarína Jungová

Hudobná skladba: Tomáš Stupavský, Miroslav Lach

Scéna: kolektív

Kostýmy: Aneta Bocková

Svetelný dizajn: Patrícia Rotterová, Katarína Jurdová

Grafický dizajn: Katarína Jurdová

Produkcia: Zora Bezáková, Júlia Mattonová

Účinkujú: 13-ročná Tereza: Margaréta Štofčíková, 15-ročná Tereza: Tereza Ťaptíková, 18-ročná Tereza: Vanesa Hagyungová. 

Foto.: Bára Podola

---

VSTUPENKY: 8€/6€ (zľavnené)

Vstupenky preklikom TU.

Predstavenie uvádzame vďaka spolupráci Štúdia 12 a DF VŠMU.


11. apríl 2024
štvrtok - 18:00
súčasný tanec

11. apríl 2024
štvrtok - 20:00
súčasný tanec

ARGO A ASTOR /interiér vzťahov/

Jedným dychom

“Každý má v sebe miesto, ktoré čaká na zaplnenie.”

Intímne svedectvá stopových prvkov našich minulých vzťahov v tých súčasných. Tanečná performancia sleduje vzťahy, ktoré sa objavujú a miznú. A predovšetkým, zanechávajú stopy.

“Koho vidíme v tom, kto stojí pri nás dnes?”


Námet a choreografia: Michal Heriban
Réžia: Veronika Malgot
Dramaturgia: Marek Godovič
Hudba: Juraj Čech
Videoprojekcia: Veronika Šmírová
Svetelný dizajn: Martin Hodoň
Fotografie: Ľubo Baran

Interpretácia: Michal Heriban, Anna Kertészová, Jaroslav Ondruš

Partnerom projektu je Platforma pre súčasný tanec.
Vzniklo s podporou Bratislavského samosprávneho kraja.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

www.jednymdychom.com
www.plast.dance
www.telocvicna.dance

Vstupenky: 12€ predpredaj
                      15€ na mieste

Vstupenky k dispozícií cez preklik TU. 

---

MICHAL HERIBAN je performer, choreograf a výtvarník pôsobiaci v Bratislave, Mníchove a Prahe. Od roku 2015 úzko spolupracuje s nemeckým choreografom Michom Puruckerom, v Čechách spolupracuje s Lenkou Vagnerovou & Company, Losers Cirque Company, Burki com., hosťuje v Národnom divadle v Prahe a Brne. Na Slovensku spolupracuje s divadlami NUDE a DPM. V roku 2020 získal nomináciu na ceny Thálie v kategórii balet, tanec a pohybové divadlo.

VERONIKA MALGOT je režisérka, performerka. Žije a tvorí v Bratislave. Pôsobila v Divadle elledanse, Štúdiu 12 a Divadle NUDE. Tridsiatka jej inscenácií formálne vystupuje z činohry k tanečným, pohybovým, imerzívnym, site-specific performanciám. Jej inscenácie boli uvedené na festivaloch na Slovensku aj v Čechách. Malgot získala s inscenačnými tímami cenu Dosky 2015 v kategórii Objav roka a ocenenia na festivaloch Nová Dráma 2019 a Nová Dráma 2022.


16. apríl 2024
utorok - 19:00
diskusia - ONLINE

Umením do sveta

Diskusný cyklus Umením do sveta prepája umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presunieme za umením do celého sveta a zoznámime sa so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí.

"O umení a cestovaní prakticky aj teoreticky".

Rodená Žilinčanka, ktorá po ukončení štúdia na VŠMU začala svoju hereckú kariéru v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Dnes pracuje ako činoherná herečka v južnom Taliansku, pôsobí na rôznych nezávislých talianskych scénach a je súčasťou medzinárodných projektov a festivalov.

Hostkou ďalšej časti popularizačného diskusného cyklu o umení a cestovaní je slovensko-talianska herečka Kristína Mravcová.

Účinkujú: Kristína Mravcová, Marek Godovič, Anna Šoltýsová

Diskusia bude sprístupnená v deň konania akcie od 19 hod. cez YouTube kanál Štúdia 12 na dokaze TU.


22. apríl 2024
pondelok - 17:00
prezentácia publikácie

Ach, gubernia neobmedzených možností! Martin Porubjak o divadle a spoločnosti

Prezentácia publikácie Ach, gubernia neobmedzených možností! Martin Porubjak o divadle a spoločnosti a spomienka na osobnosť Martina Porubjaka pri príležitosti jeho nedožitého jubilea 80 rokov.

Večerom bude sprevádzať František Výrostko a privíta priateľov a spolupracovníkov Martina Porubjaka – Jozefa Cillera, Romana Poláka a Ivana Martona.
Knihu predstaví editorka Martina Ulmanová.

---

Vstup je voľný na základe registrácie do 19. 4. 2024 vo formulári preklikom TU.


29. apríl 2024
pondelok - 19:00
diskusia

Umením do sveta

ON-LINE

Diskusný cyklus Umením do sveta prepája umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presunieme za umením do celého sveta a zoznámime sa so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí.

"O umení a cestovaní prakticky aj teoreticky".

Na Medzinárodný deň tanca privítame v diskusii tanečníka a performera Antona Lachkého

Účinkujú: Anton Lachky, Marek Godovič, Anna Šoltýsová

Diskusia bude sprístupnená v deň konania akcie od 19 hod. cez YouTube kanál Štúdia 12 na odkaze TU.

Diskusia vznikla vďaka festivalu Bratislava v pohybe.


30. apríl 2024
utorok - 19:00
divadlo – premiéra

HAMLET: Age of Hope

"Something is rotten in this age of hope"

Inscenácia Hamlet: Age of Hope zobrazuje významnú Shakespearovu postavu inak. Nie je súčasťou príbehu zrady, politickej pomsty, viny a neviny. Hamlet sa stretáva s úplne novým typom renesancie, ktorá je na jednej strane neznáma, no na druhej strane plná nádeje, že hlavný hrdina práve dnes, vo veku technologickej revolúcie, konečne vyrieši svoju shakespearovskú dilemu.
 

Vieš, keď sa nad tým zamyslíš, vieš koľko vecí je treba na to, aby si ma spoznal? 

Vieš, koľko vecí je treba na to, aby som mala tvár, ktorú spoznáš? Aby som mala hlas, ruky, spomienky na detstvo, plány do budúcnosti?

To všetko zo mňa robí to, kým som. To tvorí to, čo som.

---

Text: Matej Trnovec, Adela Dukátová, Juraj Bolf

Réžia: Matej Trnovec

Dramaturgia: Adela Dukátová

Hudba, asistent réžie: Juraj Bolf

Scénografia: Matúš Ďuran

Kostýmy: Dominika Katonová

Produkcia: Simona Megová

Hrajú: Samuel Teicher, Veronika Mészárosová

---

VSTUPENKY: 9€/7€ zľavnený

Vstupenky preklikom TU.


Fotografie sú ukážkou skúšobného procesu.

V inscenácii sa používajú expresívne výrazy.