PREMIÉRA - 16. december 2022

Ich habe genug/Už stačí

Johann Sebastian Bach / Hermann Hesse


Ich habe genug/ Už stačí je  divadelným projektom, ktorého cieľom je prispieť k diskusii o rovnosti a tolerancii medzi ľuďmi. Rovnomenná Bachova kantáta predstavuje v inscenácii ostrý kontrast k spoločenskej realite LGBTI ľudí na Slovensku. Duchovný text sa tu dostáva do vyjadrenia pokrytectva a strachu, zároveň túžby a prijatia.  Kantáta v spojení s textami Hermanna Hesseho sa v inscenácii stáva nahliadnutím do prežívania homosexuálne orientovaného človeka.  Je tu Bachovo dielo zdanlivou estetizujúcou nádherou, ktorá ostáva iba formou na prekrytie pochýb, strachu alebo nedôvery? Je táto hudba nadčasovej kvality už iba vyprázdnenou modlitbou, ktorá reprezentuje len skladateľovo majstrovstvo? Dokáže divák zažiť novú kvalitu kontemplácie a hlbokým počúvaním v prítomnosti skutočného, dotknutého človeka sa otvoriť pochopeniu ľudskej odlišnosti a túžby po lepšom bytí?

 

Hudba – Johann Sebastian Bach / Ich habe genug, BWV 82

Text – Demian: Hermann Hesse
 

Koncept, réžia, spev, scéna: Peter Mazalán

Performancia: Jana Oľhová

Choreografia, tanec: Stanislava Vlčeková, Radoslav Piovarči

Soundart: Fero Király

Svetelný dizajn: Peter Mazalán, Igor Iliť

Video: záznam Opery Štátneho divadla Košice (Auvid) a Slovenského národného divadla (Peter Fröhlich)

 

Husle: Ľubica Habart

Klavír: Silvia Urdová

Hoboj: Matúš Veľas

Vstupné: 10 € / 8 € (zľavnené)

Lístky kúpite TU.

Inscenácia  vznikla v spolupráci so Štátnou operou Košice.

Reprízy predstavenia realizované v spolupráci so Štúdiom 12.

Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a vznikol tiež s finančnou podporou Nadácie mesta Bratislavy.


PREMIÉRA - 13. február 2022

Laura a jej (náš) svet

M. Havierová

V rámci on-line programu Štúdia 12, ktorý prebieha počas februárovej a marcovej rekonštrukcie divadla, vám ponúkame záznamy predstavení, diskusií alebo inscenovaných čítaní z archívu Štúdia 12.
------

Pozrite si záznam z predstavenia Laura a jej (náš) svet preklikom na odkaz TU.

Záznamy sú dostupné bezplatne v deň konania akcie (11. marca od 19 hod.) po dobu 24 hodín.

------

Laura a jej (náš) svet

Inscenované čítanie textu súťaže Dráma 2020.

Pár výjavov z niekoľkých násilných myšlienok a niekoľko pasáží o ekologickej úzkosti.

Autentická generačná výpoveď o najhorúcejšej téme dneška – planéte, ktorá horí. Nielen vojnovými konfliktami, ale aj požiarmi ako dôsledkami klimatickej zmeny, ktoré neuhasia ani záplavy pretrhnutej priehrady. Jej Laura a jej (náš) svet je poetický text o pandemicky sa rozširujúcej ekologickej úzkosti, beznádeji vyplývajúcej z bezmocnosti jednotlivca, o jeho pocite zodpovednosti, ale aj o snahe nájsť riešenie. Medzi bezmennými postavami poetickej hry má meno jediná – volá sa Laura, tak ako múza talianskeho básnika, a jej svet je aj náš svet.

Tvorivý tím: 

Dramatický text: Martina Havierová

Réžia: Ján Tomandl

Svetlo: Igor Iliť

Kamera, zvuk, strih: Patrik Blizniak

Produkcia: Iveta Konýčková

Účinkujú: Jana Oľhová, Dominika Žiaranová

Text získal Cenu Štúdia 12 a Cenu Rádia Devín.

