Máj

 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

najbližšie podujatie:

momentálne žiadne

filtrovať podľa kategórií

06. máj 2022
piatok - 09:00
workshop

Klasika v grafickom románe

Romeo a Júlia, workshop pre stredoškolákov

Workshop pre pilotnú triedu vzdelávacieho programu pre stredoškolákov, ktorý realizuje Divadelný ústav akú súčasť medzinárodného projektu Klasika v grafickom románe. Workshop pripravilo združenie EDUdrama a zúčastnia sa ho študenti 1.ročníka Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave.

Medzinárodný projekt Klasika v grafickom románe – Classics in the graphic novel realizuje Divadelný ústav spoločne so Slovinským divadelným inštitútom z Ľubľany a Divadelným inštitútom Zbigniewa Raszewského z Varšavy s podporou Európskej únie v rámci programu Kreatívna Európa – Podpora projektov európskej spolupráce 2019.


12. máj 2022
štvrtok - 19:00
divadlo – repríza

Návrat Ondreja Baláža alebo obrázky z veľkej vojny

Matej Truban, Hana Launerová

Pojem vojna prežíva už tisícročia a neustále nachádza ako svojich stúpencov, tak aj obete. Na jednej strane túžba vládnuť a vlastniť, na druhej túžba prežiť a vrátiť sa domov. Od mocných k bezmenným vojakom v zákopoch. Kto je hrdina a o akej vojne je vlastne reč?

Koncept a adaptácia: Matej Truban, Hana Launerová

Réžia: Matej Truban
Dramaturgia: Hana Launerová
Hudba: Michal Mikuláš
Scéna, bábky, kostýmy: Michaela Zajačková,

Výtvarná spolupráca: Michaela Urbanová
Produkcia: Zuzana Bilská
Účinkujú: Mário Drgoňa, Lukáš Takáč, Peter Martinček 

Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia, ktorý po podporil z verejných zdrojov.

Vstupné: 7 € / 5 € (zľavnené)


INSCENÁCIA VZNIKLA V RÁMCI CYKLU MLIEČNE ZUBY.


17. máj 2022
utorok - 10:00
festival

17. máj 2022
utorok - 10:00
festival

Falk Richter MASTERCLASS / Nová dráma/New Drama 2022

Masterclass Falka Richtera - nemeckého režiséra a dramatika.

Falk Richter (1969) - režisér a dramatik

Falk Richter patrí k najvýznamnejším dramatikom a režisérom súčasnosti. Vyštudoval réžiu v Hamburgu, v roku 1994 nasledovali jeho prvé režijné práce a vtedy aj scénicky debutoval ako dramatik. V roku 1999 sa presadil hrami Boh je DJNothing Hurts ako dramatik a režisér najprv v nemeckojazyčnej oblasti. Čoskoro sa však zaradil – a dodnes patrí – k medzinárodne najvplyvnejším nemeckojazyčným divadelníkom s pracovnými zákazkami na najdôležitejších národných i medzinárodných javiskách, ako napríklad Schaubühne Berlin, Deutsches Schauspielhaus Hamburg, Schauspielhaus Zürich, Maxim Gorki Theater, Burgtheater Wien, Théâtre National de Bruxelles, Dramaten, Stockholm, Melbourne Theatre Company, Salzburger Festspiele a Festival d’Avignon. V posledných rokoch čoraz viac rozvíjal s herečkami a hercami , hudobníčkami a hudobníkmi  a tanečníčkami a tanečníkmi  projekty, ktoré vychádzali z jeho textov. Doteraz vytvoril vyše tridsaťpäť divadelných hier, ktoré sú preložené do viac než tridsiatich jazykov a uvádzajú ich zahraničné divadlá. K najznámejším patria Boh je DJ (Gott ist ein DJ), Electronic City, Pod ľadom (Unter Eis), Im Ausnahmezustand, Trust, Rausch, Fear Small Town Boy. Medzi jeho posledné autorské produkcie patrí Touch, ktorú pripravil s Anouk van Dijk v Münchner Kammerspiele. Od roku 2020 patrí ako autor a režisér k umeleckému vedeniu tohto divadla.

Vstup na podujatie je voľný. Kapacita obmedzená.

www.novadrama.sk


17. máj 2022
utorok - 16:00
festival

17. máj 2022
utorok - 16:00
festival

Dramatici dramatikom (SK - UA) / Nová dráma/New Drama 2022

Festival Nová dráma/New Drama každoročne reaguje svojím sprievodným programom aj na aktuálne dianie vo svete, ktorého je súčasťou. Reakciou na spoločensko-politické udalosti, ktoré momentálne hýbu svetom, našimi životmi a našimi emóciami, je aj uvedenie unikátneho podujatia Dramatici dramatikom (SK – UA).

V rámci 18. ročníka festivalu predstavia poprední slovenskí dramatici vo forme scénického čítania úryvky z vybraných textov ukrajinských dramatičiek a dramatikov, čím chcú vyslať svetu jasný odkaz o pevnej súdržnosti, ľudskosti a o bezhraničnej vzájomnej podpore, ktorá stále existuje, a to nielen medzi umelcami, ale hlavne medzi ľuďmi. Ústami slovenských dramatikov tak zaznejú slová a myšlienky ich ukrajinských kolegov a priateľov. Slová a myšlienky, ktoré nič nemôže prehlušiť. Ani zvuky streľby či výbuchov.

