Máj

 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

najbližšie podujatie:

Dramaticky mladí 2024

15. ročník súťaže o najlepší dramatický text autoriek a autorov od 9 do 18 rokov spozná svojho víťaza!

Divadelný ústav každoročne vyhlasuje súťaž pre mladých nádejných dramatikov. Cieľom súťaže je aktivizovať a podnecovať u detí a mládeže dramatické písanie, odkrývať jeho tajomstvá a rozprúdiť ich fantáziu a tvorivosť. Tento rok si svoje sily zmeralo 36 súťažných textov.
Odborná porota v zložení spisovateľ Peter Karpinský, spisovateľka a rozhlasová redaktorka Veronika Dianišková a teatrologička Lenka Dzadíková po náročnej diskusii vybrala víťazov.
Ktorý z textov ožije na doskách, ktoré znamenajú svet? A ktorý z autorov sa môže tešiť na lákavé ceny od partnerov súťaže?

Dozvieme sa počas slávnostného vyhlásenia výsledkov v sobotu 22. júna 2024 o 14:00 hod. v priestoroch Štúdia 12 v Bratislave.  

Výherné dramatické texty ožijú na divadelných doskách v podobe inscenovaného čítania v podaní slovenských profesionálnych herečiek a hercov. Režisérskej taktovky sa aj tento rok ujala režisérka a performerka Veronika Malgot.

Súčasťou podujatia je aj prezentácia Dielní kreatívneho písania, ktoré Divadelný ústav organizuje celoročne v spolupráci s vybranými profesionálnymi divadlami na Slovensku. Tento rok sa dielne realizujú v Činohre Slovenského národného divadla v Bratislave (lektor Mário Drgoňa), v Mestskom divadle Žilina (lektorka Daniela Brezániová), v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici (lektorka Iveta Škripková) a v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene (lektorka Uršuľa Turčanová).

Vstup na podujatie je voľný

filtrovať podľa kategórií

28. máj 2024
utorok - 17:00
prezentácia pulikácie

TEÁTERMACHER

Rozhovor s Ľubomírom Vajdičkom o živote a divadle

V pomerne mladej slovenskej divadelnej kultúre doposiaľ nie je zvykom, aby tvorcovia či tvorkyne zavŕšili svoje dielo osobným svedectvom — memoármi. Preto je Teátermacher Ľubomíra Vajdičku celkom výnimočným príspevkom k tejto oblasti teatrologickej literatúry. Divadelný a televízny režisér, prekladateľ, teoretik a pedagóg prostredníctvom spomienok na detstvo, roky štúdií, začiatky v amatérskom divadle a kariéru profesionálneho divadelníka mapuje nielen vlastnú históriu, ale aj spoločenské, politické a kultúrne pohyby v našej spoločnosti.


Zďaleka nejde len o lákavý pohľad do zákulisia divadla, ale najmä o hutné režijno-dramaturgické a teatrologicky fundované analýzy množstva hier a inscenácií, prirodzene spojené s dejinami slovenského i svetového divadla alebo umenia vôbec.

Ľubomír Vajdička nenápadne, ale presvedčivo dokazuje, aké potrebné je vzdelanie a vzdelávanie (sa), aké lákavé je dobrodružstvo myslenia, aké dôležité a vzrušujúce je poznávanie súvislostí.

Vstup voľný.