Text Laura a jej (náš) svet  tvorí podklad k inscenácií Šetri slzami s plánovanou premiérou v máji 2024. 


PREMIÉRA - 06. apríl 2022

Antropo(s)céna

Na podujatí sa stretnú iniciátorky a iniciátori projektu Antropo(s)céna z Divadelného ústavu, zástupkyne a zástupcovia slovenských divadiel a odborníčky z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN), aby spolu hovorili o udržateľnejšej prevádzke divadiel.

Časť projektu Udržateľnosť a cirkulárny model v prevádzke našich divadiel by mala pomôcť uľahčiť cestu divadiel integrovať princípy udržateľnosti a cirkulárnej ekonomiky do svojho fungovania.

Samotné stretnutie ponúkne inšpiratívny pracovný program. V úvode to bude prednáška Ivany Maleš z INCIEN-u na tému udržateľnosti v živote, ekonomike aj v umení. Nasledovať bude riadená diskusia. V spoločnej debate za účasti divadelníčok, divadelníkov a odborníčok z environmentálnej oblasti otvoríme viacero tém. Účastníci si budú klásť otázky o tom, aké sú skutočné možnosti ekologizácie a zavedenia udržateľnejších riešení, vymenia si poznatky, názory, krátkodobé aj dlhodobé plány súvisiace s touto problematikou v našich divadlách.

Odborné podujatie (neverejné).


PREMIÉRA - 21. apríl 2022

SAMI

Divadlo Panoptikum

ANNU: Niekde som čítala takú definíciu. Bolo to niečo o tom, že samota je, keď sa vo vašom okolí nenachádza nikto iný, no osamelosť je, keď je vo vašom okolí množstvo ľudí a vy sa aj tak nemáte s kým rozprávať. Ja som sa vždy bála samoty a potom som objavila osamelosť.

Inscenácia Sami pracuje s osamelosťou. Je to východiskový bod, letmá okolnosť aj koniec. Samota je všade. Je vo mne aj v tebe. Každý ju spracováva po svojom. Je len na tebe, ako sa tvoja samota prejaví, akú bude mať formu a čo s tvojou osobnou samotou urobíš. 

Annu prežíva, Šani bojuje, Deni klame, Favir hľadá a Mali... Mali čaká.

Inscenačný tím:

text a koncept: Martina Havierová
úprava a dramaturgia: Petra Nižnanská
réžia: Tereza Trusinová
scénografia a kostým: Jana Němečková
lightdesign: Róbert Mačkay

Účinkujú:

Mali/Šani - Anna Lehotská

Annu - Veronika Mészárosová

Favir - Kristián Baran

Deni - Roman Finik

Projekt vzniká v rámci platformy pre mladých tvorcov – Mliečne zuby.

VSTUPNÉ: 7€ / 5€ (zľavnené pre študentov, seniorov a ZŤP) 

Projekt vzniká v rámci platformy pre mladých tvorcov – Mliečne zuby.


PREMIÉRA - 05. jún 2022

Elefantazie / Ucho

Slovenskí diváci budú mať jedinečnú možnosť využiť inovatívnu službu z ČR - službu Brejlando, ktorá sprostredkúva divadlo cez virtuálne okuliare. Vďaka 360 kamere, umiestnenej priamo na javisku, budete mať pocit, , že sa celý dej inscenácie odohráva vo Vašej tesnej blízkosti, že hercov máte priam na dosah ruky.

PONÚKANÉ INSCENÁCIE:

  • Divadlo ABC: Elefantazie

Príbeh inteligentného mladého muža uväzneného v znetvorenom tele, ako ho diváci nepoznajú. "Muzikál ohavnej krásy" natočený pre 360° kameru a zvuk prináša neskutočný zážitok.

Vychutnajte si tento príbeh v podobe českého muzikálu a otvorte sa tak svetu panoptika ľudských kuriozít a osudu jeho obyvateľov, legendárnych sestier Blažkových, divokej ženy Samiry, trojnohého Franka a holičského obra Moyzessa.

Príďte spoločne s nami pátrať po hranici krásy a ohavnosti a užijete si tento vášnivý fantasy muzikál s Tomášom Klusom a Tomášom Havlínkom v hlavných úlohách!

