December

 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

najbližšie podujatie:

Sloboda nie je happy end!

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu uvádza organizácia Post Bellum svoju ďalšiu diskusiu z cyklu Sloboda nie je happy end! na pôde Štúdia 12, čím sa vytvára prvý krok k hlbšej spolupráci medzi organizáciou a našim divadelným priestorom.

Diskusia sa tematicky oprie o divadelné, či literárne spracovanie témy holokaustu, čím odštartuje nový cyklus uvádzania inscenácií s týmto zameraním na pôde Štúdia 12 s názvom Aby sme nezabudli...

Hostkami diskusie, ktorú povedie riaditeľka organizácie Sandra Polovková, budú Madeline Vadkerty a Veronika Homolová Tóthová.

Madeline Vadkerty, Američanka žijúca v Bratislave, aktivistka, tlmočníčka a výskumníčka. V súčasnosti pôsobí ako manažérka v Nadácii Milana Šimečku, v Dokumentačnom stredisku holokaustu a spolupracuje na projekte Zabudnuté Slovensko. Jej cieľom je podporovať pamäť o holokauste, ľudské práva a demokratické inštitúcie.
V minulosti pracovala pre neziskovú organizáciu vo Washingtone, poskytujúcu pomoc ľuďom, ktorí prežili mučenie.
Autorka knihy Slovutný pán prezident (2020), v ktorej prostredníctvom archívnych materiálov v podobe osobných listov ľudí žiadajúcich o záchranu života, adresovaných prezidentovi Tisovi, približuje neznámy obraz holokaustu na Slovensku.

Veronika Homolová Tóthová, televízna a rozhlasová reportérka, ktorá sa už niekoľko rokov intenzívne ako autorka venuje spracovaniu spomienok ľudí, ktorí prežili nacistické peklo, či komunistické väzenie a prenasledovanie. Za svoju prácu získala niekoľko novinárskych ocenení.
Autorka knihy Mama milovala Gabčíka (2018), či Mengeleho dievča (2016), v ktorej spracovala životný príbeh Violy Stern Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy a štyri koncentračné tábory.

#weremember #nezabudame 

filtrovať podľa kategórií

06. december 2021
pondelok - 19:00
divadlo – repríza

07. december 2021
utorok - 19:00
divadlo – repríza

Americký cisár

Martin Pollack

Koprodukčný divadelný projekt Štúdia 12 a Divadla Pôtoň podľa reportážnej knihy Martina Pollacka - Americký cisár. Masový útek z Haliče. |KAISER VON AMERIKA. Die große Flucht aus Galizien|

Scénická kompozícia vychádzajúca z reportážnej knihy Americký cisár, ktorá spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia a dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. 

Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku 19. storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov a zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu. Toto obdobie približuje množstvom historických faktov podporených silnými príbehmi a osudmi konkrétnych ľudí.

Vstupné: 12 € / 10 € (zľavnené)

UPOZORNENIE pre alergikov: Predstavenie sa odohráva v prašnom prostredí.
 

 

Dramatizácia: Michal Ditte
Preklad: Michal Hvorecký
Réžia: Iveta Ditte Jurčová
Dramaturgia: Marek Godovič
Výtvarný koncept: Iveta Ditte Jurčová, Katarína Caková
Realizácia výtvarného konceptu: Katarína Caková
Pohybová spolupráca: Mária Danadová
Hudba: Ivana Mer & Cristian Estrella
Digital media: Erik Bartoš

Účinkujú: Eva Moresová | Mária Danadová | Ľubomír Bukový |
Matúš Kvietik | Filip Jekkel


09. december 2021
štvrtok - 16:00
festival – 1. deň

Vianočný divadelný trh ZRUŠENÉ

Zakladáme tradíciu nového knižného festivalu!!!

Knihami o divadle si urobíte radosť a možno objavíte aj niečo, čím na Vianoce potešíte svojich blízkych.

Vianočným divadelným trhom zakladáme tradíciu nového knižného festivalu so zameraním sa na divadelnú literatúru, knihy o divadelnom umení, divadelné hry.

Nákup a prehliadku kníh spríjemní sprievodný program. A pretože ide o divadlo, tešíme sa na stretnutie s dramatikmi a samozrejme aj hereckými protagonistami a tvorcami divadla.

Sprievodný program čoskoro upresníme!!!

