Apríl

 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

najbližšie podujatie:

Umením do sveta


Diskusný cyklus Umením do sveta prepája umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presunieme za umením do celého sveta a zoznámime sa so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí.

O umení a cestovaní sa v ďalšej časti diskusného cyklu Umením do sveta porozprávame s herečkou, ktorá po mnohých úspešných divadelných a filmových projektoch na Slovensku odišla za umeleckými príležitosťami do Francúzska. Spolupracovala s významnými predstaviteľmi súčasnej francúzskej kultúrnej scény a vytvorila desiatky filmových, divadelných či rozhlasových postáv, v ktorých využila a využíva svoje všestranné divadelné danosti a skúsenosti. Stala sa tak úspešnou súčasťou francúzskej kultúry.
Svoju inšpiratívnu cestu za umením nám v marcovej časti diskusie odhalí neprehliadnuteľná francúzsko-slovenská herečka Jana Bittnerová.

Účinkujú: Jana Bittnerová, Marek Godovič, Anna Šoltýsová

---

Do diskusie sa môžete zapojiť on-line cez YouTube kanál Štúdia 12. Link do diskusie TU.

filtrovať podľa kategórií

01. apríl 2023
sobota - 19:00
divadlo – premiéra

24. apríl 2023
pondelok - 19:00
divadlo – repríza

"STVORITEĽ"

Divadelná, činoherno-bábková komédia inšpirovaná dielom Adam stvoriteľ od bratov Čapkových.

Hlavná postava sa svojvoľne nominuje do roly Boha, ktorý odsúdi svet k zániku. Po jeho zničení sa pokúsi na troskách starého sveta vytvoriť nový dokonalý svet.

Aj dnes sú nám podsúvané prostredníctvom rôznych médií šablóny ideálov. Je však možné nájsť a vytvoriť ideál múdrosti, morálnosti, esenciálnej dokonalosti bytostí a spoločnosti?

Na túto odpoveď hľadajú tvorcovia otázku na mieste, kde už nič nie je tak, ako bolo. „Vitajte na konci sveta!“

Tvorivý tím: Mária Jurányiová, Lukáš Jurko, Róbert Máťuš, Miriam Horňáková

Účinkujú: Mária Jurányiová, Lukáš Jurko, Róbert Máťuš

Scénografia: Miriam Horňáková

Dĺžka predstavenia je cca. 60 minút. Vhodné pre divákov a diváčky od 16 rokov.

Projekt vznikol vďaka podpore výzvy MLIEČNE ZUBY.


03. apríl 2023
pondelok - 10:00
workshop - uzavreté podujatie

Kráľ Ubu v grafickom románe

Klasika v grafickom románe

Modelový workshop na tému hry Alfreda Jarryho Kráľ Ubu pre uzavretú skupinu študentiek a študentov zo Strednej odbornej školy pedagogickej v Bratislave sa zameriava na priblíženie hry zaujímavou interaktívnou formou a cez ňu na sprostredkovanie zákonitostí a výstavby dramatického textu, využívajúc pri tom prostriedky dramatickej výchovy. Vychádza z najnovšieho spracovania škandalóznej hry slávneho francúzskeho dramatika do podoby grafického románu – komiksu, ktoré vzniklo v rámci medzinárodného projektu Klasika v grafickom románe.

Súčasťou programu je aj populárno-náučná prehliadka fondov a zbierok Divadelného ústavu Ako sa uchováva pominuteľnosť.

Workshop Kráľ Ubu v grafickom románe pre Divadelný ústav pripravilo združenie EDUdrama.

Lektorky: Barbora Jurinová a Veronika Kořínková

Medzinárodný projekt Klasika v grafickom románe – Classics in the graphic novel realizuje Divadelný ústav spoločne so Slovinským divadelným inštitútom z Ľubľany a Divadelným inštitútom Zbigniewa Raszewského z Varšavy s podporou Európskej únie v rámci programu Kreatívna Európa – Podpora projektov európskej spolupráce 2019.