  • Divadlo na vinohradech: Ucho

Prežite strašnú noc pravdy vo virtuálnej realite. Vráťte sa s nami do 60. rokov minulého storočia, kedy intímne ľudské osudy riadili manipulátori, ktorí pomocou strachu a zaznamenávacieho "ucha" ovládali osudy celej spoločnosti.

Ambiciózny manželský pár povýšil skrz stranu medzi elitu štátu. Veľká moc so sebou ale nesie aj ťarchu ťaživého strachu. Podarí sa im pravdu utajiť pred všadeprítomným eštébáckym odpočúvacím "uchom"? Alebo na povrch vyplávajú úplne iné pravdy - o manželskom vzťahu a charaktere námestníka ministra a jeho pani a ich ľudskej a odbornej kompetencii, o právoplatnosti ich zväzku, spoločenského postavenia a celého režimu.

Ucho - trezorovaný film Jána Procházku teraz ako inscenácia Lenky Procházkovej, spracovaný špeciálne pre virtuálnu realitu. Nenechajte si ju ujsť, ale nezabudnite, že veľký brat vás sleduje.

Dĺžka predstavenia: 60 minút

Vstupné: 10€ / 8€ (študenti, ŤZP, seniori)

*Predstavenia sú v českom jazyku
**Dioptrické okuliare pri použití VR nie sú problém

DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA: Zakúpená vstupenka platí iba na jednu inscenáciu. Výber titulu si zvolíte priamo na mieste v divadle.


PREMIÉRA - 16. september 2022

Biela noc v Štúdiu 12 / Hmota

David Javorský & Jakub Mudrák

Biela noc je prestížny medzinárodný umelecký projekt, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol.

David Javorský & Jakub Mudrák

HMOTA - Audiovizuálna inštalácia 

Audiovizuálna inštalácia Hmota, vytvorená pre divadelný priestor Štúdia 12, je inšpirovaná dielom francúzskeho filozofa a teológa Pierra Teilharda de Chardin Duchovná moc hmoty.

Autori inštalácie David Javorský a Jakub Mudrák transformujú divadelný priestor Štúdia 12 pomocou hudby, svetla a animácie na objekt, do ktorého je divák pozvaný vstúpiť a ponoriť sa tak do jeho jedinečnej atmosféry.


Časové bloky performancie:

19:00- 19.20 hod;

19:40 - 20:00 hod

20:20 - 20:40 hod;

21:00 – 21:20 hod;

21:40 – 22:00 hod;

22:20 - 22:40 hod;

23:00 – 23:20 hod;

23:40 - 00:00 hod;

Vstup možný s BN PASS !!!
Viac info. k vstupu na https://bielanoc.sk/y2022/ba/umelci
 

- kapacita na podujatie je neobmedzená,
- neobmedzený prístup k inštalácii – (prestávky medzi blokmi sú vyplnené hudbou).

Animácie, svetlo: David Javorský
Hudba: Jakub Mudrák
Technická spolupráca: Igor Iliť

www.bielanoc.sk


PREMIÉRA - 12. apríl 2022

Domov

Michal Baláž

Láskavá komédia o dospelých návratoch do detskej izby.

Hlavný hrdina sa chce po rokoch gastarbeitrovského exilu v Írsku vrátiť  domov. K excentrickým rodičom, milovaným i nenávideným súrodencom, k starému pachu otcovej dielne, maminým obrovským krajíčkom chleba, ale aj večným slovným i fyzickým naťahovačkám jeho brata so sestrou, ktorých bol odjakživa rozhodcom.

Vracia sa aj k starým láskam, ktoré môže byť opäť novými, k výčitkám z mladosti, zaprášeným kobercom, nedokončeným rozhovorom, smiešnym rituálom a domácim pirohom. Staňte sa na jeden večer súčasťou obyčajného domova neobyčajnej rodiny. A popritom sa určite dobre zabavíte.

