PREMIÉRA - 16. október 2014

VÝKRIK. VOĽBA

(Vojnová a povstalecká téma v slovenskej dráme 20. storočia)

Dvojzväzková zbierka slovenských divadelných hier by mala poskytnúť pravdivý obraz o tom, ako slovenská dráma tematizovala konkrétne historické udalosti – vojnové konflikty 20. storočia v rôznych politických systémoch. Slávnostná prezentácia publikácie za účastí autorov a pozvaných hostí. V rámci DNÍ SLOVENSKEJ LITERATÚRY


PREMIÉRA - 30. január 2014

ŽOFIA D.

Alžbeta Vrzgulová – Martin Hodoň

Autorský projekt Žofie D. na tom istom mieste a v tom istom čase rekapituluje stretnutie ľudí, ktorých už pozná. Text bol napísaný v rámci projektu  Divadelného ústavu D(r)áma menom Slovensko.Réžia: A. Vrzgulová
Koncept: A. Vrzgulová, M. Hodoň
Hrajú: R. Autner, P. Belická, T. Grega, A. Jančina, D. Kováčová


PREMIÉRA - 19. september 2014

MNEMOJOHANN

Katarzyna Dudzic

Poľsko-slovenský divadelný projekt zachytáva krátky život nemeckého fyzika z 18. storočia, ktorý sa venuje výskumu elektriny, Johanna Wolfganga Rittera. Predstavenie vzniklo v rámci projektu Divadelného ústavu s názvom Mliečne zuby.
Cena lístka
Plný 3 €
Zľavnený (ZŤP, dôcodcovia, študenti) 1 €

 

Réžia K. Dudzic
Účinkujú B. Andrešičová, I. Schlosser, A. Sisák, C. Žolnír


PREMIÉRA - 21. február 2014

BÁRAKÝ BAR

Roj čiel

Vstúpte do baru, ktorý prekračuje sebavedomie každého z hostí.
Cena lístka
Plný 5 
Zľavnený (ZŤP, dôchodcovia, študenti) 3
 €
réžia E. Brandtnerová
účinkujú V. Šterbová, M. Sečkár, M. Hagovská, V. Macková,
M. Slovák, K. Rehorovská, L. Kuzma, K. Kellenbergerová,
J. Tovalovich, S. Mustafová, E. Brandtnerová


PREMIÉRA - 11. jún 2014

Jubileum

George Tabori – Divadlo Zrakáč

Trpká komédia pre všetkých, čo považujú život za mimoriadny druh zábavy. Je to brilantne napísaná hra, v ktorej ožívajú hrôzy holokaustu, konfrontované so súčasnou realitou v tragikomickej forme. Žiaľ, hra je i dnes aktuálna. Autor totiž napísal čiernu grotesku o živých a mŕtvych, o zločincoch a ich obetiach, o živote v táboroch smrti, ale i o nádeji, že sa prežité hrôzy už nebudú viac opakovať. Je aktuálnym apelom na diváka a spoločnosť, lebo aj dnes vidíme, že atmosféra neznášanlivosti a “hajlovania” na uliciach ešte zďaleka nepatrí len do kníh dejepisu.
VSTUP 6,- eur

Réžia, scéna, výber hudby K. Chlepková
Účinkujú A. Svetko, S. Milošovičová, L. Medveď Patáková, M. Hlina, P. Zbranek, S. Sokol, P. Gombárik, Ľ. Korenčík, E. Baraniková, P. Janotka


PREMIÉRA - 06. október 2014

Návšteva expertov

Egon Bondy

V rámci on-line programu Štúdia 12, ktorý prebieha počas februárovej a marcovej rekonštrukcie divadla, vám ponúkame záznamy predstavení, diskusií alebo inscenovaných čítaní z archívu Štúdia 12.
------

Pozrite si záznam predstavenia Návšteva expertov., preklikom na odkaz TU. 

------
Záznamy sú dostupné bezplatne v deň konania akcie (21. marca od 19 hod.) po dobu 24 hodín.

-----

Návšteva expertov

Filozof, básnik a dramatik - nerešpektuje hranice ľudského poznania a konania. Naopak! Svojou fantáziou, imagináciou, iróniou a humorom nás vťahuje do povestnej trinástej komnaty krutosti, ktorej dvere nám majú ostať navždy zatvorené.

Réžia I. Timková
Dramaturgia D. Púll
Scénografia E. Teren
Produkcia M. Agricolová
Účinkujú R. Roth, D. Fischer, L. Pelč, M. Maťová

Premiéra predstavenia: 6. októbra 2014.


PREMIÉRA - 26. október 2014

Chlap(c)i

Silvia Vollmanová

Koná sa v Kultúrnom centre Dunaj, Nedbalova 3, Bratislava Neustále na hranici medzi chlapcami a chlapmi, často krát bezradní, kam sa zaradiť. Príbeh nerozlučných kamarátov inšpirovaný skutočnými udalosťami. Dvojica sa dostáva do krízovej situácie, ktorá je navonok len ďalšou vtipnou historkou v ich živote.