04. apríl 2023
utorok - 19:00
tanečno-divadelný projekt – repríza

Zmätení pod koberec

Noir Dance Company


Panelák. Bytovka. Jedna z mnohých, takmer navlas rovnakých. Vzorka sveta, mikrokozmos. Nahromadenie ľudských osudov. Šesť bytov, dvanásť postáv, spletenec vzťahov, navonok fungujúcich. Niektorí v nich iba prežívajú, utopení v každodennosti, iní ich reflektujú, pozorujú... ale čo ak je tu niekto, kto sleduje všetkých? Kto vidí do vnútra jednotlivých obyvateľov? Čo sa skrýva pod povrchom? Kto vie, čo je zametené pod kobercom?
Tanečno-divadelná inscenácia Zmätení pod koberec zobrazuje prostredie deformovaných medziľudských vzťahov, v ktorých dominujú fenomény závislosti a manipulácie. Vykresľuje ich ničivý dopad na nás všetkých, rozvrat rodiny, priateľstva, frustráciu jednotlivcov a ich neschopnosť úniku zo životnej situácie.

Réžia: Martin Miklošovič, Katarína Jungová, Dominika Malenovská

Dramaturgia: Katarína Jungová, Martin Miklošovič

Choreografia: Dominika Malenovská

Hudba: Miroslav Lach

Kostýmy: Radovan Molec

Produkcia: Lucie Solanská

Účinkujú: Lujza Spáčilová, Stanislav Stanek, Lucia Spiššáková, Lucie Solanská, Dominika Horváthová, Melánia Ondrejčíková, Nikola Kozáková, Tamara Volná, Dominika Malenovská, Jana Urbanová, Sophie Pascoe, Sára Zábrženská a alternácie: Soňa Zajícová, Silvia Mihelová, Adriana Labjaková, Valerie Nedobová

Hlasová interpretácia: Filip Pavuk

Grafický design: Jozef Mnich

Vstupné: 7€ / 5€ (zľavnený)

Lístky kúpite TU.

Predstavenie nie je vhodné pre osoby mladšie ako 15 rokov.


13. apríl 2023
štvrtok - 14:30
workshop - uzavreté podujatie

Antigona v grafickom románe

Klasika v grafickom románe

Modelový workshop na tému Sofoklovej tragédie Antigona pre uzavretú skupinu študentiek a študentov z Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave sa zameriava na priblíženie hry zaujímavou interaktívnou formou a cez ňu na sprostredkovanie zákonitostí a výstavby dramatického textu, využívajúc pri tom prostriedky dramatickej výchovy. Vychádza z najnovšieho spracovania hry Antigona do podoby grafického románu – komiksu, ktoré vzniklo v rámci medzinárodného projektu Klasika v grafickom románe. Cieľom projektu je kultúrne vzdelávanie stredoškolákov a podnietenie ich vzťahu k dramatickej literatúre a divadlu prostredníctvom grafického románu.

Workshop pre Divadelný ústav pripravilo združenie EDUdrama.

Lektorky: Barbora Jurinová a Veronika Kořínková

Medzinárodný projekt Klasika v grafickom románe – Classics in the graphic novel realizuje Divadelný ústav spoločne so Slovinským divadelným inštitútom z Ľubľany a Divadelným inštitútom Zbigniewa Raszewského z Varšavy s podporou Európskej únie v rámci programu Kreatívna Európa – Podpora projektov európskej spolupráce 2019.


19. apríl 2023
streda - 18:00
prednáška

Queer divadlo a dráma v dejinách

Mgr. Andrea Jochmanová, Ph.D.

História divadla je spojená s osobnosťami LGBT+ autorov a divadelných tvorcov, ktorých diela pretrvali až do súčasnosti. Prvky homosexuality v divadle možno vystopovať v antike a renesancii, ako aj v japonskom divadle kabuki a modernejšom divadle takarazuka. S nástupom realizmu sa objavuje čoraz viac hier, ktoré obsahujú zakódovaný alebo otvorene komunikovaný prvok homosexuality, a v modernom období sa touto témou zaoberá čoraz viac autorov a divadelníkov, ktorí sa napriek nástrahám doby čoraz častejšie hlásia k svojej queer identite alebo verejne podporujú (LGBT+) komunitu. Studená vojna síce spomalila sľubný vývoj, ale od Stonewallských nepokojov (1969) sa otvoril priestor pre rozsiahle LGBT+ diela aj na javiskách činoherného a hudobného divadla. Trend otvorenosti a akceptácie LGBT+ komunity sa v 90. rokoch 20. storočia rozšíril natoľko, že dnešná queer scéna sa spája s inovatívnymi postupmi v súčasnom divadle a hudobnej dráme.