Námet: Adriana Totiková, Michal Baláž

Réžia a kostýmy: Adriana Totiková

Autor hry a dramaturgia: Michal Baláž

Pohybová spolupráca: Elena Spaskov

Výtvarná spolupráca: HAPACA STUDIO

Hudba: Martin Husovský

Účinkujú:

Syn 1: Michal Režný

Syn 2: Michal Jánoš

Dcéra: Elena Spaskov/ Kristína Sviteková

Mama: Judita Hansman

Otec: Peter Trník

VSTUPNÉ: 12€ / 9€ (zľavnené pre študentov, seniorov a ZŤP)


PREMIÉRA - 30. september 2022

Martin Geišberg & Richard Autner Band (VYPREDANÉ)

Hudobná spolupráca Martina Geišberga a Richarda Autnera visela vo vzduchu už dlhšie. Obaja sa po prvýkrát stretli práve na divadelných doskách. Umelci si veľmi rýchlo sadli nielen ľudsky, ale aj hudobne. Rozhodli sa preto pre rok 2022 prepojiť svoje cesty aj v rámci koncertného turné Martin Geišberg & Richard Autner Band.


Richard do špeciálnej kapelovej zostavy prináša bubeníka Mareka Žilinca, ktorí pri ňom stál od začiatku aj pri práci na albume Odpovede.
Martin Geišberg do projektu vstupuje ako gitarista, spevák a autor časti piesní.


Novými členmi zoskupenia sú gitarista a autor hudobného nástroja woodpack Boris Čellár, ktorý sa zhostí aj vokálov, basgitarista a kontrabasista Denis Pagáč a klavirista Valér Miko.


Dramaturgia ich spoločných koncertov je založená na vnímavej hudobnej spolupráci všetkých zúčastnených hudobníkov, ktorá hudobne aj autorsky prepojí dve nosné postavy projektu – umelcov Martina Geišberga a Richarda Autnera. Tešiť sa môžete na silnú medzigeneračnú ľudskú a hudobnú podporu dvoch umelcov, ktorí sa stretnú spolu na jednom pódiu ako autori a hudobníci.

Účinkujú: Martin Geišberg, Richard Autner, Marek Žilinec, Boris Čellár, Denis Pagáč, Valér Miko

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstupné: 15 €


PREMIÉRA - 18. október 2022

Teraz už je neskoro (Invalidní súrodenci)

Egon Bondy

Inscenácia na motívy kultového diela českého undegroundu zo 70. rokov.

Dystopická predstava ďalekej budúcnosti, v ktorej socializmus napokon zvíťazil. S beznádejou zo zaslepenosti ľudí a s celkovou absenciou zmyslu sa každý vyrovnáva po svojom. V posledných momentoch civilizácie zostáva už len otázka - má vôbec nejaký význam bojovať za záchranu aj tak strateného sveta?

Réžia: Alex Madová, Martin Krč
Dramaturgia: Martin Krč
Scénografia: Janka Němečková
Kostým: Kristína Doan
Zvuk: Martin Vozár
Hudba: Exulansis, Acid Storm, Blackwater Playground, Jablko noci, Samčo, brat dážďoviek
Obsadenie: Anna Lehotská, Naďa Balacenková, Jerguš Horváth, Jakub Matejčík, Juraj Bolf


Vstupné: 7€ / 5 € (zľavnené pre študentov, seniorov a ZŤP)

Lístky kúpite TU.

Projekt vzniká v rámci platformy pre mladých tvorcov – Mliečne zuby.


PREMIÉRA - 27. apríl 2022

Vojna nemá ženskú tvár

Svetlana Alexijevič, Iveta Horváthová

Divadlo Mandragora

Osudy žien na fronte, v dobe, ktorá sa vymkla kontrole."

Až desivo aktuálna adaptácia knihy Svetlany Alexijevič, bieloruskej nositeľky Nobelovej ceny za literatúru.