Táto jedinečná iniciatíva Divadelného ústavu na podporu ukrajinských dramatičiek, dramatikov, ich tvorby, a teda aj ich životov, sa hneď v počiatočných krokoch stretla s veľkou ochotou a priazňou slovenských dramatikov, ktorí hľadali možnosti a spôsoby, ako byť nápomocní. Podujatím Dramatici dramatikom (SK – UA) chce celá slovenská divadelná obec vyjadriť spolupatričnosť s kolegami, ktorých krajinu a domovy, kde sa narodili a tvorili či tvoria dodnes, sužuje vojna a politický konflikt. Týmto gestom súčasne všetci vystierame ruky ku kolegom a priateľom, dramatičkám a dramatikom a k celej ukrajinskej umeleckej obci. Pod vedením mladého režiséra Jána Tomandla zaznejú texty ukrajinských autorov Natalky VorožbytNedy Neždany, Jeleny Astasjevovej, Andrija Bondarenka, Julie Gončar, Oxany Hryčenko a iných.

Vybrané hry ukrajinských autoriek a autorov sa k nám dostali vďaka spolupráci s projektom Worldwide Ukrainian Play Reading Project.

Do inscenovaného čítania sa zapojili: Katarína Aulitisová, Lenka Čepková, Marek Godovič, Dodo Gombár, Marcel Hanáček, Martina Havierová, Michal Hvorecký, Peter Janků, Jana Juráňová, Laco Kerata, Viliam Klimáček, Uršuľa Kovalyk, Kaja Kowalczuková, Silvester Lavrík, Ivan Martinka, Jakub Nvota, Peter Pavlac, Tomáš Procházka, Peter Scherhaufer, Tereza Trusinová, Pavol Weiss, Kamil Žiška a ďalší.

Vybrané hry ukrajinských autoriek a autorov sa k nám dostali vďaka spolupráci s projektom Worldwide Ukrainian Play Reading Project.

www.novadrama.sk


19. máj 2022
štvrtok - 10:00
festival

19. máj 2022
štvrtok - 10:00
festival

20. máj 2022
piatok - 10:00
festival

Medzinárodná konferencia / Nová dráma/New Drama 2022

Súčasná sloboda a nová kríza divadla medzi ideologickým extrémizmom a kultúrou vymazávania

Medzinárodná konferencia

Divadelný ústav v Bratislave – Slovenské centrum Medzinárodného divadelného inštitútu (ITI) pod patronátom Medzinárodného divadelného inštitútu (ITI Worldwide)

V súčasnosti slobodu divadla ohrozujú nielen extrémistické ideológie, ale aj rôzne mutácie aktuálneho verejného diskurzu. V Európe, ako aj v iných regiónoch, naberá ideologický extrémizmus na sile. Popritom sa šíri aj tzv. „cancel culture“ alebo kultúra vymazávania, ktorá je často považovaná za vyvrcholenie očistného procesu, ktorý postupne obmedzuje právo jednotlivca na prejavovanie svojich názorov. Ide však o príhodnú odpoveď na staré i nové vlny rasizmu a xenofóbie. Bezpochyby ide o nevyhnutnosť, keďže čelíme intolerancii a extrémizmu, o akýsi obranný mechanizmus, ktorého cieľom je zabrániť nielen nenávistným prejavom, ale nenávisti ako takej. Napriek tomu sú však dôsledky takéhoto prístupu stále problematickejšie, a to najmä pre umenie.

Aká je teda aktuálna situácia v divadle, aká je jeho pozícia medzi dvoma prúdmi, ktorým musí simultánne odolávať – medzi vzostupom ideologického extrémizmu a rozhorčením z kultúry vymazávania? Ako môže divadlo zostať verné svojmu poslaniu podporovať slobodu, poslaniu, ktoré získalo počas svojej dlhej tradície, a pritom naďalej plniť svoju úlohu nastavovať svetu zrkadlo? Je celkom možné, že pôjde o najväčšiu výzvu, s ktorou sa budú musieť dramatici, režiséri a herci vyrovnať v kontexte dnešnej polarizovanej spoločnosti a sociálnej nejednotnosti. Dokáže si divadelná komunita zachovať slobodu myslenia a prejavu ako svoju hlavnú cnosť?

Konferencia si kladie za cieľ otvoriť diskusiu o novej kríze v divadle, ktorá sa týka nebezpečenstva extrémizmu a hrozieb kultúry vymazávania. Na príkladoch, ktoré ilustrujú obidve uvedené kategórie (napr. škandály, ktoré vyvolalo dielo Rodriga Garciu Golgotha Picnic, alebo debata okolo spolupráce Roberta Lepagea a Ariane Mnouchkinovej pre projekt Kanata), sa bude skúmať stále ten istý a rovnako relevantný vzťah medzi divadlom a slobodou, ktorý zostáva jednou z najnaliehavejších otázok dneška.