Táto prednáška poskytne prierez historickými udalosťami, predstaví niektoré významné osobnosti, pozastaví sa pri dramatickej tvorbe a pozrie sa na nedávny vývoj v oblasti queer performativity.

------
Prednášku vedie: 

Mgr. Andrea Jochmanová, Ph.D.

(Oddělení dějin divadla MZM // Kabinet pro výzkum divadla a dramatu JAMU Brno // Scénický šerm a souboje Kabinet pohybu JAMU Brno)
------
Prednáška bude vedená v českom jazyku.
------
VSTUPNÉ DOBROVOĽNÉ, vstupné odovzdáme Iniciatíve INAKOSŤ.


20. apríl 2023
štvrtok - 19:00
diskusia

Umením do sveta

ONLINE

Ospravedlňujeme sa, ale diskusia s Tomášom a Viktorom prebehne nakoniec v apríli. Termín bude čoskoro upresnený.

Diskusný cyklus Umením do sveta prepája umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presunieme za umením do celého sveta a zoznámime sa so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí. Poslucháčky a poslucháči si v rozhovoroch nájdu odpovede aj na to, aké môže byť jednoduché študovať a pôsobiť v zahraničí, čo obnáša príprava na takúto cestu, ako financovať svoj projekt a iné náležitosti grantovej politiky. 

Vo februárovej časti diskusného cyklu Umením do sveta sa  vyberiem znova do Českej republiky. Dozviete viac o dvoch mladých slovenských umelcoch, ktorí si vďaka svojej práci a jedinečnému rukopisu úspešne budujú svoje umelecké meno  u našich západných susedov. Svoju cestu za umením Vám priblíži slovenský tanečník a choreograf Viktor Černickýslovenský režisér a queer performer  Tomáš Procházka.

Účinkujú: Tomáš Procházka, Viktor Černický, Marek Godovič, Anna Šoltýsová

---

Do diskusie sa môžete zapojiť on-line cez YouTube kanál Štúdia 12. Link do diskusie TU.


21. apríl 2023
piatok - 19:00
koncert

KRÁĽOVÁ

KRÁĽOVÁ vydáva debutové album SNY!

Speváčka a textárka Zuzana Kráľová sa po pôsobení v duu Kráľová & Kompas, s ktorým má na konte album „Po horách, jazerách“, alebo tanečne poňatom projekte Šaniel & Sue, rozhodla vydať novým smerom a to v podobe vlastnej kapely KRÁĽOVÁ.
Kapela, v ktorej okrem Zuzany pôsobí aj speváčka Lucia Bakaiová, gitarista Zbyšek Říha, klávesák Jakub Školný, bagitarista Lukáš Mazár a bubeníčka Paula Minichová, sa už čoskoro predstaví s debutovým albumom SNY, ktorý vzniká v spolupráci so skladateľom a producentom Davidom Hlaváčom a s Lukášom Čuntom z kapely Čechomor.

Žánrové zaradenie albumu, ktoré kapela sama označuje ako „pop fusion“, sa nedá konkrétne definovať – od pomalejších, poeticky pojatých piesní, cez progresívne syntezátory až k momentom, ktoré by sa kľudne dali označiť za poctu osemdesiatkovému discu. Tri skladby, vydané ako singly – Vem mě domů, Do brezy a titulní Sny – poslúži ako nápoveda, čo si pod týmito slovami môže poslucháč predstaviť.

Účinkujú: Zuzana Kráľová, Lucia Bakaiová, Zbyšek Říha, Jakub Školný, Lukáš Mazár a Paula Minichová.

Vstupné v predpredaji za 8 € / na mieste 10 €.

Lístky kúpite TU.