Réžia: Ján Tomandl
Dramaturgia: Vladimír Fekar

Scéna a kostýmy: Ján Tomandl a kolektív

Hudba: Zdeněk Král

Choreografická spolupráca: Zuzana Burianová

Hrajú: Vendy Možnarová, Karolína Vlčková, Klára Křišťálová, Barbora Lučanová, Veronika Porubová, Lucie Krupíková, Margit Přikrylová, Mili Krupičková a Jan Kummer

Výpovede žien bojujúcich vo veľkej vlastneckej vojne v rokoch 1941 - 1945. Dievčatá, ktoré boli prinútené zabíjať svoje rovesníčky na opačnej strane barikády, väčšinou nemali žiadne skúsenosti ako so svetom, rozkazmi a nepriateľmi, tak s mužmi a láskou. Boli nútené potlačiť svoje ženstvo. Svoju prirodzenosť.

"Zabila jsem člověka?

Zapomeňte, že jste ženy.

Dlouho jsme mlčely.

Člověk si zvykne na všechno.

Jak mám vysvětlit šestiletému člověku, co je to válka?

Teď se stydím, ale tehdy jsem nic necítila.

Ni šagu nazad!

Nevidím konec této cesty. Zlo se mi zdá nekonečné. Už ho nemohu vnímat jen jako dějiny. Kdo by mi uměl odpovědět: S kým máme co dočinění, s časem nebo s člověkem? Časy se mění, ale člověk? Přemýšlím o hloupé opakovatelnosti života."

VSTUPNÉ: 7€ / 5€ (zľavnené pre študentov, seniorov a ZŤP) 


PREMIÉRA - 03. november 2022

Dánske dievča

Mladé Divadlo

V dobe, keď si ženy začali obliekať nohavice, si Einar Wegener túži obliecť sukňu. Nejde len o módnu revolúciu – jedná sa o revolúciu spoločnosti, slobody a kultúry.

Táto inscenácia nie je o ľuďoch, ktorí zmenia svoje pohlavie – je o nás a o tom, do akej miery ich dokážeme prijať. Nie tolerovať, ale byť aktívne účastní ich nového života. Najviac o prijatí vie manželka, ktorá odovzdala svojho manžela inej žene – tej, ktorá žije v jeho tele. Tá manželka je Gerda Wegener – Dánske dievča.

Réžia a adaptácia: Kristián Kozmenko
Pohybová spolupráca: Timea Rošková
Scéna a kostýmy: Kristián Kozmenko
Hudba: Timea Rošková
Produkcia: Mladé Divadlo
Účinkujú: Karin Adzimová, Mário Houdek, Karin Tužinská, Filip Šebesta, Timea Rošková

VSTUPNÉ: 10€ / 8€ (zľavnené pre študentov, seniorov a ZŤP).

Lístky kúpite TU.


PREMIÉRA - 24. november 2022

Malý Sobík (Baby Reindeer)

Richard Gadd / Divadlo Kontra

Odteraz si dvakrát rozmyslíš, či ponúkneš neznámej šálku čaju...
Malý sobík je skutočný príbeh o zvláštnom vzťahu autora a stand-up komika Richarda Gadda a jeho stalkerky. O tom, ako ho tento vzťah ovplyvnil a nakoniec prinútil čeliť temnej traume, hlboko pochovanej v jeho vnútri.

Réžia: Klaudyna Rozhin
Preklad: Lucia Olosová
Účinkuje: Peter Čižmár
Produkcia: Divadlo Kontra
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

VSTUPNÉ: 10€ / 8€ (zľavnené pre študentov, seniorov a ZŤP)

Lístky kúpite TU.


PREMIÉRA - 25. apríl 2022

Láska som ja

na motívy hry Edward II. E. Palmetshofera

Človek môže mať peniaze, postavenie, moc, dokonca zdravie, ale ak mu chýba láska, nikdy nebude spokojný. Aj keď sa ju pokúša kúpiť, zisťuje, že nie je na predaj. Opovrhuje všetkými a všetkým. Je sám. Zatrpknutý. Hľadajúci. Nepochopený. Túžiaci. Jediné čo chce, je zdieľať. Seba, svoje pocity, svoj život. Len nebyť sám. Keď nemám lásku, nemám nič.