Octavian Saiu

Vstup na konferenciu je voľný. Kapacita obmedzená.

www.novadrama.sk


21. máj 2022
sobota - 12:30
festival

21. máj 2022
sobota - 12:30
festival

Ako sa nestať obeťou zániku? / Nová dráma/New Drama 2022

Diskusia s dramaturgickou radou festivalu o súťažných inscenáciách a témach, ktoré rezonovali na slovenskej divadelnej scéne za uplynulé dva roky.

(Tlmočené do angličtiny.)

Vstup na diskusiu je voľný. Kapacita obmedzená.

www.novadrama.sk


21. máj 2022
sobota - 18:00
festival

Záverečný ceremoniál a odovdzávanie cien festivalu Nová dráma/New Drama 2022

SLÁVNOSTNÉ UKONČENIE A ODOVZDÁVANIE FESTIVALOVÝCH CIEN.

O hlavnej cene za najlepšiu inscenáciu festivalu Grand Prix rozhodne medzinárodná porota. Účastníci seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru, udelia Cenu študentskej poroty

Inscenácia, ktorá získa najviac diváckych hlasov, dostane Cenu bratislavského diváka

Ceny budú odovzdané počas slávnostného ceremoniálu 21. mája.

Hlavní usporiadatelia: Divadelný ústav

S podporou: Podujatie vzniklo s podporou mesta Bratislava. Záštitu nad festivalom prebral primátor mesta Bratislava, Matúš Vallo. A podporou Rakúskeho kultúrneho fóra.

Partneri: Slovenské národné divadlo, Štúdio 12, A4 - priestor súčasnej kultúry, DPOH, BKIS, ITI Worldwide, Divadlo Nová scéna, Artforum, Fusakle, Budiš, St. Nicolaus, Bohéma.

Mediálni partneri: RTVS, Rádio Devín, Pravda, TASR, kød - konkrétne ø divadle, citylife.sk, in.ba, Bratislavské noviny, Kam do mesta, Zoznam.sk, Bratislava deň.


28. máj 2022
sobota - 19:00
Mliečne zuby – repríza

SAMI

Divadlo Panoptikum

ANNU: Niekde som čítala takú definíciu. Bolo to niečo o tom, že samota je, keď sa vo vašom okolí nenachádza nikto iný, no osamelosť je, keď je vo vašom okolí množstvo ľudí a vy sa aj tak nemáte s kým rozprávať. Ja som sa vždy bála samoty a potom som objavila osamelosť.

Inscenácia Sami pracuje s osamelosťou. Je to východiskový bod, letmá okolnosť aj koniec. Samota je všade. Je vo mne aj v tebe. Každý ju spracováva po svojom. Je len na tebe, ako sa tvoja samota prejaví, akú bude mať formu a čo s tvojou osobnou samotou urobíš. 

Annu prežíva, Šani bojuje, Deni klame, Favir hľadá a Mali... Mali čaká.

Inscenačný tím:

text a koncept: Martina Havierová
úprava a dramaturgia: Petra Nižnanská
réžia: Tereza Trusinová
scénografia a kostým: Jana Němečková
lightdesign: Róbert Mačkay

Účinkujú:

Mali/Šani - Anna Lehotská

Annu - Veronika Mészárosová

Favir - Kristián Baran

Deni - Roman Finik

Projekt vzniká v rámci platformy pre mladých tvorcov – Mliečne zuby.

VSTUPNÉ: 7€ / 5€ (zľavnené pre študentov, seniorov a ZŤP) 

Projekt vzniká v rámci platformy pre mladých tvorcov – Mliečne zuby.


30. máj 2022
pondelok - 19:00
divadlo – repríza

Láska som ja

na motívy hry Edward II. E. Palmetshofera

Koncept a réžia: Maximilián Alexander Sobek

Dramaturgia: Alexandra Rychtarčíková

Preklad použitých pasáží: Michal Noga, Maximilián Alexander Sobek

Choreografia: Stanka Vlčeková

Scéna: Lucia Gamanová, Oleksandra Bakushina

Kostýmy: Alžbeta Vakulová

Svetlo: Táňa Mravcová

Účinkuje: Michal Noga

 

Človek môže mať peniaze, postavenie, moc, dokonca zdravie, ale ak mu chýba láska, nikdy nebude spokojný. Aj keď sa ju pokúša kúpiť, zisťuje, že nie je na predaj. Opovrhuje všetkými a všetkým. Je sám. Zatrpknutý. Hľadajúci. Nepochopený. Túžiaci. Jediné čo chce, je zdieľať. Seba, svoje pocity, svoj život.  Len nebyť sám. Keď nemám lásku, nemám nič. 

Pohybová monodráma Michala Nogu Láska som ja, je voľným pokračovaním projektu, z ktorého vznikla inscenácia hry Edward II. Tú uviedlo Divadlo iks v júni 2021. 

VSTUPNÉ: 7€ / 5€ (zľavnené pre študentov, seniorov a ZŤP)