Vianočný divadelný trh ponúkne knihy o divadle od vydavateľstiev

Divadelný ústav; Ústav divadelnej a filmovej vedy CVU SAV, VEDA, vydavateľstvo SAV; Drewo a srd; Asociácia Corpus; Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení; Akadémia umení Banská Bystrica.


Štúdio 12, Jakubovo námestie 12 Bratislava

Štvrtok 9. 10. 2021               16.00 – 20.00 hod.

Piatok 10. 12. 2021               16.00 – 20.00 hod.

 
Vstup je voľný.

Kontakt: 

prospero@theatre.sk

studio12@theatre.sk


11. december 2021
sobota - 20:00
hosť – premiéra

Daniel Fischer

20 rokov Štúdia 12

Prinášame vám ďalší krátky rozhovor v rámci online cyklu Štúdio 12 oslavuje... Tentokrát naše pozvanie do divadla prijal herec a hudobník Daniel Fischer. O zábavu počas rozhovoru nebola núdza a tak si ho nenechajte ujsť.

www.youtube.com/watch?v=S6cGnWDjLhI


16. december 2021
štvrtok - 20:00
hosť – premiéra

Mário Drgoňa

20 rokov Štúdia 12

Prinášame vám ďalší krátky rozhovor v rámci online cyklu Štúdio 12 oslavuje... Tentokrát naše pozvanie pred kameru prijal dramaturg a príležitostný herec - Mário Drgoňa.

youtu.be/X11Xtgcej6A


20. december 2021
pondelok - 20:00
hosť – premiéra

Andrej Kuruc & Róbert Pakan (Divadlo NoMantinels)

20 rokov Štúdia 12

Prinášame vám ďalší krátky rozhovor v rámci online cyklu Štúdio 12 oslavuje... Tentokrát naše pozvanie pred kameru prijali predstavitelia a zakladajúci členovia divadla NoMantinels,  Andrej Kuruc a Róbert Pakan.

youtu.be/b_oiSGejxRE


22. december 2021
streda - 19:00
diskusia – online

Veda v divadle X.

O náboženstve, zvykoch a rituáloch

Štúdio 12 pokračuje v obľúbenom popularizačnom cykle Veda v divadle, ktorý vzniká v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied.

Už desiaty krát sa na pôde Divadelného ústavu, konkrétne v Štúdiu 12, stretnú vedci zo Slovenskej akadémie vied a budú diskutovať na tému náboženstva, zvykov, tradícií a rituálov.

Hostia budú hľadať prepojenia témy aj s divadlom, čo už pravidelne „zabezpečí“ moderátor a tretí hosť z oblasti divadla.

Hostia sa teda pozrú na danú tému cez optiku vedy, ale aj divadla.


23. december 2021
štvrtok - 20:00
výstava – narodeninová oslava

20. rokov Štúdia 12!

Štúdio 12 oslávi svoje dvadsiate narodeniny vo veľkom štýle!

Štúdio 12 už 20 rokov funguje ako priestor pre súčasnú drámu, divadlo a inovatívne či experimentálne inscenačné postupy. Poskytuje priestor pre mladých tvorcov, nezávislé divadlá, menej, či viac známe mená a jeho program tvoria diskusie, edukačné projekty, inscenácie, či prednášky. Za dvadsať rokov toho stihlo naozaj veľa! Zaslúži si preto poriadku oslavu!

Súčasťou narodeninovej oslavy bude aj otvorenie výstavy k dvadsiatim rokom Štúdia 12 a neformálny sprievodný program (z pandemických dôvodov v roku 2022).

Pridajte sa k nám a spoločne oslávme túto krásnu zrelosť!
A to 23. decembra o 20.00 v priestoroch oslávenca.


27. december 2021
pondelok - 20:00
hosť – premiéra

Robert Roth

20 rokov Štúdia 12

Prinášame vám ďalší krátky rozhovor v rámci online cyklu Štúdio 12 oslavuje... Tentokrát naše pozvanie do divadla prijal herec Slovenského národného divadla a opakovane aj hosťujúci herec u nás, Robert Roth.

www.youtube.com/watch?v=V4dZHX34oi4


30. december 2021
štvrtok - 20:00
hosť – premiéra

Vladislava Fekete

20 rokov Štúdia 12

Ako posledný rozhovor z diskusného narodeninového cyklu prinášame rozhovor s riaditeľkou Divadelného ústavu, Vladislavou Fekete, ktorá v Štúdiu 12 najskôr tvorila, až neskôr ho manažovala.

www.youtube.com/watch?v=54-5RErL4M8