Pohybová monodráma Michala Nogu Láska som ja, je voľným pokračovaním projektu, z ktorého vznikla inscenácia hry Edward II. Tú uviedlo Divadlo iks v júni 2021.
-----------------------------------------------
Koncept a réžia: Maximilián Alexander Sobek
Dramaturgia: Alexandra Rychtarčíková
Preklad použitých pasáží: Michal Noga, Maximilián Alexander Sobek
Choreografia: Stanka Vlčeková
Scéna: Lucia Gamanová, Oleksandra Bakushina
Kostýmy: Alžbeta Vakulová
Svetlo: Táňa Mravcová
Účinkuje: Michal Noga

Vstupné: 7€ / 5€ (zľavnený)

Vstupenky zakúpite TU.

tootoot.fm/sk/events/63ce5ed046c7480d444a1545


PREMIÉRA - 31. október 2022

Púť M&H

Príchod Godota

Očistí nás pútnická cesta?
Čo všetko je treba obetovať duchovnej slobode?

Zažite finále extrémne namáhavej púte. Dve ženy – pútničky sa s nami v cieli podelia o autentické zážitky a skúsenosti.

Začiatok performancie je o 18:30 pred sochou Milana Rastislava Štefánika

Námet a réžia: Petra Fornayová
Účinkujú: Monika Haasová, Heidi Šinková, Petra Fornayová a ďalší
Dramaturgia: Peter Šulej
Scéna a rekvizity: Matej Gavula
Vizuály streamu a projekcie: Jakub Pišek
Fotoediting: Žofia Dvořáková
Preklad textu piesne: Mária Modrovich
Zvuková upútavka: Ambróz Šulej
Vizuál plagátu: Simon Jeništa
Produkcia: Príchod Godota

Hlavný partner: Fond na podporu umenia
Partneri: Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia mesta Bratislava

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Vstupné dobrovoľné.


PREMIÉRA - 06. október 2022

Rekonštrukcia prípadu Janko Rybárik

Jana Micenková

V rámci on-line programu Štúdia 12, ktorý prebieha počas februárovej a marcovej rekonštrukcie divadla, vám ponúkame záznamy predstavení, diskusií alebo inscenovaných čítaní z archívu Štúdia 12.
------

Pozrite si záznam z inscenovaného čítania, Rekonštrukcia prípadu Janko Rybárik, preklikom na odkaz TU. 

Záznamy sú dostupné bezplatne v deň konania akcie (18. marca od 19 hod.) po dobu 24 hodín.

------

Rekonštrukcia prípadu Janko Rybárik

Hra oceňovanej autorky Jany Micenkovej sa zaoberá vyšetrovaním starého prípadu. Téma sexuálneho zneužívania maloletých je často tabuizovaná. Autorka k nej však pristupuje veľmi citlivo. Obeť je u nej – ako aj v jej iných dielach – často len obeťou obete, a tak poukazuje na hlbší problém celej spoločnosti. Pozrite si ukážku z jej dramatickej tvorby v podobe scénického čítania.

Réžia: Maximilián Sobek

Účinkujú: Jakub Rybárik, Lýdia Ondrušová, Katarína Macková

Scénické čítanie prebehlo 6. októbra 2022. 


PREMIÉRA - 12. december 2022

Umením do sveta


Diskusný cyklus, ktorý prepája umenie a cestovanie.

V najnovšej časti diskusného cyklu Umením do sveta sa netradične zameriame na umelkyne, ktoré sa narodili v zahraničí, no napriek tomu sa Slovensko stalo nielen ich domovom a inšpiráciou, ale hlavne miestom pre ich umeleckú realizáciu.
Vypočujte si inšpiratívne príbehy dvoch zahraničných umelkýň, režisérky a herečky, ktoré sa odhodlali a vďaka svojmu umeniu prekročili hranice.

O umení a cestovaní prakticky aj teoreticky.