Vstupné
celý lístok 4,- / zľavnený 2,- 

Scenár, réžia S. Vollmanová
Účinkujú B. Mosný a T. Grega


PREMIÉRA - 27. november 2014

Tri hlasy

Andrej Bednárik

Tri postavy stojace mimo spoločnosť. Tri nenávratne deformované životy. Tri spôsoby (ne)vyrovnania sa so svojím osudom. Tri hranice medzi klaunom a tragédom. Tri hlasy, ktoré čakajú, kedy si ich spoveď konečne niekto vypočuje.

Vstupné / celý lístok 3,- € / zľavnený lístok (ZŤP, dôchodcovia, študenti) 2,- €

Réžia A. Bednárik
Účinkujú P. Šimun, M. Kollár, P. Tilajčík


PREMIÉRA - 27. október 2014

Roger Krowiak

listování.cz

Agent Roger Krowiak, brat slávneho Jamesa, muž s oceľovými svalmi, nebesky vysokou inteligenciou a neodolateľným šarmom, prichádza do stovežatej Bratislavy, hlavného mesta Poľska. Zaplieta sa do zložitej hry a stihne pritom spoznať štyri najkrásnejšie ženy sveta. "Najlepší z najlepších žije! Revolúcie v komunistickej Európe nevznikli náhodou!"

Účinkujú: L. Hejlík, P. Oubram, V. Hollá

www.listovani.cz


PREMIÉRA - 29. október 2014

MLOKI

(mladí o kultúre inak)

MLOKi tentokrát z očí do očí vyspovedajú režisérku Júliu Rázusovú a dramatičku a dramaturgičku Michaelu Zakuťanskú. Zakladateliek Prešovského národného divadla sa budú pýtať, či sa oplatí robiť divadlo na ďalekom východe a čo sa skrýva vnútri ich nového Kindervajca. Príďte, počúvajte, pýtajte sa!


 

www.mloki.sk


PREMIÉRA - 15. november 2014

Noc divadiel

Noc divadiel 2014 je 5. ročníkom noci otvorených divadiel, kultúrnych centier, predstavení a výnimočných zážitkov. Európske podujatie prezentuje divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Tento rok je do projektu zapojených rekordných 51 divadiel z 19 slovenských miest.
Štúdio 12 si na túto noc pripravilo:

19/00
5chalanov.sk
Simona Semenič
Inscenácia Štúdia 12, tentoraz v netradičnom priestorovom riešení.

20/30
EÚ očami drámy / Ódy či frašky
Čítanie úryvkov z hier, ktoré vznikli v rámci projektu Divadelného ústavu, s účasťou autorov.

23/30
Samson
Lýdia Petrušová, Veronika Pavelková
Derniéra inscenácie, ktorá vznikla v rámci projektu Mliečne zuby. Samson je zakaždým iný, plná energie a plná Lýdie a Veroniky. Obe sa na vás tešia a dôstojne sa oblečú.

www.nocdivadiel.sk


PREMIÉRA - 19. november 2014

TVORIVÉ CESTY SÚČASNÉHO NEMECKÉHO DIVADLA

Prednáška nemeckej divadelnej kritičky Barbary Behrendt v rámci cyklu Súčasné nemecké divadlo. Podujatie je simultánne tlmočené. 


PREMIÉRA - 02. december 2014

KÁLI – NE/PRIJATÁ REALITA

Nový priestor

Prezentácia výskumu a tvorivého procesu venovanému téme nechceného psychického, fyzického a sexuálneho zásahu do tela ženy a toho, ako sa žena s týmto zásahom vysporiadava. Organizuje Nový priestor v spolupráci s Divadelným ústavom.


PREMIÉRA - 20. december 2014

STEEL MY HEART (Túlame sa nocou požieraní ohňom)

Ján Šimko

Dokumentárna inscenácia, inšpirovaná príbehmi ľudí, spojených s košickými oceliarňami, ktorá zachytáva jednu epochu života na Slovensku. Na základe rozhovorov s bývalými i súčasnými zamestnancami košických oceliarní vznikla inscenácia o práci, o tom ako sa v čase mení jej vnímanie, o zmenách, ktorými košické oceliarne prešli v turbulentných časoch v druhej polovici dvadsiateho a na začiatku dvadsiateho prvého storočia. Inscenácia vznikla v produkcii TUCET Štúdio novej drámy a projekt SPOTs (Košice 2013, n.o.) s podporou Ministerstva Kultúry SR, Vyšehradského Fondu a Divadla Archa.

Réžia J. Šimko
Účinkujú R. Poláková, Ľ. Bukový, S. Ferienčíková, V. Zboroň, M. Melo, P. Kadlečík
Hudba M. Homola
Scéna J. Opršal
Kostýmy M. Dubravay
Svetlá Ints Plavnieks

video na vimeu