Diskusiu vedie: Marek Godovič, Anna Šoltýsová
Hostky: Tajna Peršić, Klaudyna Rozhin

TAJNA PERŠIĆ
Najskôr vyštudovala chorvátsky jazyk a literatúru a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity v Záhrebe, potom herectvo na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v
Bratislave, a jeden rok počas štúdia na VŠMU herectvo študovala na Akademii Teatralnej im.
Aleksandra Zelwerowicza vo Varšave. Divadlu sa začala venovať na základnej škole, v
dramatickom štúdiu Záhrebského divadla mladých, a pred vysokoškolským štúdiom herectva najviac hrala v predstaveniach pre deti a dabovala - napríklad, jej hlasom hovorila Peppa v
chorvátskej verzii kreslenej rozprávky "Prasiatko Peppa". Na strednej škole sa stala jednou zo
spevačiek chorvátskej ženskej punkovej kapely The Schizoid Wikler's a v nej bola päť rokov. Od
roku 2017 je členkou hereckého súboru Mestského divadla Žilina, kde pôsobí dodnes. Má záľubu aj vo filmovom herectve. Absolvovala herecké štúdio na Talents Sarajevo v rámci Sarajevo Film Festivalu, a doteraz stvárnila postavy v niekoľých, prevážne krátkych, filmoch,
ako sú chorvátske filmy "Lovebox" a "Valčík na 1. mája" či "Jedna vražda so sebou", a mala aj malú rolu v slovenskom filme "Piargy".

KLAUDYNA ROZHIN
Režisérka, prekladateľka, spoluzakladateľka a umelecká riaditeľka Divadla Kontra
Vyštudovala na Maria Curie-Skłodowska University v Lubline (PL), The Aleksander Zelwerowicz National Academy of Dramatic Art in Warsaw (PL) a University of Hull (Spojené kráľovstvo), kde získala magisterský titul z divadelnej produkcie.
Klaudyna žijúca vo Veľkej Británii úzko spolupracovala s mnohými divadlami vrátane Plymouth Theatre Royal, Bristol Old Vic a Bath Theatre Royal.
Vyučovala a viedla workshopy na mnohých univerzitách vrátane Exeter University, Bath Spa University, Dartington College of Arts, University of West of England a Bretton Hall College, ako aj GITIS Scandinavia v Dánsku a Gardzienice Center for Theatre Practices v Poľsku.
Jej režisérska práca zahŕňa: Skull in Connemara od Martina McDonagha, Baby Reindeer od Richarda Gadda, True West od Sama Sheparda, Fly Me to the Moon od Marie Jones, Lifecoach od Nicka Reeda, Moonlight and Magnolias od Rona Hutchinsona, Macbeth a Hamlet od Marie Jones William Shakespeare, čínsky maharadža podľa knihy Voytek Kurtyka, Poručík z Inishmore od Martina McDonagha, Žena v čiernom od Susan Hillovej a Stephena Mallatratta, Kus monológu, Drsný pre divadlo I a II a Akt bez slov II od Samuela Becketta, Bedbound od Endu Walsha, Stones in His Pockets od Marie Jones, Rum a vodka od Conora McPhersona, Howie the Rookie od Marka O'Rowea, Ivona, Princezná Burgundska od Witolda Gombrowicza a Hamlet alebo V norách nočnej mory podľa Shakespearovho Hamleta a poézia T.S. Eliot.
Medzi jej najvýznamnejšie ocenenia patria:
Dosky 2019 a Dosky 2018 (SK): Cena Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny (Divadlo Kontra)
DOSKY 2007 (SK): Objav sezóny (Howie a Rookie)
Nová dráma/New Drama 2007 (SK): Cena Prekvapenie Novej drámy (Howie a Rookie)Kopřiva 2014 (CZ): Cena divákov (Žena v čiernom)
17. a 21. ročník Gdansk Shakespeare Festival (PL): Golden Skull Critics’ Awards (3x) a Honorary Mention (Hamlet)
Kopřiva 2012 (CZ): Cena za výnimočný počin (Hamlet)
WROSTJA 2015 (PL): Wroclaw City Award (Macbeth)
Medzi jej preklady do poľštiny patria hry od Martina McDonagha, Conora McPhersona, Marka O'Rowea, Franka McGuinnessa, Tracy Letts, Davida Mameta, Sarah Kane, Martina Crimpa, Suzie Miller, Enda Walsh, Lucy Prebble, Polly Stenham, Liz Lochhead, Shelagh Stephenson , Lucy Kirkwood, Lucinda Coxon, Laura Wade, Marie Jones, Richard Bean, Nick Reed, Ron Hutchinson a Willy Russell.
---------------------------------
Diskusia prebehne on-line cez YouTube kanál Štúdia 12,  kde bude priestor aj na vaše otázky.

---------------------------------

Do diskusie sa dostanete preklikom TU.

VSTUP VOĽNÝ


PREMIÉRA - 04. december 2022

Werther

J. W. Goethe / G. Gabašová


Autorská, postmoderná inscenácia na motívy románu Johanna Wolfganga Goetheho – Utrpenie mladého Werthera

Werther je hrdinom, ktorého srdce zahorí búrlivou vášňou a zároveň hrdinom, ktorý uvedomele rezignuje. Inscenácia vychádza z románu J. W. Goetheho, no rozvíja ho a posúva ďalej – presnejšie, do dnešných dní, v ktorých láska hraničí s nenahraditeľnou potrebou. V „“skazenom svete“ sa však mení na nedosiahnuteľný ideál. Prežívanie reálneho, vlastného ja sa rozpúšťa v mase často neuchopiteľných predstáv. „Človek je človekom a tá trocha rozumu, čo mu zostala, je mu na dve veci, keď zúri vášeň a tlačia ho hranice človečenstva.“ Izolovanosť a samota sú, vo svete krátkodobých zážitkov, jedinými skutočnými zážitkami. Neudržateľný pocit plnohodnotného prežívania napokon donúti Werthera položiť otázku: Je možné nad životom zvíťaziť smrťou? V čase vydania románu nasledovali čin hlavného hrdinu desiatky čitateľov a z nemožnosti ozmyselnenia svojho života spáchali samovraždu. „Skúmali ste ale niekedy vnútorné pohnútky nejakého takého skutku? Dokážete s určitosťou povedať, ako sa vyvinuli jeho príčiny, prečo sa to stalo, prečo sa to muselo stať? Ak by ste to dokázali, nenáhlili by ste sa so svojím hodnotením.“ Kto je teda Werther súčasnosti? Niekto ako my.


„Počul som o ušľachtilom plemene koní, ktoré keď sa strašlivo rozhorúči a je uštvané,
z inštinktu si samo prehryzne žily, aby schytilo dych. Tak je to často aj so mnou.“


Inscenácia využíva princíp koláže, pracuje s atmosférickou obraznosťou a rozpráva príbeh fusion prostriedkami.

Text: J. W. Goethe, G. Gabašová
Réžia: Gabriela Gabašová
Scénografia a vizualizácie: Barbora Klenová
Fotografie: Barbora Podola
Pohybová spolupráca: Michaela Dzurovčínová
Hudba: Kolektív, Analogrunner

Obsadenie:
Werther: Ján Cibula
Wilhelm/Albert: Michal Candrák
Lotte: Michaela Dzurovčínová

Vstupné: 8 € / 6 € (zľavnené)

Lístky kúpite TU.

Upozornenie: počas predstavenia sa fajčí elektronická cigareta.

Projekt vzniká v rámci platformy pre mladých tvorcov – Mliečne zuby.

Inscenácia vznikla vďaka podpore Nadácie Tatrabanky.


PREMIÉRA - 09. december 2022

Projekty Kreatívnej Európy

Európske finančné nástroje pre oblasť kultúry a umenia so zameraním na divadelnú scénu
 

Kreatívna Európa/Kultúra vás v spolupráci s Divadelným ústavomDivadelnou fakultou Vysokej školy múzických umení pozývajú na prezentáciu projektov podporených zo zdrojov programu Kreatívna Európa. Tentokrát sa zameriame na scénické umenia a predstavíme vám možnosti podpory tejto oblasti, ako aj konkrétne projekty, ktorým sa v uplynulých rokoch podarilo získať podporu zo zdrojov Kreatívnej Európy. 

 

Hostky:

Dominika Zaťková/Divadelný ústav, projekt Klasika v grafickom románe

Anna Šimončičová/Divadelná Nitra, projekt Be SpectACTive!

Natália Urblíková/Creative Europe Desk Slovensko

VSTUP VOĽNÝ.